روانکاوی

فراموشی چیست ؟

فراموشی چیست ؟

فراموشی ناتوانی در یادآوری وقایع است. طبق تعریف DSM-IV-TR اختلال شناختی که عمدتا همراه با اختلال حافظه در غیاب سایر اختلالات مهم شناختی بوده و ناشی از اثرات روانشناختی مستقیم یک اختلال طبی عمومی یا اثرات پایدار یک ماده نباشد، اختلال فراموشی نامیده می‌ شود.

توانایی یادگیری

افراد مبتلا به اختلال فراموشی در توانایی یادگیری اطلاعات جدید نقص داشته یا از یاد آوری اطلاعات آموخته شده قبلی یا وقایع گذشته ناتوان هستند. پزشکان هنگام توصیف اختلالات کارکرد حافظه، از ضربه مغزی به عنوان نقطه عطف استفاده می کنند. اگر بیمار نتواند آنچه را که قبل از ضربه رخ داده است بیاد بیاورد، فراموشی پس گستر نامیده می‌شود. این نوع فراموشی به اختلالات حافظه دور منجر شده و می تواند هویت بیمار را از خاطر وی بزداید. گر بیمار نتواند آنچه را که پس از ضربه رخ می‌دهد به خاطر بیاورد، فراموشی پیش گستر نامیده می شود. این نوع فراموشی یادآوری فوری واخیر را تحت تاثیر قرار می دهد. اختلال حافظه اخیر، موقعیت سنجی و یادگیری را مختل می‌کند.

دلیریوم یا دمانس

اگر فراموشی قسمتی از دلیریوم یا دمانس باشد بعنوان یک اختلال فراموشی طبقه‌بندی نمی‌شود. اختلالات فراموشی بر حسب سبب‌شناسی احتمالی زیر طبقه بندی می شوند : اختلال شناختی ناشی از یک اختلال طبی عمومی، اختلال شناختی ناشی از اثرات پایدار مواد و اختلال شناختی که به گونه دیگری مشخص نشده است. فراموشی تجزیه ای متمایز از یک اختلال فراموشی است. بیماران با فراموشی تجزیه ای می توانند اطلاعات جدید را بیاموزند و به خاطر بیاورند اما در یادآوری خاطرات قبلی که معمولا ماهیتی آسیب‌زا و پر استرس دارند ناتوانند. بعلاوه آنها رابطه ای را با یک اختلال طبی عمومی یا مصرف مواد پیشین، نشان نمی‌دهند. فراموشی که فقط در طی مسمومیت با مواد یا ترک مواد رخ می دهد نه بعنوان یک اختلال فراموشی بلکه به همان صورت،تشخیص گذاری می شود.

 

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۳۵۸۹۰۸۸۱۹ تماس حاصل فرمایید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره