روانکاوی

عوامل محیطی

عوامل محیطی

تجارب ما نشان می دهند که چهار عامل در محیط خانوادگی در تعامل با استعداد بیولوژیکی منجر به شکل‌گیری اختلال شخصیت مرزی می‌شوند.

۱. محیط خانوادگی ناامن و بی ثبات است

ناامنی تقریباً همیشه از بدرفتاری و رها شدگی برمی‌خیزد. بیشتر بیماران مبتلا به اختلال شخصیت مرزی در دوران کودکی، بدرفتاری های جسمی، جنسی یا کلامی را تجربه کرده اند. اگر هم آنها چنین تجربه‌ای نداشته اند، معمولاً با خشم یا خشونت شدیدی با آنها رفتار شده است یا اینکه بیماران ممکن است مشاهده کرده اند که دیگر اعضای خانواده مورد بدرفتاری قرار گرفته اند. علاوه بر این کودکان بارها در طول زندگیشان رها شده‌اند. کودک ممکن است برای مدت زمان زیادی احساس تنهایی کند بدون یک مراقب یا احساس کند که با یک مراقب بدرفتار زندگی می کند برای مثال یکی از والدین ممکن است با کودک بد رفتار کند، در حالی که والد دیگر این بدرفتاری منکر می‌شود و امکان آن را فراهم می سازد یا اینکه ممکن است مراقب اصلی کودک، فردی بی ثبات و غیر قابل اطمینان باشد باشد مثل والدین مبتلا به سوء مصرف مواد یا بالدین دمدمی مزاج. چنین والدینی به جای احساس ایمنی و دلبستگی به، اغلب برای کودکان احساس بی ثباتی یا ترس فزاینده را به ارمغان خواهد آورد.

عوامل محیطی

۲. محیط زندگی، محروم ساز است.

روابط شیئی اولیه این بیماران اغلب ناتوان ساز است. محبت والدین – صمیمیت جسمانی، همدلی، نزدیکی و حمایت هیجانی، راهنمایی، محافظت – معمولاً وجود ندارد یا اینکه ناکافی است. یکی از والدین یا هر دو ممکن است از نظر هیجانی غیر قابل دسترس باشد و کمترین همدلی را برای کودک فراهم سازد. بیمار از نظر هیجانی، احساس تنهایی می‌کند.

۳. محیط زندگی به شدت تنبیه کننده یا طرد کننده است.

بیماران مبتلا به اختلال شخصیت مرزی در خانواده‌هایی بزرگ می شوند که بویی از پذیرش، بخشش و محبت نبرده‌اند. بلکه آنها در خانواده‌هایی بزرگ می‌شوند که نسبت به آنها طرد کننده و انتقادگرانه رفتار می‌کنند و وقتی که آنها، کار اشتباهی انجام دهند به شدت تنبیه می شوند و مورد بخشش قرار نمی‌گیرند. تنبیه با شدت تمام صورت می‌گیرد: در دوران کودکی این بیماران احساس بی ارزشی، شیطان صفتی و ناسالمی می کنند، حتی وقتی که رفتارهای بد آنها در دوران تحول کودکی، بهنجار محسوب می‌شوند.

عوامل محیطی

۴. محیط خانوادگی خواستار اطاعت کودک بوده است.

محیط خانوادگی، نیازها و احساس‌های کودک را واپس زنی کرده است. معمولاً درباره حرف ها یا اعمال کودکان، قواعدی ضمنی در خانواده ها وجود دارد. کودکان این پیام را دریافت می‌کنند: نباید چیزی را که احساس می کنید، نشان دهید. وقتی که آسیب می‌بینید گریه نکنید. وقتی که فردی با شما بد رفتاری می کند، عصبانی نشوید. چیزی را که می خواهید، خواهش نکنید. خودتان را آسیب‌پذیر یا واقعی نشان ندهید. فقط کسی باشید که ما می‌خواهیم. ابراز درد هیجانی توسط کودک – مخصوصا ناراحتی و خشم – اغلب باعث عصبانیت والدین و تنبیه کودکان یا کناره گیری از او می شود.

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره