روانکاوی

مراحل نوجوانی

مراحل نوجوانی

اوان نوجوان

شرح کامل مراحل نوجوانی اوان نوجوانی، ۱۲ تا ۱۴ سالگی، دوره ای است که در آن بارزترین تغییرات اولیه – جسمی، نگرشی و رفتاری – مورد توجه قرار می‌گیرد. تسریع ناگهانی رشد در پسرها معمولا در این سنین شروع می‌شود در حالیکه دخترها ممکن است ۲ –۱ سال پیشتر این رشد سریع را شروع کرده باشند. در این مرحله، پسرها و دخترها شروع به انتقاد از عادت معمول خانواده می‌کنند. بر گذراندن وقت با همتاها و بدون سرپرستی اصرار می‌ورزند، ممکن است ارزش های پذیرفته شده قبلی خانواده را مورد پرسش قرار دهند. آگاهی تازه از تمایلات جنسی ممکن است که با افزایش حجب و شرم نسبت به رشد جنسی جاری تظاهر کرده یا خود را بصورت افزایش علاقه به جنس مقابل نشان می‌دهد. نوجوانان در اوان این دوره به نمایش پنهان یا آشکار میل رو به رشد خود برای خودمختاری، گاهی با رفتارهای چالش آمیز نسبت به منابع قدرت از جمله معلمین و مدیران مدرسه، دست می زنند. و خود را برابر مقررات نشان می‌دهند. در این سن، برخی از نوجوانان به مصرف سیگار یا ماری جوانا دست می‌زنند. در اوان نوجوانی، تغییرات بهنجار بهنگام کسب رفتارهای مشخص تازه مشاهده می‌شود. در مجموع، هر چند بسیاری از نوجوانان در این دوره دوستان تازه پیدا می‌کنند و تصور اجتماعی خود را تعدیل می‌کنند. بسیاری از آنها روابط مثبت با اعضاء خانواده، دوستان قدیمی و ارزش های خانوادگی را حفظ می‌کنند. معهذا، اوان نوجوانی زمان تسلط بر طوفان شدید توانفرسا است، که ضمن آن طرد چشمگیر خانواده، دوستان و سبک زندگی روی داده و منجر بر احساس بیگانگی نوجوان می گردد.

میانه نوجوانی

در مرحله میانی نوجوانی تقریباً بین سنین ۱۴ و ۱۶، سبک زندگی نوجوانان ممکن است بازتاب تلاش آنها برای پیگیری اهداف بازگو شده برای کسب استقلال باشد. توانایی آنها برای ترکیب تفکر انتزاعی، با تصمیم گیری واقع گرایانه و استفاده از قضاوت اجتماعی، در این مرحله از رشد نوجوانی مورد آزمایش قرار می گیرد. در این مرحله، رفتار جنسی شدت می‌یابد. روابط عاشقانه پیچیده‌تر می‌گردد. و احترام به نفس عامل محوری برای رفتارهای مثبت و منفی خطر جویانه می‌شود. در این دوره از رشد نوجوانان تمایل به همانندسازی با گروهی از همتاها پیدا می کنند که تاثیر عمیق بر انتخاب فعالیت، سبک ها، موسیقی و مدل‌های نقش آنها می گذارند. درک نوجوان از خطرات مربوط به انواعی از رفتارهای تفریحی و احساس همه توانی، همراه با میل به خودمختاری، غالبا موجب تعارض با انتظارات و درخواست‌های والدین می گردد. برای اکثر نوجوانان، فرایند تعیین خود به عنوان فردی ویژه و متفاوت از خانواده ضمن حفظ اتحاد با اعضاء خانواده امکان‌پذیر است.

اواخر نوجوانی

اواخر نوجوانی بین سنین ۱۷ و ۱۹ سالگی زمان جستجوی پیشرفت تحصیلی، ذوق هنری و موسیقی، مشارکت های ورزشی و پیوندهای اجتماعی است که نوجوان را به سوی تعیین بیشتر خود، و احساس تعلق به برخی گروهها و زیر گروهها در جامعه اصلی راهنمایی می‌کند. نوجوانان سازگار با گزینه های حاوی فعالیت ها، کارهای ذوقی، کارهای تفریحی و دوستی ها احساس رضایت می‌کنند. معهذا، هنوز آگاهند که هویت ‌های آنها در دوره جوانی پالایش خواهد یافت.

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۳۵۸۹۰۸۸۱۹ تماس حاصل فرمایید.

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره