روانکاوی

طرحواره های ناسازگار

طرحواره های ناسازگار

طرحواره های ناسازگار اولیه الگوهای فراگیری هستند که روی شناخت ها، هیجانات، خاطرات، ادراکات اجتماعی، تعامل با دیگران و الگوهای رفتاری تاثیر زیادی می گذارند.

اعتقاد بر این است که این طرحواره ها در طی دوران کودکی شکل می گیرند. شدت طرحواره های ناسازگار بسته به موقعیت زندگی، مکانیسم‌های مقابله‌ای فرد و الگوهای بین فردی ممکن است در دوره‌های مختلف زندگی فرد نوسان داشته باشند و غالباً توسط همین عوامل حفظ و تداوم می یابند. هنگامی که یک طرحواره فعال می گردد، هیجانات منفی از قبیل اضطراب، غم و احساس تنهایی با شدت بالایی ظاهر می شوند.

تعریفی از ۱۸ طرحواره

یانگ و همکاران تعریفی از ۱۸ طرحواره ارائه دادند که هر کدام به یکی از قلمروهای طرحواره تعلق دارند. تعاریف ارائه شده از این طرحواره ها عمدتا برگرفته از مشاهدات و ملاحظات بالینی است و اگر چه به طور تجربی و علمی وجود آنها به اثبات نرسیده است، با این حال تحقیقات انجام یافته از وجود آنها حکایت دارند. هر شخصی می تواند دارای یک یا ترکیبی از چندین طرحواره باشد. معمولا هر شخصی می تواند دارای طرحواره هایی با شدت کم یا زیاد باشد، طرحواره ها هنگام آسیب زا تلقی می گردد که فرد دارای علایم هیجانی و تجارب آسیب زا بوده و یا عملکرد اجتماعی نامناسبی داشته باشد.

اختلالات شخصیت

بیمارانی که اختلالات شخصیت شدیدی دارند غالباً در پرسشنامه طرحواره یانگ در بسیاری از طرحواره ها نمرات بالایی را به خود اختصاص می‌دهند. در مقابل مراجعینی که فاقد معیارهای تشخیصی مربوط به اختلالات شخصیت بوده و از عملکرد اجتماعی بالایی برخوردار هستند و صرفاً با مسائل روزمره درگیر هستند، معمولاً فقط در یک یا دو طرحواره نمرات بالایی کسب می‌کنند.

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره