خانواده درمانیروان درمانی فردیروانشناسی کودک و نوجوانروانکاوی

فرزندان خانواده‌های طلاق

فرزندان خانواده‌های طلاق

فرزندانی که خانواده ی آنها به واسطه ی طلاق از هم گسیخته می شود، همواره دچار سردرگمی و انواع هیجانات می‌شوند. بسیاری احساس خشم و فریاد می کنند. برخی احساس می‌کنند ترک شده اند و چه بسا اعتماد خود را به بزرگترها از دست بدهند.

برخی فرزندان ارتباط خود را با یکی از والدین از دست می‌دهند و شاید مجبور شوند با عضویت در خانواده ی ترکیبی جدید کنار بیایند. گاهی این چالش ها کودکان را تا بزرگسالی تحت تاثیر قرار می دهند و جلوی توانایی آنان را برای برقراری و حفظ روابط صمیمی می‌گیرد.

فرزندان خانواده‌های طلاق

مشاوره ی خانواده

مشاوره ی خانواده، گردهمایی عالی برای فرزندان خانواده های طلاق است، به ویژه اگر اختلاف خانوادگی مدام یا اجتناب از سوگ وجود داشته باشد. سودمندی مشاوره ی خانواده زمانی بیشتر است که والدین مشتاق و خواهان مشارکت در فرآیند مشاوره باشند. مشاوره می تواند به فرزندان کمک کند تا معنای طلاق را برای خانواده ی خود درک کنند و آنان را در ایجاد انعطاف پذیری و مهارت های سازنده ی مقابله یاری کنند.

همچنین، مشاوران می‌توانند به فرزندان کمک کنند برای افکار و احساسات خود واژگانی بیابند. مشاور می تواند محیطی را فراهم کند که در آن فرزندان بتوانند احساس امنیت خود را از نو بسازند. مشاور به ویژه زمانی اهمیت می یابد که فرض شود فرزندان سیستم حمایتی اصلی خود را با جدایی خانواده‌ها از دست می‌دهند. ممکن است در برخی موارد فرزندان خانه، مدرسه و دوستان خود را نیز به دلیل جابجایی از دست بدهند. از آنجا که ممکن است طلاق به نزول اقتصادی برای والد منجر شود، چه بساا فرزندان سبک زندگی راحت به مانوس خود را از دست بدهند.

مشاور به بستری ارزشمند

در این صورت، مشاور به بستری ارزشمند تبدیل می شود که در آن فرزندان می توانند سوگ خود را ابراز کنند. هرچند مهم است که فرزندان برای ابراز احساسات خود در مشاور احساس آزادی کنند، ممکن است در نتیجه ی تجربه ی خود از طلاق و اختلاف والدین اعتماد کمی به بزرگسالان داشته باشند. با ترکیب مسائل اعتماد و امنیت، فرزندان از حق مطلق رازداری برخوردار نیستند. در این صورت، حائز اهمیت است که مشاوران والدین را آگاه سازند که به منظور اثربخش بودن مشاوره، فرزندان باید در رابطه ی درمانی قدری حریم شخصی داشته باشند. ممکن است مشاور طی روند مشاوره پیشنهاد کند که والدین درباره ی طلاق با فرزندان خود گفت و گو کنند. مشاوران درباره ی چگونگی انجام این کار به والدین آموزش می دهند و در عین حال از سلامت فرزندان محافظت می‌کنند.

فرزندان توضیحات متناسب با سن را بهتر می‌فهمند و شامل جزئیات اضافی نیست که باعث سردرگمی یا اضطراب بیشتر آنان شود. در عوض، درصورت تمرکز مشاوران بر روی فراهم کردن حمایت، آسودگی و وضوح مشاوره بیشترین اثر بخشی را خواهد داشت. وقتی یکی از زوج ها درباره ی اشتباهات والد دیگر بحث می‌کند، مشاوران می‌توانند به آنها یادآوری کنند که هنگام تلاش والدین برای سرد کردن فرزندان نسبت به والد دیگر فرزندان آسیب و سوگ اضافی را تجربه می‌کنند. ممکن است سوالاتی در این باره پیش آید که فرزندان در صورت زندگی در خانه ای که دو والد درگیر اختلاف دائمی اند،
متحمل آسیب بیشتری می‌شوند یا در صورت طلاق والدین.

فرزندان خانواده‌های طلاق

واکنش فرزندان طلاق نسبت به زندگی 

به نظر کنی، فرزندان به طلاق واکنش بهتری نسبت به زندگی در یک خانه‌ ی دارای اختلاف یا خشونت زیاد نشان می‌دهند. فرزندان طلاق همواره با تغییرات ناشی از طلاق با موفقیت کنار می آیند، به ویژه اگر فضای امنی برای بیان احساسات خود داشته باشد. کمک به والدین برای صادق و صریح بودن با فرزندان کوچک خود مهم است. وقتی والدین پیام های مبهم بفرستند یا اطلاعات مهم را ناگفته بگذارند، فرزندان دچار اضطراب می‌شوند. سازماندهی دوباره ی خانواده ها را پس از فقدان شرح می‌دهد. طلاق یکی از آشفته سازترین تجربیاتی است که خانواده‌ها با آن مواجه می‌شوند. مشاوران می‌توانند با ارائه ی توضیحات متناسب با سن برای طلاق و برقراری رابطه ی فرزند پروری مشترک مبتنی بر همکاری به والدین از طریق این سازماندهی دوباره زندگی‌شان کمک کنند. سازماندهی دوباره می تواند شامل کمک به والدین در ایجاد نقش های جدید برای هر خانوار و برقراری ارتباط مثبت بین والدین باشد. همچنین کنترل احساسات آنها به گونه‌ای است که از فرزندانشان محافظت کنند.

ایجاد مرزهای مناسب به فرزندان این امکان را می‌دهد که در نقش فرزند باقی بمانند‌ نه اینکه به مخاطره ی والدگونگی تن بدهند یا به سیستم حمایت عاطفی برای والدین خود تبدیل شوند. مشاوره جایی است که در آن فرزندان احساسات خود را پردازش می‌کنند و می فهمند.

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره