روانکاوی

عوامل روانی – اجتماعی در انحرافات جنسی

عوامل روانی – اجتماعی در انحرافات جنسی

در مدل روانکاوی کلاسیک منحرفین جنسی کسانی هستند که نتوانسته‌اند فرآیند رشد طبیعی به سمت سازگاری با جنس مخالف را تکمیل کنند ولی برخی رویکردهای روانکاوی جدید این مدل را تعدیل کرده اند.

وجه افتراق فرد منحرف جنسی از دیگران روشی است که این فرد معمولا مردان برای مدارا با اضطراب ناشی از تهدید اختگی از سوی پدر و جدایی از مادر انتخاب می‌کند، با وجود تظاهرات عجیب و غریب آن، رفتار فرد منحرف دریچه ای برای سائق های پرخاشگری و جنسی فراهم می کند که در غیر این صورت به سوی رفتار جنسی متناسب هدایت می‌شد. حل نشدن بحران ادیپی با پدر – پرخاشگر برای پسرها یا مادر – پرخاشگر برای دختر ها به همانندسازی نامناسب با والد جنس مخالف یا انتخاب نامناسب یک ابژه برای نیروگذاری روانی لیبیدو منجر خواهد شد.

نظریه روانکاوی کلاسیک

بر طبق نظریه روانکاوی کلاسیک، دگرجنس پنداری ترانس سکسوالیسم و یادگارخواهی همراه مبدل پوشی همه اختلال محسوب می‌شوند چون نشان دهنده هماهنندسازی با والد جنس مخالف هستند تا والد همجنس، مثلاً مردی که لباس زنانه می پوشد در واقع با مادر خود به همانندسازی می‌کند.

نمایشگری و تماشاگری جنسی ممکن است کوششی برای تسکین اضطراب اختگی باشد. در یادگارخواهی شخص برای اجتناب از اضطراب، تکانه ها ی محلی لیبیدو را به اشیا نامتناسب انتقال می‌دهد. یادگار خواه کفش، با وابسته کردن زیست مایه به یک ابژه احلیلی یا همان کفش که نماد احلیل زنانه است به طور ناخودآگاه به انکار این موضوع می پردازد که زنان احلیل خود را در نتیجه اخته شدن از دست داده اند.

مبتلایان به بچه بازی و آزارگری جنسی برای جبران احساس درماندگی و ناتوانی در خلال بحران ادیپی، نیاز به تسلط و کنترل قربانی خود دارند، برخی نظریه پردازان معتقدند که انتخاب بچه به عنوان ابژه محبوب ناشی از خودشیفتگی است. آزارخواهان جنسی با تظاهر به اینکه نسبت به آسیب مقاومند، بر ترس خود از آسیب دیدن و احساس درماندگی فائق می آیند. نظریه دیگری در این زمینه وجود دارد که معتقد است شخص آزارخواه پرخاشگری ذاتی همه انحرافات جنسی را متوجه خود می سازد. هرچند در نظریات تازه‌تر روانکاوی روی مکانیسم های دفاعی بیشتر از ضربه‌های ادیپی تاکید می شود ولی درمان روانکاوی منحرفین جنسی همچنان مطابق این نظریه زیگموند فروید انجام می گیرد.

نظریات دیگر پیدایش انحرافات جنسی

نظریات دیگر پیدایش انحرافات جنسی را به تجارب اولیه ای نسبت می دهند که کودک را نسبت به انجام اعمال انحرافی ترغیب یا شرطی می سازند. نخستین تجربه جنسی مشترک ممکن است از این لحاظ اهمیت داشته باشد. سوء رفتار جنسی با کودک، او را به ادامه آن در بزرگسالی یا برعکس اقدام به سوء رفتار با دیگران وادارد. همچنین کودک ممکن است سوء رفتارهای غیر جنسی نظیر در کونی زدن، تنقیه و تحقیر کلامی را جنسی تلقی کند و همین تجربیات اولیه، پایه ای برای انحراف جنسی شود. چنین تجربیاتی ممکن است سبب پیدایش کودک شهوانی شود. شروع اعمال انحرافی ممکن است ناشی از سرمشق گیری از رفتار افرادی که به چنین اعمالی دست زده اند یا تقلید رفتارهای جنسی که در وسایل ارتباط جمعی ظاهر می‌شود و یا یادآوری رویدادهای دارای بار هیجانی از گذشته خود شخص نظیر آزارهای جنسی باشد. بنابر نظریه یادگیری چون تصور علایق انحرافی در سنین پایین شروع می‌شود و چون تخیلات و افکار شخصی با کسی در میان گذاشته نمی‌شود استفاده و سوءاستفاده از خیالات و امیال انحرافی بدون وقفه و مهار تا بزرگسالی ادامه می‌یابد. در همین دوره است که شخص در می‌یابد که چنین علایق و امیال انحرافی با موازین اخلاقی اجتماع ناسازگار است. متاسفانه در چنین زمانی کاربرد مکرر چنین تخیلاتی به صورت وریشه دار درآمده و افکار و رفتارهای جنسی با تخیلات انحرافی یا شرطی و یا مربوط شده است.

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره                 ۲۲۶۳۳۰۳۳ – ۰۲۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۲۲۶۳۴۵۵۸-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره