روان درمانی فردی

ماهیت انسان از نظر دکتر موسی زاده

ماهیت انسان از نظر دکتر موسی زاده

نظریه التقاطی_ نسبی گرا

انسان ترکیبی از جسم مادی و روح غیر مادی است.
جسم انسان در سه سطح ذرات بنیادی و انرژی و کوانتوم عمل می کند. جسم از بدن و مغز تشکیل شده است. بدن ساختمانهایی را شامل میشود که ملکول ها و انرژی لازم برای مغز را تامین میکنند.
مغز شامل نورونها و مدارهای عصبی است و در حکم سخت افزار روانشناختی می باشد و با استفاده از انرژی آزاد شده از گلوکز اطلاعات را به شکل مولکولهای خاص در اتصالات عصبی ذخیره میکند. شخصیت در حکم نرم افزار روانشناختی بوده و شامل اطلاعاتی است که به شکل افکار و هیجانها و رفتارهای تقریبا دائمی در حافظه طولانی مدت ذخیره شده اند و شیوه پاسخ گویی به محرکهای بیرونی و درونی را تعیین میکند. در اثر تعامل مغز و شخصیت و در سطح کوانتوم ذهن ایجاد میگردد. مغز زنده و هوشیار نمی تواند بدون ذهن باشد. ذهن شامل آن چیزی است که در واحد زمان توسط روح درک میگردد.
روح جوهره ناشناخته و عامل اختیار و آزادی بوده و باعث ایجاد قدرت انتخاب میگردد.
در این نظریه اختیار و آزادی انسان تابع شخصیت و مغز است‌. هر چقدر مغز و شخصیت سالمتر باشند ذهن محتوی مناسب تری خواهد داشت و قدرت انتخاب روح بیشتر خواهد شد‌
در این نظریه انسان مسئول است و هرچقدر مغز و بدن و محیط بیرونی سالمتر باشند مسئولیت فرد افزایش می یابد‌.

به این ترتیب انسان موجودی ۶ لایه است:

۱. لایه اول جوهر انتخاب کننده. نام قدیمی این لایه روح است. این لایه معادل کاربری است که از رایانه استفاده می کند. روح نیز از بدن و مغز برای رسیدن به اهداف استفاده می کند. روح از جنس غیر مادی است ولی بدون مغز نمی تواند در جهان مادی عملی انجام دهد. روح بدون مغز مانند فردی است که در خلا معلق است. منشا روح مانند منشا کائنات از جهان ناشناخته غیر مادی است‌. وظیفه روح گرفتن تصمیم و انتخاب گزینه هایی است که در ذهن ظاهر شده اند. دانش تنها عاملی است که روح را ارتقا می دهد.

۲. لایه دوم ذهن. ذهن آن چیزی است که در زمان و مکانی خاص در هوشیاری ظاهر میشود. ذهن معادل صفحه مانیتور رایانه است. با مهارت ذهن آگاهی میتوان ذهن را مدیریت کرد.
۳. لایه سوم شخصیت. شخصیت حافظه ما و مجموعه افکار و هیجانها و رفتارهای نسبتا دائمی ماست . شخصیت معادل ویندوز رایانه است. با رواندرمانی میتوان شخصیت را ارتقا داد.
۴. لایه سوم مغز . مغز معادل سخت افزار رایانه است. برای ارتقا مغز از دارو و جراحی استفاده میکنیم.
۵. لایه پنجم بدن. بدن معادل منبع نیروی رایانه است.
۶. لایه ششم . محیط بیرونی. محیط محل استقرار بدن و منشا محرکهای خارجی است.


 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره