مشاوره ازدواجخانواده درمانیروانکاوی

مشارکت در زندگی

مشارکت در زندگی

روان شناسی مثبت تاکید فراوانی بر شناخت توانایی‌های تان دارد، از آنها به نفع خود استفاده کنید. با مشارکت کامل در زندگی، جریان را تجربه کنید. با انجام چه کاری می توانید به فرزندان تان اطمینان دهید که با توانایی هایشان بزرگ می شوند؟

چگونه می‌توانید مطمئن شوید که فرزندانتان جریان داشتن واقعی را تجربه می‌کنند و از توانایی‌هایشان به طور سازنده و به نفع خود استفاده می‌کنند؟

مشارکت در زندگی

به آخرین کارنامه ی فرزندتان فکر کنید:

• چه واکنشی داشتید؟
• اولین چیزی که توجه شما را به خود جلب کرد، چه بود؟
• نسبت به نمره‌های خوب چه واکنشی داشتید؟
• نسبت به نمره های بد چه واکنشی داشتید؟
• پس از آنکه با فرزندتان درباره ی کارنامه ی تحصیلی اش
صحبت کردید، هر کدام چه احساسی پیدا کردید؟

دو سناریوی احتمالی به شرح زیر هستند:

• والدینی هستید با نیت خوب، ولی بی مصرف
• والدینی مثبت هستید

نمونه‌ی از والدینی با نیت خوب، ولی بی مصرف، می تواند به شرح زیر باشد:

فرزند: این کارنامه ی من است.
مادر / پدر: بگذار ببینم چه کردی.
فرزند: شاید از نمره ی ریاضیات ناراحت بشی…
مادر / پدر: چرا؟ مشکل چه بود؟ می بینم که نمره ی متوسط گرفته ای. نمره ی خوبی نیست، این طور نیست؟
فرزند: من از ریاضیات متنفرم. متوجه نمی‌شوم که معلم چه می‌گوید.
مادر/ پدر: باید تلاش بیشتری بکنی، چون برای موفقیت در زندگی به ریاضیات احتیاج داری.
فرزند: پس مردود می‌شوم.
والدینی مثبت بودن بیشتر شبیه به گفت و گوی زیر است:
فرزند: این کارنامه ی من است.
مادر / پدر: بگذار ببینم چه کردی. نگاه کن، دو نمره ی عالی گرفته ای، زبان انگلیسی و فرانسه. چقدر عالی است. حتماً باید راضی باشی! فکر می کنی چگونه توانستی در این دو درس این قدر خوب باشی؟
فرزند: فکر می کنم که زبان انگلیسی را واقعا دوست دارم و قبل از دیگران تمام کتاب‌ها را می‌خوانم. در زبان فرانسه توجه زیادی به تلفظ داشتم که در نمره ی امتحان شفاهی به من کمک کرد.
مرد/ پدر: پس به نظر تو آنچه واقعا نتیجه بخش بود، درس ها از قبل و تکرار کردن تا آموختن تلفظ صحیح لغات فرانسه بود. تو فرزند ایده آل من هستی.
فرزند: بله همینطور است.
مادر / پدر: چگونه می توانی از تمام مهارت ها استفاده کنی و نمره ی ریاضیات را به حد بقیه ی نمره ها برسانی؟
فرزند: فکر می‌کنم اگر به اندازه ی زبان فرانسه تمرین کنم.
مادر / پدر: چه فکر خوبی! تو پشتکار خوبی داری. مطمئنم که از پس ریاضی هم بر می‌آیی.

مشارکت در زندگی

والدین مثبت

والدین مثبت سعی می کنند هنگام بروز مشکل، دیدهگاه متعادل داشته باشند و به دنبال راه‌هایی برای حل مشکل می گردند. به آسانی می‌توانیم درباره ی مشکلی توضیح بدهیم و آن مسئله را با دیدی منفی ببینیم. فرزندانتان را تشویق کنید تا از توانایی های خود برای رفع ضعف های شان استفاده کنند و به آنها کمک کنید تا بر هر مسئله‌ی دشورا و چالش انگیزی که روبرو می‌شوند، غلبه کنند. اتاق دختر کمند معمولاً نامرتب است و باعث خشم کمند می‌شود. انگار که کمد لباس او در حال انفجار است.

کمند از دخترش می خواهد که اتاقش را مرتب کند، ولی این اتفاق هیچ گاه نمی افتد. سپس به طور غیرمنتظره ای دختر کمند دست به کار می‌شود و همه چیز را مرتب می‌کند. یکی از توانایی های کلیدی دختر کمند اراده ی اوست. او می‌تواند حتی بدون توجه به اوضاع آشفته ی اطرافش پشت کامپیوتر بنشیندیا غرق خواندن کتاب شود. او بر خلاف مادرش ناراحت نمی شود و کارش به تاخیر نمی‌افتد. ولی زمانی که تصمیم می‌گیرد اتاقش را مرتب کند، با جدیت با ذوق و شوق، تمام وجودش را صرف آن کار می‌کند. لباس‌ها را با ترتیب خاصی در کمد لباس آویزان می‌کند. دی وی دی ها را به طور دقیق و کتاب ها را بر اساس حروف الفبا می‌چیند. در بقیه ی زمینه های زندگی اش نیز از همان قدرت اراده‌ای که برای مرتب کردن اتاقش به کاربرد می برد، استفاده می‌کند. اکنون کمند می‌داند که دخترش چگونه عمل می کند و زمانی که ذهنش را برای انجام کاری متمرکز می کند. زمانی که ذهنش را انجام کاری متمرکز می کند، آن را باید به بهترین نحو انجام دهد.

سعی کنید زمانی که فرزندانتان وارد جریان می‌شوند، آنها را مایوس نکنید. برای مثال، فرزندانتان در حال تصمیم‌گیری برای انجام پروژه‌ای بلند پروازانه هستند و شما اصلا می کنید که زمان صرف چای یا خواب است. با به دست آوردن نوعی توافق که برای همه رضایت بخش باشد، راه هایی برای دوری از چنین مسائلی پیدا کنید. یک راه مثبت برای کمک به فرزندانتان برای استفاده از وقت توانایی هایشان در رسیدن به موفقیت، برنامه ریزی فعالیت ها مانند نمونه زیر است.
• توانایی های فرزندتان چیست: عشق به تحصیل
• فعالیت‌های برنامه‌ریزی شده: رفتن به موزه و داشتن فرصتی برای صرف در نمایشگاهایی که توجه اش را جلب می‌کند.

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره