روانکاوی

ماهیت وسواس ها

ماهیت وسواس ها

وسواس‌های فکری، افکار ناخواسته، تصویرهای ذهنی یا تکانه های تکراری می باشند که برای شخص غیر قابل قبول و یا نفرت انگیزند. این وسواس ها از جمله ی ناگوار ترین و دردناک ترین مشکل های روانشناختی بوده و از لحاظ فکری بسیار فرساینده می‌باشند. مبارزه علائم وسواس های فکری یک نبرد تنها و خصوصی است. سه مضمون اصلی وسواس های فکری شامل افکار پرخاشگرانه غیرقابل پذیرش، جنسی و یا افکار کفرآمیز است. بیمار، از این تکانه ها، تصویرهای ذهنی یا افکار ناخواسته، مشمئز کننده و ظاهراً غیرقابل توضیح رنج می‌برد. وسواس های فکری عموماً منجر به مقاومت، مبارزه علیه افکار، تلاش برای خنثی سازی اثرهای افکار از بین بردن آنها یا تلاش برای اصلاح امور و بهتر کردن اوضاع می‌شود. حتی می‌تواند تا سرحد رفتارهای اجتنابی گسترده نیز پیش روند.

ماهیت وسواسها

در سال‌های اخیر اصطلاح وسواس فکری گسترش یافته و در برخی شرایط معنایی فراتر از وسواس‌های فکری کلاسیک را در بر می گیرد: این اصطلاح وسواس فکری در مورد تمامی افکار مرتبط به رفتار وسواس عملی به کار گرفته می شود. اصطلاح وسواس های فکری برخی اوقات به منظور دربرگیری افکار مکرری که ذهن را به خود مشغول می دارد مورد استفاده قرار می گیرد. برای مثال در سیستم طبقه بندی DSM وسواس های فکری شامل افکار تکراری، نگران‌کننده و مشغول کننده ذهن در رابطه با بازبینی های مکرر، شستشوهای مکرر و رفتارهای وسواسی مشابه می باشند، اما این گونه افکار از کیفیت های مشمئز کننده اغلب خشونت‌آمیز، غیر اخلاقی و رنجش آوری که در وسواس های فکری کلاسیک وجود دارند، مبرا بوده و به ندرت و به سر حد مقاومت می رسند. کاربرد وسیع تر این اصطلاح تاکید بر تکرار و اشتغال ذهنی دارد و الزاماً عنصر انزجار و مقاومت را به همراه ندارند.

در زیر به مثال هایی از وسواس‌های فکری کلاسیک می‌پردازیم.

۱. وسواس فکری پرخاشگرانه یا آسیب‌رسان: شامل افکار آسیب رساندن به افراد پیر، بچه ها و یا بستگان می باشد. برای مثال دلم می خواهد که پیرمرد را به جلوی قطار در حال حرکت هل دهم، دلم می خواهد سنگ به طرف بچه ها پرتاب کنم، دلم می خواهد به مادرم چاقو بزنم. یا افکار آسیب رسانی در مورد بستگان و دوستان برای مثال دوستان یا والدین من مورد ضرب و شتم وحشیانه یک متجاوز قرار خواهند گرفت. بسیاری از این وسواس های فکری آسیب‌رسان، متضمن خشونت می باشند.

ماهیت وسواسها

۲. وسواس فکری جنسی: ترس از اعمال یا حرکات نامناسب را شامل می‌شود که برای مثال دلم می خواهد بچه کوچکی را از لحاظ جنسی اذیت کنم، دوست دارم خودم را عریان در محافل عمومی ظاهر کنم و تصویر های مکرر از داشتن رابطه جنسی با افراد نامناسب من خودم را در حال آمیزش جنسی با یک شخصیت مذهبی می بینم؛ من از تجسمات جنسی درباره خواهر/ برادر/ پدر و مادر خود لذت می برم. وسواس های فکری جنسی در مردها معمول تر از زنها می‌باشد.

۳. وسواس‌های فکری کفرآمیز: واهمه‌ای از انجام اعمال حاکی از بی حرمتی در یک مکان مقدس می باشد، برای مثال دلم می خواهد در یک مکان مقدس مثل کلیسا، با صدای بلند دشنام دهم و حرف‌های زشت بزنم، و یا آلوده کردن نماز، دعا و مناسک مذهبی با افکار قبیح و نفرت انگیز به زبان جاری نمودن حرفهای زشت و رکیک هنگام مراسم نیایش

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۳۵۸۹۰۸۸۱۹ تماس حاصل فرمایید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره