روانکاوی

طرح واره درمانی برای زوجین

طرح واره درمانی نوعی روان درمانی است که حاصل ترکیب رفتار درمانی  شناختی و عناصری از دیگر انواع درمان از جمله روانکاوی ، نظریه روابط شی ء ، نظریه گشتالت است . در ادامه مطلب بخوانید .

طرح واره درمانی

طرح واره درمانی نوعی روان درمانی است که حاصل ترکیب رفتار درمانی  شناختی و عناصری از دیگر انواع درمان از جمله روانکاوی ، نظریه روابط شی ء ، نظریه گشتالت است . این درمان نه تنها  متوجه مشکلات فعلی است که بیمار تجربه می کند ، بلکه گذشته وی و منشا این مشکلات را نیز مورد ارزیابی قرار می دهد.

پنج نیاز اساسی عبارتند از :

 • 1 ـ دلبستگی ایمن
 • 2 ـ خودمختاری ، هویت
 • 3 ـ تفریح و خود انگیختگی
 • 4 ـ آزادی در بیان نیازها و ابراز هیجان
 • 5 ـ نیاز به محدودیتهای واقع بینانه و خویشتن داری

گاتمن و همسرش کسانی بودند که  زوج ها را بررسی کردند و مشاهده کردند که آن چه زن و شوهر را به هم وصل می­کند گوش دادن فعال است گاتمن 4 موضوع را به عنوان پیش بینی های طلاق معرفی کرد .

1 ـ انتقاد مداوم : همیشه شکایت هایی در رابطه زوج هست ولی انتقاد شامل یک برچسب کلی زدن

مثل اینکه تو همیشه ………… هستی .و یک سری سوال که در حقیقت سوال نیستند، حمله به شخصیت طرف مقابلند .

2 ـ توهین و تحقیر

3 ـ دفاعی بودن

4 ـ دیوار سنگی :  گوش ندادن به همسر برای جلوگیری از سیل احساسات در ایران

5 ـ رابطه با خانواده همسر

 • ذهنیت والد سرزنشگر
 • سرزنش های تکراری و غیر قابل کنترل
 • حافظه خیلی خوبی در مورد مشکلات دوران گذشته دارد.
 • کسی که از صبح تاشب خودش را قضاوت و سرزنش می کند از سرزنش شما ابایی ندارد .
 • مرتب راهکار نشان می دهد و درمورد عملکرد شما حرص می خورد .
 • دائم از چرا استفاده می کند.
 • استاندارهای خیلی سطح بالا دارند.

بیشتر بخوانید

زوج درمانی جامع 

نیاز تفریح و خودانگیختگی و آزادی در بیان نیازها و هیجانات را  نادیده می گیرند.

این جنبه ، عقاید یک یا چند نفر از مراقبین دوران کودکی تان ر ا که با شما بدرفتاری کرده اند را بر زبان می آورد. جنبه تنبیه گر با ابراز هیجانات مخالف است و فکر می کند که شما به خاطر تمامی اشتباهاتی که مرتکب شده اید مستحق تنبیه هستید . حتی اگر این اشتباهات از سر تصادف باشد . جنبه تنبیه گر به شما این احساس را می دهد که بد ، کودن ، تنبل یا زشت هستید . گاهی اوقات این احساسات ممکن است آنقدر شدید باشند که احساس کنید حتی نباید وجود داشته باشد . جنبه تنبه گر بر علیه تمام ذهنیت های کودک است .

طرح واره درمانی و ذهنیت کودک آسیب پذیر

قهر می کند گریه می کند به تحقیر و توهین خیلی حساس است.

احساس دوست نداشتنی بودن، می کند احساس می کند لیاقت عشق رو ندارد ، تنهاست . چون در خانواده آسیب دیده اصولاً زود ازدواج می کند .

وقتی که شما در این ذهنیت هستید ، احساس رها شدگی ، درماندگی ، ترس و تهدید می کنید. شما گمان می کنید که در هر لحظه خاص اتفاق ناگواری روی خواهد داد . کسی نیست که بتواند به وی اعتماد کنید و هیچ امکانی برای  کمک وجود ندارد.

در مواقعی که از فرط عصبانیت کنترل خودتان را از دست می دهید ، کودک عصبانی فعال می شود. شما احساس می کنید که با بی عدالتی و بی انصافی با شما رفتار شده است، طوری که حمله مستقیم را بهترین دفاع می پندارید. شما همچنین  ممکن است به نشانه طغیان بر علیه یک دنیای فاقد عدالت، در ارضای خواسته ها ، نیازهایتان بسیار تکانشی عمل کنید.

طرح واره درمانی و ذهنیت محافظ بی تفاوت

می­خواهد از هرگونه آسیب رسیدن به خودش محافظت کند و از نظر هیجانی خودش را از هر گونه موضوع اضطراب آوری جدا می کند.

با دیگران  قطع رابطه می کند و کمکشان رو پس می زند و گاهی عملکردش مثل یک رباط می شود .

علائم و نشانه ها : احساس پوچی ، خستگی ، مصرف مواد ، شکایت های جسمی

هم جنبه های کودکی و هم جنبه تنبیه گر ، هیجانات بسیار شدید با خود به همراه دارند که گاهی اوقات ممکن است غیر قابل تحمل باشد . محافظ به شما کمک می کند تا از این احساسات دوری کنید. گاهی این عمل به شما احساس خلاء یا پوچی می دهد در برخی موارد نیز فرد به سوء مصرف دارو ( مواد مخدر یا مشروبات الکی ) پناه  می برد تا از این احساسات خالی شود محافظ بی تفاوت شما را از دیگران دور نگه  می دارد تا کسی نتواند به شما آسیبی برساند .

نیاز به مشاوره حضوری در خصوص طرحواره درمانی زوجین دارید ؟! 

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید .

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟! 

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ تماس حاصل فرمایید .

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp , IMO , Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۳۵۸۹۰۸۸۱۹ تماس حاصل فرمایید

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره