روانکاوی

عادت های سالم خواب را در کودک ایجاد کنید

عادت های سالم خواب را در کودک ایجاد کنید

می توانید با کنترل عوامل معینی در محیط کودک، به نوزادتان کمک کنید تا عادت های سالم خواب را یاد بگیرند. کمک کنید که تفاوت بین شب و روز را دریابد. گاه والدین، چنان نگران بیدار کردن نوزادشان هستند که در خانه، روی نوک انگشت راه می روند و به آهستگی سخن می گویند. این کار، لازم نیست و یا توصیه نمی شود؛ زیرا نوزادان می توانند، در سر و صدای زیاد بخوابند. زندگی را به طور طبیعی بگذارنید. اتاق کودک یا خانه را تاریک نکنید و در مورد سر و صدا، نگران نباشید. بزودی کودک به فعالیت‌های داخل خانه عادت خواهد کرد و تفاوت روزها را با شب ها آرام و تاریک خواهد شناخت.

به او یاد بدهید که خودش به خواب رود. نگذارید که کودک برای خوابیدن به شما وابسته شود؛ به طوری که مجبور باشید او را تکان دهید، راه ببرید، به پشتش بزنید و یا برایش لالایی بخوانید. معمولاً، والدینی که برای نخستین بار پدر یا مادر شده اند، این مسائل را دشوار می یابند؛ ولی هم برای شما و هم برای نوزاد بسیار آسان تر خواهد بود که از پدید آمدن رسمی که بعدا از بین بردن آن، دشوار خواهد بود، جلوگیری کنید. پیشنهاد ما این است که کودکتان را نگه دارید، به او غذا دهید، او را عوض کنید، تکان دهید و سپس، در یک پتو بپیچید و از پهلو یا شکم در گهواره بگذارید اگر نوزاد شما ترجیح می‌دهد، سر یا پشت او را به میله‌های گهواره تکیه دهید؛ زیرا برخی از نوزادان احساسی امنیتی را که از این راه به دست می آورند، دوست دارند. در را باز نگه دارید و یا از یک آیفون استفاده کنید تا مطمئن شوید که کودکتان، سالم و سلامت است.

صرفا، در طی روز با او بازی کنید. با اینکه به نظر می رسد کودک همیشه خواب است، ولی مدت زمانی که نوزاد از خواب بیدار می‌شود، به تدریج طولانی‌تر می‌شود. در طی شب، با محبت ولی جدی باشید و هرگز فکر نکنید که زمان بازی با کودک است. هنگامی که از خواب بیدار می‌شود، به غذا بدهید، او را عوض کنید و بلافاصله، بخوابانید. کاری که شما می‌خواهید بکنید، این است که او را تشویق کنید که زمان بیداری اش بیشتر در ساعتهای روز باشد.

یک برنامه دائم شبانه داشته باشید. این برنامه دائم، با بزرگتر شدن کودک مفصل تر خواهد شد. در حال حاضر، صرفا کودکتان را تقریباً هر شب در یک ساعت معین و با آداب یکسانی بخوابانید و ترجیحا، این کار را ابتدا که او علایم خستگی را نشان داد، انجام دهید. هنگامی که بیش از اندازه، خسته شده بود، همان اسباب‌بازی‌ها و پتو را هر شب در رختخوابش بگذارید تا به آنها آشنا تر و راحت تر باشد.

یک بار آخر شب، به او غذا دهید. هر شب، پیش از آنکه به خواب بروید، بین ساعت های ده شب و نیمه شب، به کودکتان کدام غذا بدهید. یک ساعت معین را انتخاب کنید و به آن پایبند باشید؛ حتی اگر یک ساعت یا دو ساعت پیش به او غذا داده اید. این کار، بر اساس نظر کاتبرت ستون و شویل در کتاب چگونه کمک کنیم تا کودکان شبها بخوابند به صورت غذا دادنی متمرکز در می آید می آید که به کودک کمک خواهد کرد تا بتواند زمان خوابیدن در شب را طولانی‌تر کند. بکوشید غذا را کامل بدهید و اگر در هنگام شیر دادن خوابش برد، به دفعات او را بیدار کنید. نترسید! به این ترتیب، او به مقدار کافی غذا خواهد خورد که بتواند تمام شب را با آن سپری کند.

هیچگاه کودک را بعد از نیمه شب برای غذا خوردن بیدار نکنید، بلکه اجازه دهید خودش بیدار شود. تنها در مواردی این کار را بکنید که علت پزشکی وجود دارد. هدف شما این است که کاری کنید، او در طی شب تا حد ممکن بیشتر بخوابد.

او را روزها برای شیر دادن بیدار کنید. با این حال، ما پیشنهاد می کنیم که در طی روز حتی اگر با برنامه شیر دادنتان مطابقت نمی‌کند، دست‌کم هر ۴ ساعت یکبار او را بیدار کنید. اگر از سینه شیر می دهید و سر وقت خانه نخواهید بود، یک شیشه شیر اضافی دم دست نگه دارید. به این ترتیب، نوزاد به تدریج یشتر نیازهای غذایی اش را در طی روز دریافت خواهد کرد و آسانتر شیشه شیر شبانه را کنار خواهد گذاشت. همچنین اگر او را در طی روز بیدار کنید، باعث خواهید شد طولانی تر خواب او، همزمان با شب شود.

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره                 ۲۲۶۳۳۰۳۳ – ۰۲۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۲۲۶۳۴۵۵۸-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره