روانشناسی کودک و نوجوان

ماسه بازی کودکان

ماسه بازی کودکان

به دلیل قدرت شکل پذیری فراوان ماسه، ماده نقش عمده‌ای در بازی‌های کودکان ایفا می‌کند، و اهمیت ویژه ای در بازی های کودکان دارد. به کمک ماسه بازی های گوناگون می توان انجام داد.

ماسه بازی کودکان

در غالب این فعالیت ها ماسه به اطراف محیط بازی پاشیده می شود و راه مناسب و کارایی برای جلوگیری از این ریخت و پاش وجود ندارد. پیشنهاد ماسه بازی به کودکانی که در انتخاب نوع بازی مردد مانده اند معمولا با استقبال روبرو می‌شود.

با ماسه همانند گل می توان اشیای گوناگونی را به وجود آورد، به کمک اضافه کردن اندک رطوبتی به ماسه، می‌توان تونل، قلعه، برج و اشیای مختلفی ساخت. در داخل محیط خانه نیز می‌توان امکان ماسه بازی را به طور محدود پدید آورد، این کار می‌تواند به کمک جعبه بزرگی از جنس چوب یا پلاستیک انجام شود، جعبه را از ماسه پر کنید و در آن انواع ظروف اندازه گیری و فنجان های بزرگ و کوچک قرار دهید، به وسیله یک آبپاش می‌توان سطح ماسه را کمی خیس نمود و امکان محیط مناسبی برای بازی کودکان فراهم کرد.

اگر بنا به دلایلی از کاربرد ماسه نگران هستید می توانید از نمک استفاده کنید، اما بازی با نمک چند اشکال دارد، نخست اینکه در هنگام خیس شدن تا حد زیادی تحلیل می رود و دوم اینکه اگر احیانا زخم کوچکی در دست و یا پای کودک وجود داشته باشد، به وسیله نمک دچار سوزش و ایجاد ناراحتی می‌کند، گذشته از این دو مورد نمک مرطوب باعث ایجاد خراش بر روی سطح پوست بدن می‌شود.

ماسه بازی کودکان

آموزش هایی که در ضمن بازی با ماسه و آب می تواند به کودکان ارائه کرد عبارتند از:

  •  اشیای سنگین به زیر آب می روند و اشیای سبک راحتر روی آب می مانند.
  •  بعضی از اشیا تا زمانی که پر از آب نشوند روی آب می‌مانند.
  •  تا زمانی که توپ خالی را فشار ندهیم و حباب های هوا را از آن بیرون نکنیم. پر از آب نمی‌شود.
  •  اسفنج و کاغذ و بعضی دیگر از اشیا آب را به خود جذب می‌کنند.
  • آب هیچ رنگی ندارد.
  •  بین اندازه ها ارتباط وجود دارد، دو فنجان کوچک آب برابر با یک فنجان بزرگ آب است.

در هنگام ماسه بازی می‌توان مطالب زیر را به کودکان آموزش داد:

  • ماسه، شن، نمک و چیزهای دیگری که از اجزای زیری درست شده اند مثل آب می‌ریزند و آنها را در هر چه بریزیم شکل همان را به خود می‌گیرند.
  •  وقتی ماسه خیس شود اجزای آن به هم می‌چسبند و از فشار دادن آنها می‌توان اشکال گوناگون ساخت.
نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره