روانکاوی

مسئولیت فردی

مسئولیت فردی

اصل قضاوت نکردن بدون شناخت هیچکس از تمامی فشارها، مشکلات، آسیب‌ها و مسائل بهداشتی ۔ هم بیماری های جسمانی و هم بیماری‌های روانی ۔ که باعث رفتارهای خاص افراد می شود، آگاهی ندارد بر اساس این اصل افراد باید از قضاوت کردن درباره دیگران خودداری کنند، چرا که از تمامی دلایل دیگران برای آنگونه رفتار کردن اطلاعی ندارند.

مردم اگر چنانچه از قضاوت کردن اجتناب کنند، احساس شادکامی بیشتری خواهند داشت و از نظر دیگران نیز محبوب تر می شوند. افراد تمایلی ندارند که مورد قضاوت و انتقاد قرار گیرند. به همین دلیل، بهترین کار این است که در روابط اجتماعی سطحی و موقتی از انتقاد کردن خودداری کنیم انتقاد کردن را تنها به مواقع خاص و نادری محدود کنیم که بحث هایی با دوستان و افراد نزدیک به جهت حل مسائل داریم. خرده گیری از کمال گرایی سر چشمه می گیرد و نادیده گرفتن درد و رنج دیگران و دوران گذشته سخت آنها باعث بدبختی و ناراحتی می شود. توقع کمال گرایی از خود و دیگران، هم در سنت های معنوی و هم در تخصص‌های بهداشت روانی و رشته‌های علمی، خاستگاه کاملاً مستدلی برای درد و رنج و گرفتاری است. وقتی افراد خود و یا دیگران را مورد قضاوت قرار می‌دهند، اغلب نمی‌دانند که چرا مرتکب چنین عمل احمقانه و بی‌رحمانه ای شده‌اند. به قول مادر ترزا، بهتر است که همواره همه چیز را مورد بخشش قرار دهیم و به جلو حرکت کنیم.

مسئولیت فردی

اصل پرداختن به جریان‌های پویا و کوشش در جهت شادکامی

کاترین هیبورن می‌گوید که مشغول فعالیت بودن راز شادکامی او در سال‌های اخیر زندگی اش بوده است پژوهشگران نیز این نکته را تایید می‌کنند که مشغول بودن راهی است به سوی خرسندی و افراد هنگامی که خصوصاً به فعالیت‌هایی مشغول هستند که مستلزم توجه زیاد اسا، از آن کار لذت می‌برند یا احساس موفقیت می‌کنند. بنابراین نظافت خانه به گونه ای متفاوت از غذا خوردن با یک دوست، رضایت بخش است. پرداختن به فعالیت‌هایی که در آن مشارکت داریم، و نه کار های نافعالی مثل تماشای تلویزیون، و در طی انجام آن کارها گذر زمان را از دست می‌دهیم. جریان‌های پویا نامیده می‌شوند، جریان های پویا، فعالیت‌هایی هستند که همچنین باید چالش آمیز باشند، اما توان کاه و خردکننده هم نباشند و به قول چکس زنت میهالی، پژوهشگر دوران ساز در این حیطه، جریان های پویا مستلزم مهارت های کار آمدی همچون باغبانی و مکالمه هستند. بر اساس این رمز شادکامی، افراد باید به منظور شاد شدن تلاش کنند، روشهای متداول و خالص لذت بردن مثل رابطه جنسی و یا غذا خوردن و تفریحات نافعالی چون تغییر کانال های تلویزیون به شادکامی پایدار منجر نمی‌شود. افراد هنگامی که در جستجوی انجام کاری هستند، اغلب به دنبال راه‌حل‌های نافعال و ساوه می گردند که مستلزم تلاش کم باشد. اما شروع یک جریان پویا مستلزم صرف انرژی زیاد نیز نمی باشد. یک جریان پویا می تواند گرفتن یک کاغذ و قلم برای نقاشی و یا جستجو شماره تلفن یک دوست باشد.

 

اصل خودداری از چشم و هم چشمی

افراد بسیار شادمان کارها و فعالیت های خود را بدون مقایسه کردن خود با دیگران انجام می دهند یا تصمیم‌گیری‌های خود را مورد انتقاد قرار نمی دهند. اصل تحت تاثیر قراردادن دیگران با مهربانی یا بمباران عشق وقتی طرفداران کسی او را مورد عشق محبت و توجه قرار می‌دهند تا او را ببیند و مانند یک بت دوستدار او باشند، چنین فردی به قول مارگرت سنگر در معرض بمباران عشق قرار دارد. بهبود کیفیت زندگی این نوع رفتار را تحت تاثیر قراردادن دیگران از طریق اعمال روزانه مهربانی و توجه می داند که بدون دستکاری پنهانی هر نوع مهربانی صورت می‌گیرد. به علاوه نگرش مثبت و لبخند، به ایجاد یک عمل مثبت یا رابطه عاشقانه کمک می کند. چنین رفتاری همچنین باید در جریان درخواست کمک و در صورتی که افراد خواهان آن هستند، ارائه شود، درست مثل وقتی که شوهری عشق خود را نثار همسرش می کند، قبل از اینکه همسرش از او درخواست کند که به مدت یک هفته که به سفر زیارتی می‌رود و یا برای کوهنوردی یا یک مسابقه ورزش در خانه حضور ندارد، از بچه ها مراقبت کند.

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۳۵۸۹۰۸۸۱۹ تماس حاصل فرمایید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره