روانکاوی

صمیمیت هیجانی

صمیمیت هیجانی

حسادت شما همچنین به صمیمیت هیجانی که با شریک زندگیتان تجربه می کنید بستگی دارد. هرچه صمیمیت شما بیشتر باشد، بیشتر در معرض ترس از دست دادن آن رابطه هستید.

صمیمیت هیجانی

ما به ندرت در روابطی که آن را به سطحی یا غیر جدی می‌بینیم احساس حسادت می کنیم. در حقیقت، برخی از مردم به عمد می‌خواهند روابط سطحی را حفظ کنند تا خطر آسیب دیدن توس خیانت یا طرد شدن را کاهش دهند. اگر رابطه سطحی تلقی شود، پس چیزهای کمتری برای حسادت وجود دارد. اما وقتی خطر نکنید، چیزی به دست نمی آورید.

احسان می گوید: من فقط می‌خواهم یک پسر آزاد و بی‌قید و شرط باشم، می دانید، همان که که در جمع دوستانش در حال خوشگذرانی است. نمی‌خواهم به خاطر یک رابطه زندگی خودم را محدود کنم، زیرا می دانم که به من صدمه خواهد زد. می دانم که نمی توانم به او تکیه کنم. به این ترتیب، می‌دانم که این اتفاق نخواهد افتاد، بنابراین با این کار واقعا آسیب نخواهم دید.

اجتناب از صمیمیت، رایج تر از چیزی است که ممکن است انتظار آن را داشته باشد. ما غالباً فکر می‌کنیم که همه به دنبال تعهد و صمیمیت هستند، اما احسان چند سال پیش توسط شریک زندگی اش طرد شد و باعث شد که او خودکشی کند. بنابراین او صمیمیت و اعتماد را مساوی ویرانی کامل می‌داند. با حفظ یک شخصیت سطحی، رد کردن هر کسی که واقعاً به یک رابطه جدی علاقه‌مند است، آسان‌تر می‌شود. اگر شما با کسی در رابطه هستید که از صمیمیت اجتناب می‌کند و شما صمیمیت می خواهید، حسادت ممکن است به وجود آید، زیرا شما انتظارات متفاوتی دارید. وقتی بحث صمیمیت می‌شود، برخی افراد واقعاً ممکن است تلاش کنند که شریک زندگی خود را به انجام یک واکنش حسودانه تحریک کنند. انجام دادن این کار راهی برای اطمینان جستن از وفاداری شریک زندگی است، زیرا وقتی که او درگیر رفتارهای حسودانه است، شما احساس اطمینان می کنید. با این حال، ماهیت ابراز حسادت بازجویی، کناره‌گیری، اطمینان خواستن و تهدید کردن می‌تواند عدم قطعیت در رابطه را افزایش دهد. فرد مورد هدف حسادت ممکن است فاصله بگیرد، حمله متقابل کند، یا تهدید به ترک رابطه کند، در نتیجه حتی اضطراب بیشتری به ترس از خیانت یا رها شدن می‌افزاید. در عین حال، تحقیقات نشان می دهد که وقتی ما متوجه می‌شویم که شریک زندگیمان حسود است، باور می‌کنیم که هیچ وقت ما را رها نخواهد کرد. نتیجه این است که ما شریکمان را با ایجاد حسادت در او، آزمایش می کنیم.

صمیمیت هیجانی

حسادت شریک زندگی

دلایل دیگری که باعث می‌شود حسادت شریک زندگیمان را بر انگیزیم می تواند شامل تنبیه آن‌ها برای کاری که انجام داده اند و رقابت با آنها اگر با جنس مخالف رابطه گرم و صمیمی خارج از چهارچوب داشته باشند. در برخی موارد نیز افراد با دیگران صمیمی می شوند تا اطمینان حاصل کنند که اگر رابطه فعلی تمام شد، آنها یک جایگزین دارند. آنها ممکن است با جنس مخالف گرم برخورد کنند تا عزت نفس خود را تقویت کنند و ثابت کنند که هنوز جذاب هستند. اگر هر یک از این انگیزه ها برای برانگیختن حسادت شریک زندگی تان درست به نظر می رسد، ممکن است از خودتان بپرسید چه کارهایی می توانم برای تحریک حسادتش انجام دهم؟ و درگیری ناشی از آن را در نظر بگیرید. آیا این درگیری با شریک زندگیتان ارزشش را دارد؟ برای اینکه حسادت یک مشکل شود، بیشتر از یک نفر لازم است. مطمئن باشید شما با انجام بازی حسادت، امنیت نمی سازید.

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره