روانکاوی

مدل طبی پیشگیری از عود اعتیاد به الکل

مدل طبی پیشگیری از عود اعتیاد به الکل

این مدل را اولین بار جلنیک به عنوان راهی برای درک الکلیسم مفهوم سازی کرد و از آن زمان به بعد برای رفتارهای اعتیادی به کار رفته است. این دیدگاه فرضیات اصلی که افراد وابسته به مواد و الکل اساساً دچار هوسهای جسمی مقاومت ناپذیر برای مواد هستند و در مصرف مواد خویشتنداری نیستند، می پذیرد. طبق این مدل، بیماری الکلیسم یا اعتیاد، پیشرونده و برگشت ناپذیر است. مفهوم بیماری از سوی عموم مردم به طور گسترده‌ای پذیرفته شده و مولفه ضمنی و ناآشکار رویکردهای الکلی ها و معتادان گمنام است. حاصل این مدل برای پیشگیری از عود در پتانسیل آن برای دید دو مقولگی هم به اختلال و هم مشکل نهفته است.

این مدل بیماری محور مراجع را به صورت پرهیز کننده یا بازگشت کننده تعریف می کند. چون مبارزه علیه نیروهای قدرتمند و مهار شدن بیماری بسیار سخت است اغلب عود به صورت رویدادی احتمالی نگریسته می شود. در واقع عود جزئی از بیمار است. بسیاری از طرفداران این مدل تمام لغزش های عود را می‌بینند و تصور بر این است که لعزش‌های مراجع درمان را بی اثر و خنثی می‌کند. بنابراین در صورت تمایل، مراجع باید فرایند بهبودی را از نو آغاز کند و دوباره از نقطه صفر شروع کند. در دیدگاه‌های سنتی، لغزش اهمیت بسیار زیادی دارد. این طور تصور یا آموزش داده می‌شود که یک جرعه مشروب، یک بست حشیش، یک قرص، یا یک حبه تریاک ناگزیر به سطوح مسمومیت زایی و پیش از درمان سوء مصرف منجر خواهد شد. زیرا عقیده بر این است که اعتیاد پیشرونده است. هرگونه مصرف موادی بی رنگ به پیشروی بیماری می‌انجامد. و بنابراین، تنها اقبال و بخت معتاد پرهیز است. این یک تصور رایج است که پرهیز به معنای سلامتی و مصرف مواد برابر با بیماری است. افزون بر آن، طرفداران مدل طبی معمولا به مراجع می‌گویند که الکلیسم و وابستگی به هرگونه مواد، بیماری است که به طور مزمن عود کننده است.

مدل طبی پیشگیری از عود اعتیاد به الکل

گورسکی این معما را برای اینکه خوب شوی باید پرهیز کنی، و تو دچار بیماری مزمن عود کننده ای هستی، با ادغام مفهوم بیماری با مدل پیشگیری از عود حل کرده است. به عقیده او، اختلال در عملکرد جسمی معتاد را در معرض خطر عود قرار می‌دهد اما او مدل رشدی بهبود را مبنای استدلال خود قرار می‌دهد. یعنی وقتی مراجع درصدد درمان خود برآمده است به سمت ثبات و ترک ناگهانی ۔ بهبودی اولیه ۔ حرکت کرده است. وقتی می آموزد که چگونه بدون مواد مخدر زندگی کند، و وقتی او می کوشد که سبک زندگیش را متعادل کند است، و نگهداری شامل حالت دائمی و پایدار در نظر گرفتن احتمال عود است. به اعتقاد او اکثر برنامه های درمان سوء مصرف مواد در مرحله بهبودی اولیه عالی عمل می کنند اما در رفع نیازهای گوناگون مراجع در سایر مراحل شکست می خورند. برای رسیدن به هدف کلی پرهیز و تغییر سبک زندگی، مراجعان باید مهارت هایی را در هر مرحله به دست آورند. نقش مشاور پیشگیری از عود کمک به مراجع است تا او مبنای روزانه ای را به وجود آورد، خود سنجی کند، درباره اهمیت بیماری اعتیاد مطالبی بیاموزد، علائم هشدار دهنده عود را بشناسد و مدیریت کند و بر بهبودی خاص خود نظارت کند.

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره