روانکاوی

قدردانی

قدردانی

آموختن ایجاد دیدگاهی متعادل به زندگی و تقویت حس سعادت به معنای متعادل کردن جنبه‌های مثبت زندگی با جنبه های چالش انگیز است. آموختن تشخیص و تقدیر از چیزهای خوب زندگی، رمز ایجاد چنین تعادلی است.

تمرینی که می‌توان از آن برای به دست آوردن دیدگاهی متعادل از زندگی استفاده کرد، ملاقاتی برای قدردانی نام دارد:

قدردانی

 

۱. به کسی که در زندگی نسبت به او سپاسگزارم هستید، فکر کنید و سپس نامه‌ای به او بنویسید و توضیح دهید که چه کاری برای شما انجام داده و آن کار چگونه بر شما تأثیر گذاشته است.
۲. وقتی نامه ی خود را تمام کردید، با فرد مورد نظر تماس بگیرید و قرار ملاقاتی ترتیب بدهید. وقتی با آن شخص هستید، به او بگویید که می‌خواهید حرفی بزنید، سپس نامه ی خود را بخوانید. در پایان می‌توانید نامه را به عنوان هدیه به آن شخص بدهید.

بسیاری از افراد می‌گویند که فکر انجام چنین تمرینی باعث خجالت آنها می‌شود. با این حال خجالت زدگی بیشتر به نوع تربیت و فرهنگی که در آن زندگی می کنیم، به خصوص فرهنگ های غربی ارتباط دارد. اگر خجالت زده می شوید، متوجه خواهید شد که آن شخص از حرفهای شما متاثر شده و در میان گذاشتن چنین تجربه های مثبتی باعث بهتر شدن رابطه می‌شود. خجالت زدگی فقط لحظه ایی گذراست، ولی احساسات باقی می‌مانند. می‌توانید نامه را بفرستید، ولی صرفا با فرستادن آن این لحظه ی تجربه ی مشترک را از دست می‌دهید.

تمرین دیگری که می‌تواند به شما کمک کند چیزهای خوب را بیابید، فهرست قدردانی است.

تمام چیزهایی را که در زندگی نسبت به آنها قدردان هستید، چه اکنون و چه در گذشته، شناسایی کنید و بنویسید. همان طور که فهرستتان گسترش پیدا می‌کند، متوجه می‌شوید که زندگی از خوبی ها و بدی ها ساخته شده و همیشه چیزهایی هستند که به خاطرشان سپاسگزار باشید.

قدردانی

فهرست تان بایستی شامل حرف هایی که مردم گفته‌اند و کارهایی که انجام داده‌اند باشد؛ چیزهایی که شما آنها را خوب تلقی می کنید. شاید بسیاری از این چیزها کوچک باشند، مانند دیدن شکفتن گل ها در فصل بهار. هر موضوعی را که تشخیص می دهید برایتان لذت بخش است، هر چند فقط برای چند لحظه، فارغ از کوچک یا بزرگ بودنش، چیزی است که باید بر آن تمرکز کنید. برای آنکه خوبی های واقعی زندگی تان را پیدا کنید، ارزش دارد که حداقل یک بار در هر سه ماه این تمرین را انجام دهید.

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره