روانکاوی

عدم موفقیت در نظریه پیش – شناختی و درمان وسواس های فکری

عدم موفقیت در نظریه پیش – شناختی و درمان وسواس های فکری

در این رویکرد، تکنیک‌های درمانی، از نخستین تحلیل های رفتاری اختلال وسواس فکری – عملی استنتاج شدند و همسو با روش هایی از قبیل، بازداری تفکر بودند. به جز چند مورد استثنا این روش‌های خاص موفقیت‌آمیز نبودند. بازداری تفکر بستن نوار پلاستیکی به مچ دست، و تمرین های خوگیری شیوه‌های ناموفقی بودند. اکنون به نظر می‌رسد که این روش‌ها به این دلیل ناموفق بودند که مبانی نظری آنها برای تبیین وسواس رضایت بخش نبود.

عدم موفقیت در نظریه پیش - شناختی و درمان وسواس های فکری

نظریه شناختی وسواس‌های فکری

به علاوه، به کمک نظریه شناختی وسواس‌های فکری، این نقص ها را می توان توجیه کرد. این روش‌ها سعی در متوقف کردن یا کاهش بروز مشکل داشتند. در حالی که مشکل زیربنایی را نادیده می گرفتند، در نتیجه سوء تعبیرهای فاجعه‌آمیز از معنا و اهمیت افکار مزاحم همچنان دست نخورده باقی می‌ماند. بنابراین حتی اگر چه روش بازداری تفکر که بسیار هم مشکل است، با دقت تمام مورد استفاده قرار می‌گرفت. بیشترین انتظاری که از این روش می‌توان داشت فرونشانی و توقف موقتی وسواسها بود در ضمن شواهد ضعیفی هم وجود دارد که فرونشانی فعال، می تواند موجب افزایش موقتی افکار مزاحم شود. به دلایل مشابه، ایجاد درد به وسیله ی یک نوار لاستیکی دور مچ نوعی روش وقفه افکار می باشد هم بی‌اثر بوده و یا تنها اثر موقتی و محدود دارد. آموزش خوگیری مستقیماً از دیدگاه رفتاری درباره کالبدشناسی وسواس‌های فکری، استنتاج شده است.

عدم موفقیت در نظریه پیش - شناختی و درمان وسواس های فکری

فراخوانی مکرر وسواس‌های فکری

این امر اینگونه استدلال می‌شود که همان‌طور که تمرین‌های خوگیری قادر به کاهش ترس، حداقل برای یک مدت کوتاه و پرداختن به وسواس های فکری به عنوان وقایع ایجاد کننده ی ترس و ناراحتی می باشد، فراخوانی مکرر وسواس‌های فکری می‌بایست از ناراحتی‌های مربوطه بکاهد. نتیجه ی تحقیق های تجربی از ۱۲ بیمار نشان می دهد که تمرین های خوگیری و تمرین های بازداری تفکر در بهترین حالت تنها موجب تغییر های اندکی شده که خیلی زود نیز محو می‌شوند. شاید این تلاش ها به این دلیل ناکام می مانند، که هیچ کاری در جهت سوء تعبیر های فاجعه آمیز درباره ی افکار مزاحم نکرده و تنها به کاهش اثر سوء تعبیرها می پردازند. مسلما با ادامه سوء تعبیرها به زودی دوباره وسواس‌های فکری ناگوار ظاهر خواهند شد.

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره