روانکاوی

مدل زیستی، روانی، اجتماعی در ترک اعتیاد

مدل زیستی، روانی، اجتماعی در ترک اعتیاد

این مدل اعتیاد را الگوی رفتار پیچیده و پیشرونده ای می داند که دارای مولفه های زیستی ۔ روانی و اجتماعی است.
چیایوزی این مدل را برای پیشگیری از عود به کار گرفت و اشاره می کند که نظام های زیستی ‌۔ روانی ۔ اجتماعی پتانسیل خطرات عود را در خود دارند.

مدل زیستی، روانی، اجتماعی در ترک اعتیاد

خطرات نظامهای زیستی که می‌توانند فرد را در معرض خطر عود قرار دهند عبارتند از:

  • عواملی از قبیل تخریب اعصاب
  • هوسهای ناشی از واکنش به سرنخ
  • و نواقص زیستی ۔ شیمیایی.

عوامل خطرساز روانی شامل باورها و انتظارات از مصرف مواد و نیز نواقص در مهارت‌های مقابله‌ای است. وقایع منفی زندگی وضعیت اقتصادی ۔ اجتماعی از عوامل اجتماعی موثر بر عود هستند. از این دید، راهبردهای پیشگیری از عود شامل توجه به تک تک این نظام‌ها است. طرز برخورد مراجع با مشکلات جسمی و شناختی مرتبط با ترک بر خطر آنها برای عود موثرند و بر مهارت‌های اجتماعی، مهارت‌های مقابله‌ای، مهارت‌های حل مساله، مقابله شناختی و فکری، و مدیریت استرس تاکید می‌شود. این مدل بر سیستم های اجتماعی به ویژه بر سیستم خانواده همراه با مداخلات زناشویی و خانوادگی که نقش مهمی در فرایند پیشگیری از عود بازی می کنند، تاکید می ورزد.

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره