روانکاوی

قرص زولپیدم و نشانه های اعتیاد و درمان آن

قرص زولپیدم یک قرص خواب آور و آرام بخش است که دارای عوارض زیادی است و مصرف طولانی مدت آن وابستگی و اعتیاد شدید در پی دارد. در ادامه بخوانید .

قرص زولپیدم و اعتیاد به آن

زولپیدم برای دوره کوتاه مصرف می شود. این دارو برای رفع مشکلات خواب تجویز می شود. اگر دچار مشکل بی خوابی هستید، قرص زولپیدم به خوابیدن بهتر شبانه کمک می کند. این قرص به گروه داروهای خواب آور و آرام بخش مربوط می شود و بر روی مغز تاثیر می گذارد.

تشخیص اینکه فردی که دوستش دارید با اعتیاد به دارو دست و پنجه نرم می کند یا خیر کمی دشوار است و اگر کسی دچار این مشکل است چه کمکی باید به او کرد؟ اگر پزشک برای یکی از اطرافیان شما زولپیدم تجویز کرده، تشخیص اینکه فرد بر اثر مصرف این دارو دچار مشکل شده و همچنین پیدا کردن راهی برای کمک به وی آسان نیست.

زولپیدم که نام تجاری آن امبین  Ambien است، اغلب به عنوان یک داروی بدون ضرر و بدون اعتیاد در نظر گرفته می شود. با این حال گزارش های زیادی شده که حاکی از آن است افراد مصرف کننده  زولپیدم دچار سوء مصرف دارو، وابستگی به آن و علائم شدید ترک دارو شده اند.

 

آیا قرص زولپیدم خطرناک است؟

زولپیدم یک سرکوب کننده سیستم عصبی مرکزی CNS است، بنابراین اگر به مقدار زیاد یا در ترکیب با دیگر داروهای سرکوب کننده سیستم عصبی مرکزی مصرف شود، اثرات مخربی خواهد داشت. برخی دیگر از داروها یا مواد سرکوب کننده سیستم عصبی مرکزی عبارتند از الکل، داروهای ضد افسردگی یا شل کننده های عضلانی. بسیاری از مصرف کنندگان نیز بعد از قطع مصرف دارو علائم ترک را در خود مشاهده می کنند. علائم ترک زولپیدم عبارتند از: اضطراب، بی خوابی و تشنج.

حتی اگر پزشک زولپیدم را تجویز کند مصرف آن با خطراتی همراه ست. به عنوان مثال مصرف زولپیدم باعث خواب آلودگی شدید می شود که این امر خطر تصادفات و آسیب های جسمی را افزایش می دهد. این خطر به حدی است که در سال 20133 سازمان غذا و دارو در امریکا FDAA قرار دادن برچسب اجتناب از فعالیت هایی مانند رانندگی و فعالیت هایی که نیاز به هوشیاری دارند را روی دارو الزامی کرد، حتی یک روز بعد از مصرف دارو این اجتناب الزامی است.

به علاوه گفته می شود برخی مصرف کنندگان زولپیدم تحت تاثیر این دارو درگیر فعالیت هایی شده اند که به هیچ عنوان به خاطر نمی آورند، فعالیت هایی مانند خوردن غذا یا صحبت کردن با دیگران یا حتی فعالیت های پرخطر مانند برقراری رابطه جنسی یا رانندگی.

 

نشانه های اعتیاد به قرص زولپیدم چیست؟

علائم زیر نشان دهنده بروز اعتیاد به زولپیدم هستند:

– تغییر در رفتار از جمله افزایش افسردگی یا تحریک پذیری یا واکنش های آشکار مانند توهم.

– فرد مکالماتی را که با دیگران دارد به خاطر نمی آورد.

– سوء مصرف دارو (مصرف بیش از حد دارو یا مصرف دارو با اهدافی دیگر به جز مورد تجویز شده)

– به تدریج زمان شبانه مصرف دارو تغییر پیدا کرده و فرد برای رسیدن به آرامش زودتر دارو را مصرف می کند.

–    زمانی که فرد دارو را مصرف نمی کند یا دارو تمام شده علائم ترک در وی مشاهده می شود

–    فرد بعد از مصرف زولپیدم تلاش می کند بیدار بماند تا اثرات هیجانی و شادی مربوط به دارو را تجربه کند.

–    فرد به پزشک های مختلف مراجعه می کند تا مقدار بیشتری از دارو را دریافت کند.

به علاوه به یاد داشته باشید در افرادی که سابقه اعتیاد به الکل و مواد مخدر را دارند یا کسانی که دچار مشکلات روحی و روانی هستند، خطر اعتیاد به زولپیدم بیشتر خواهد بود.

 

نشانه های سوء مصرف قرص زولپیدم

نشانه های سوء مصرف زولپیدم عبارتند از:

خستگی شدید سردرد سرماخوردگی بروز مشکل در حفظ تعادل تهوع مشکلات گوارشی تغییر در اشتها لرزش بدن قرمزی چشم ها

فردی که در حال سوء مصرف زولپیدم است رفتارهای عجیبی دارد، گاهی رفتارهای نگران کننده و ناپسند انجام می دهد. در برخی موارد فرد مصرف کننده در خواب راه می رود یا در زمان خواب فعالیت های دیگری انجام می دهد، از جمله رانندگی، خوردن غذا یا برقراریرابطه جنسی. این افراد هیچ یک از رفتارها و فعالیت های خود را به خاطر نمی آورند.

 

درمان اعتیاد به قرص زولپیدم

گزینه های زیادی برای رفع اعتیاد به زولپیدم وجود دارد. در ادامه به برخی از این گزینه ها اشاره می شود :

درمان اعتیاد به زولپیدم مرحله سم زدایی

با توجه به بروز علائم ترک شدید ناشی از مصرف زولپیدم، بسیاری از مصرف کنندگان این دارو برای سم زدایی راحت و بدون خطر بدن خود از زولپیدم به پزشک مراجعه می کنند. مراجعه به پزشک معمولا  اولین اقدام برای درمان است که با بستری بیمار یا با یک برنامه سرپایی انجام می شود. در روش سم زدایی با یک سوزن دارو به تدریج از بدن خارج می شود. یک بنزودیازپین یا مهار کننده انتخابی باز جذب سروتونین SSRII مورد استفاده قرار می گیرد تا ناراحتی ناشی از ترک دارو به حداقل برسد.

 

درمان اعتیاد به زولپیدم مرحله بستری شدن بیمار

در این روش نه تنها یک محیط حمایتی برای بهبود فرد فراهم می شود، بلکه می تواند به فرد کمک کند تا رفتارها و الگوهای سالمی برای خواب داشته باشد. این روش برای افرادی مفید است که بعد از سم زدایی زولپیدم دچار بی خوابی های شدید شبانه می شوند.

 

درمان اعتیاد به زولپیدم مرحله درمان سرپایی

بعد از سم زدایی موفق و کامل شدن جریان بستری فرد، درمان سرپایی فرد برای بهبود شرایط بیمار آغاز می شود که مزیت های زیادی برای فرد بیمار دارد. در این روش فرد در جلسات خصوصی یا گروهی درمانی شرکت می کند تا با مشکلات اصلی آشنا شده و رفتارهای مناسب بعد از بهبود، از جمله بهتر خوابیدن، را یاد بگیرد.

 

نیاز به مشاوره حضوری در خصوص اختلال خواب دارید ؟! 

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید .

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟! 

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ تماس حاصل فرمایید .

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp , IMO , Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۳۵۸۹۰۸۸۱۹ تماس حاصل فرمایید

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره