روانشناسی کودک و نوجوان

علل بحران نوجوانی

بحران نوجوانی

بحران نوجوانی معمولا زمان زیادی صرف می کند تا تبدیل به بحرانی تهدید کننده زندگی شود. الگوی بحران ها معمولا پیش از بحران اصلی رخ می دهد. در برخی موارد، یک مشاور باید بتواند یکی یا تمامی عوامل را که منجر به بحران جدی جاری شده اند، ردیابی کند. شناسایی عوامل می تواند به مشاور یا متخصص بهداشت روان کمک کند تا الگوی رشد بحران را مشخص کنند، که به نوبه خود به آنها کمک می کند تا پاسخ مناسب و مدت زمان لازم برای مداخله را پیدا کنند.

بحران های احتمالی نوجوانی ممکن است شامل موارد زیر باشد:
 1. مواد مخدر،
 2. الکل،
 3. درگیری با همسالان و فشار اجتماعی،
 4. درگیری با والدین،
 5. اختلال روانی که درمان نشده است.
 6. ناتوانی والدین در ایجاد قوانین،
 7. نظم و انضباط و ارتباط با فرزند.
 8. تعارض و اختلاف خانوادگی،
 9. یک تجربه تهاجمی،
 10. یک حالت عاطفی شکننده،
 11. جدایی والدین یا طلاق
مداخلات

هنگامی که ما علت بالقوه بحران را درک می کنیم، این درک می تواند ما را به فکر کردن در مورد مداخلات بالقوه و جامع وادار کند تعدادی از مداخلات بالقوه وجود دارد که باید به نیازهای منحصر به فرد فرد اختصاص داده شود.مداخله ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • آموزش و پرورش برای والدین.
 • آموزش و پرورش و آموزش برای نوجوانان.
 • مشاوره / درمان گروهی .
 • درمان فردی‌ درمان خانواده.
 • تغییر مدرسه.
 • برنامه های ماجراجویی در فضای باز.
 • برنامه های درمانی در محله.
 • افزایش نظارت و دخالت والدین .
 • به یک منطقه جدید بروید.
 • گردش با دیگر اعضای خانواده.

مدت و انتخاب مداخله و داشتن صلاحیت حرفه ای برای موفقیت در هر نوع مداخله ای حیاتی است. مداخله باید دارای سطح ریسک مناسب باشد و به مشکل اساسی با علت احتمالی درگیر شده و پاسخ مناسب را ایجاد کند. سطح ریسک باید تعیین شود و احتمال افزایش یا ادامه یافتن مشکل در نظر گرفته شود.

پرسشنامه غربالگری بالینی نوجوان

پرسشنامه غربالگری بالینی نوجوان یکی از روشهای سیستماتیک و قابل اعتماد برای ارزیابی ریسک با نوجوانان است. هنگامی که یک بحران برای اولین بار اتفاق می افتد، مهم است که ثبات نوجوانان را فراهم آورید و هر گونه اموری را امتحان کنید. اما پس از آن، باید ساختار کافی و پیگیری برای جلوگیری از بحران های بیشتر یا عود را داشته باشد. والدین و اعضای خانواده باید در نظر داشته باشند که مداخله نامناسب می تواند وضعیت را بدتر کند و روابط آنها را با فرزندان خود تضعیف کند و بحران دیگری ایجاد کند.

پاسخ ناکافی می تواند مشکل را طولانی کند و احتمال موفقیت مداخلات آینده را کاهش دهد. اغلب یک چرخه برای بحران وجود دارد که نوجوانان تجربه می کنند. بحران به رشد، تشدید شدن، فروکش کردن و فروپاشی در الگوی افزایش مشکلات عاطفی، روحی و رفتاری می انجامد. به طور معمول، با نوجوانان ممکن است دوره ای کوتاه از نرمال بودن بین بحران ها وجود داشته باشد. در آن زمان، نوجوان ممکن است محتاط، انعکاسی و رذیلانه باشد. آیا بحران یک نقطه عطفی را نشان می دهد یا خیر، به این بستگی دارد که آیا مداخلات مناسب طراحی شده است یا خیر.

 

اگر در این خصوص نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید جهت تعیین وقت ملاقات با  منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج و یا با شماره ۱۶۵۳۲۸۲۸-۰۹۰۱ تماس حاصل فرمایید .

نیاز به ویزیت یا مشاوره در منزل دارید؟

اگر ترجیح می دهید که مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید .

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skypeو .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۳۵۸۹۰۸۸۱۹ تماس حاصل فرمایید

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره