خانواده درمانی

مشاوره طلاق و مشاوره بعد از طلاق

همه ی زوج هایی که طلاق گرفته اند در مشاوره پس از طلاق برای گذشتن از بحران طلاق و رسیدن به مدیریت استرس خود و داشتن آرامش نیازمند مشاوره طلاق هستند. در مشاوره تلفنی طلاق هدف اولیه کاهش تنش و استرس های ناشی از پیامد های طلاق است.در ادامه ی مطلب بخوانید.

طلاق مسئله ای است که حتی در مشاوره های پیش از ازدواج در مورد آن صحبت می کنند . در مشاوره های تنظیم خانواده، این پدیده در حال رشد موضوع اصلی زندگی زناشویی شده است .

همسری را در نظر بگیرید که این قدر تحت فشار است که اصلا نمی داند چطور مشکل خود را حل کند. حتی ممکن است انرژی لازم برای حضور در جلسه درمان را نداشته باشد. احساس می کند که واقعا دیوانه شده است . جدایی بیشترین فشار روانی را دارد اما اگر بر خود تمرکز نکنید نمی توانید راه حل پیدا کنید . یک پیشنهاد ساده این است که به یک مشاوره تلفنی طلاق تماس بگیرد و اولین راهکاری که برای حل مسئله شما ست را از زبان مشاور بشنوید . خوشبختانه سطح شناخت و آگاهی مردم جامعه ما افزایش یافته و به دنبال روش های سریع و راحت برای حل مشکل خود هستند . مشاوره تلفنی طلاق یکی از بهترین راه حل اولیه است .

افرادی ممکن است قبل از اقدام به مشاوره طلاق، به خاطر تاثیر زیاد عامل جنسی ، به مشاوره مشکلات جنسی روی آورند . دلیل اینکه ابتدا به مشاوره مشکلات جنسی مراجعه می کند ، افزایش سطح شناخت طرف و قدرت حل مسئله فرد است . جدایی در یک شب و یک روز اتفاق نمی افتد .

ریشه طلاق می تواند حتی در دوران نامزدی شکل بگیرد به این دلیل که کسانی که در مشاوره دوران نامزدی شرکت می کنند بیشتر سوالات و نگرانی آنها در مورد ازدواج و احتمال ایجاد طلاق در زندگی خود است . خانمی که به تازگی نامزد کرده است هنوز شناخت کافی از نامزد خود ندارد و از اینکه رابطه زناشویی دلخواه او شکل نگیرد ، نگران است .

در مشاوره ازدواج مسئله آداب همسر داری و مهارت های ارتباطی بیشتر به خاطر نگرانی از طلاق ، در مورد آنها بسیار صحبت می شود .

گزارش های مشاوره تلفنی زناشویی نشان می دهد زمانی که اعضای خانواده کم کم میزان رضایت خود را از دست می دهند ، رفتن به سمت طلاق افزایش می یابد. همچنین برخی از خانواده ها در مشاوره پیش از طلاق دلیل عدم رضایت زناشویی را موضوع مرتبط با جذابیت همسران خود می دانند که یکی از عوامل تاثیر گذار در طلاق است.

خیلی از خانم ها در تماس با مشاوره تلفنی طلاق جذاب نبودن همسر خود را دلیل بی انگیزگی و نداشتن صمیمیت در رابطه خود می دانند .

اکثر همسران در مشاوره پس از طلاق دلیل واقعی کاهش صمیمیت در روابط را نمی دانند . در مشاوره زناشویی مردها این سوال دارند که چگونه می توانیم یک مرد جذاب یا زن جذاب برای همسرمان باشیم تا از این طریق و افزایش صمیمیت احتمال جدایی کاهش یابد .

“طلاق نقطه ای از زندگی که ممکن است هرگز انتظار آن را نداشته باشید”

ممکن است این سوال در مشاوره زناشویی مطرح شود که چگونه می توانیم یک مرد جذاب یا زن جذاب باشیم تا از این طریق و افزایش صمیمیت احتمال جدایی کاهش یابد .

همه ی زوج هایی که طلاق گرفته اند در مشاوره پس از طلاق برای گذشتن از بحران طلاق و رسیدن به مدیریت استرس خود و داشتن آرامش نیازمند مشاوره طلاق هستند . این مرکز با داشتن مشاوران مجرب در حیطه مشاوره طلاق ، فنون و مهارت های رفتاری لازم را به زوج ها آموزش می دهد تا علاوه بر اگهی همسران از پیامد های طلاق مهارت هایی یاد بگیرند خود را فعال تر از گذشته کنند و اوقات خود را با فعالیت های سالم پرکنند. در مشاوره تلفنی طلاق هدف اولیه کاهش تنش و استرس های ناشی از پیامد های طلاق است.

در مشاوره طلاق می توان با یادگیری مهارت های زندگی و رفتاری در مقابله با استرس ناشی از طلاق توانمندتر و آگاه تر شد . افکار و باورهای منفی و ناکارآمد تحت تأثیر رویدادهای استرس زای ناشی از طلاق فعال می شوند . افسردگی و اضطراب به عنوان نشانه های خلقی استرس در مراجعان برای مشاوره پس از طلاق، باعث افزایش افکار و باورهای منفی می شوند . با یادگیری مهارت های شناختی و رفتاری در مشاوره طلاق فرد می تواند از افکار، باورها و هیجانای منفی خود دور شود. اگر این افکار و باورها باقی بمانند باعث تشدید پریشانی افراد می شوند .

در مشاوره طلاق مواردی بررسی می شوند که با هدف تصمیم گیری در مورد اینکه زوج ها به زندگی خود ادامه دهند . آشنایی با نقاط قوت و ضعف خود ، یادگیری مهارت های والدینی ، تسهیل در فر آیند سوگواری ، آماده شدن برای ازدواج مجدد ، یادگیری مهارت های زندگی ، درمان اختلالات روان پزشکی از جمله اهدافی است که در مشاوره طلاق بررسی می شوند.

مراحل مشاوره طلاق و مشاوره تلفنی طلاق

در مشاوره پس از طلاق ، در مرحله اول روش های درمانی ، علت طلاق و پیامدهای طلاق بررسی می شوند . در جلسات ابتدایی مشاوره طلاق ، تصمیم گیری برای ادامه ی زندگی یا جدایی بررسی می شود . در مرحله های بعدی مشاوره طلاق ، مهارت های مقابله با سوگ حاصل از طلاق و آمادگی فرد برای روبرو شدن با پیامد های طلاق آموزش داده می شود.

مشکلات جنسی که در حال حاضر یکی از مهمترین عامل تاثیر گذار در طلاق است ، جز مشکلاتی است که در مشاوره مشکلات جنسی موضوع اصلی است . این موضوع در مشاوره پیش از طلاق هم باید بررسی شود ، به این دلیل که الگوهای نامناسب رفتاری و مشکلات شخصیتی فرد که ممکن است حتی در مراحل پیش از طلاق شروع شده و همچنان در فرد وجود دارد ، اگر اصلاح نشوند ، مشکلات فرد همچنان پس از طلاق باقی می ماند . این مشکلات پس از طلاق فرصت ازدواج مجدد و پایداری را از فرد می گیرد و مانع از این می شوند که زوجها بتواند نقش والدینی خود را در دوران پس از طلاق به خوبی انجام دهند.

معنای طلاق در مشاوره پیش از طلاق و مشاوره پس از طلاق

طلاق ، نه از هم پاشیده شدن یک خانواده بلکه در گیر کردن خانواده هر یک از زوجین نیز هست. به این معنی که به هیچ وجه امکان ندارد مشکلی مثل جدایی برای زوجی پیش بیاید ولی خانواده آنها در گیر نشود و شاید به همین دلیل باشد که دربدترین شرایط هم امروزه طلاق را پیشنهاد نمی کنند ، چون آنقدر پیامدهای منفی دارد که هر چقدر هم مفید واقع شود ، میزان ضرر و جنبه منفی آن بیشتر است. شاید در مشاوره پیش از طلاق در ظاهر و در اصطلاح میگویند: مرگ یک بار ، شیون یکبار. ولی این شیون و ناراحتی حاصل از آن تا پایان عمر همراه فرد خواهد بود .

هر چقدر هم بگوییم مگر ما چند بار زندگی میکنیم پس حق داریم انتخاب کنیم، و پس از جدایی حتی اگر شرایط و موارد بهتری برای هر طرف پیش بیاید و هر چقدر هم جدایی را مایه پیشرفت خود بدانند، این را نباید فراموش کنیم که در طول زندگی انسان به صورت ناخود آگاه تنها با یک فرد مایل است که احساساتش را تقسیم کند. چون زمان در حال گذر است و ما هیچ وقت گذشته را نمیتوانیم با فرد جدیدی تجربه کنیم. و همین امر باعث میشود که با ارزشترین دارایی ما که زمان ما باشد به نحوی بدون استفاده بماند و این خود احساس بدی ایجاد میکند.

هر چقدر هم بخواهیم طلاق را یک امر روتین و جهان شمول نشان بدهیم و جوری وانمود کنیم که انگار اتفاقی نیافتاده ، ولی همیشه در گوشه ذهنمان ، زندگی گذشته را با خود حمل میکنیم . چون بخشی از زندگیمان بوده و قابل حذف شدن نیست. از طرفی هم طلاق الزاما دلیل بر عدم موفقیت فرد در زندگی نیست.

موارد بسیاری دیده شده که کسی که در ازدواجها متعدد ناموفق بوده کما اینکه در زندگی فردی به سطح موفقیت بالایی رسیده و به گمان خود نفر اول رشته خود بوده. ولی وقتی از او در مورد زندگی شخصیش سوال بپرسیم جواب وی چه خواهد بود؟

این افراد خلا زندگی شخصی خود را در مسیر دیگر جبران کرده اند ولی اگر به بالاترین سطح هم برسند از زندگی شخصی خود و مخصوصا در خلوت خود ابراز نارضایتی میکنند. پس به خاطر داشته باشیم زندگی تجمیع آرامش و آسایش است. آسایش در زندگی بستگی به محیط و ارتباط با دوستان یا محل کار دارد . ولی آرامش دورنی و آرامش فکری با آسایش از محیط اطرف تفاوت دارد . و تا وقتی این دو در کنار هم نباشند ، فرد احساس خوبی نخواهد داشت و اگر ابراز خوشحالی هم بکند، تمارض است .

پس با انتخاب درست و مشورت با مشاورین و روانشناسان مجرب در مشاوره طلاق و مشاوره پیش از طلاق در تمام مراحل جدایی و حتی زمانی که تصمیم قطعی خود برای جدایی گرفته اید، به بهتر شدن زندگی خود کمک کنید. و این را همیشه به یاد داشته باشید که شاید موردی باشد که شما از آن بی اطلاع باشید .

قرار نیست همه زوج ها ، تمام راه حل جدایی را بدانند . خوشبختانه مردم جامعه ما نگاه خوبی به مشاورارن و درمانگران و مشاوره پیش از ازدواج و مشاوره پس از ازدواج دارند و آنها را همراه خود در طول مراحل جدایی می دانند .

متاسفانه در کشور ما همانطور که عجولانه ازدواج میکنند که منجر به جدایی میشود ، همنطور هم طلاق عجولانه میگیرند که منجر به پشیمانی و اسیبهای شدید میشود . پس یک اشتباه را دو بار تکرار نکنید و همیشه بعد از اینکه تصمیم خود را گرفتید، زمانی هم برای مشاوره قرار دهید چه مشاوره حضوری چه مشاوره تلفنی طلاق.

“شخصیت آدم در شرایط سخت و در اشتباهات انسان که آزمونهای زندگی هستند، ساخته می شود.”

در متن زیر به چند عامل اصلی جدایی و طلاق اشاره شده که می تواند به شما در شناخت نوع مشکل خود و راه حل آن کمک بکند ، تا بتوانید بهتر موضوع خود را بفهمید و شرح دهید.

مشاوره طلاق عواملی که باعث ایجاد طلاق می شوند

بی وفایی و خیانت : مشاوره پس از طلاق نشان می دهد یکی از دلایل طلاق، بی وفایی و خیانت یکی از دو طرف و گاه بی بند و باری هر دو است. خیانت دلایل مختلفی دارد که عدم علاقه نسبت به همسر، سردمزاجی و مشکلات جنسی همسر، تعارض های بین زوج ها، ابتلا به بیماری روانی (مانند: ابتلا به افسردگی و بیماری های شدید روانی)، مقابله به مثل و انتقام جویی از این موارد هستند. برون ریزی هیجانی یکی از دفاع های روانی است که فرد با آن هیجانات خود را بیرون می ریزد، بدون آنکه در مورد آن صحبت کند. همسری که خیانت می کند در واقع نیازهای عاطفی و جنسی ارضا نشده و کشمکش های حل نشده ی خود (مانند نیاز به رابطه ی صمیمانه، تمایل به ارضای جنسی، رنجش و خشم) را تخلیه و خود را به نوعی ارضا می کند.

این نوع برون ریزی هیجانی شیوه ای ناسالم و خرب است، زیرا فرد خیانت کننده به جای این که همسرش را از خلأ ناشی از نیازهای ارضا نشده اش آگاه سازد، به منظور تنبیه همسر دست به اقدامی مخرب می زند.

بدرفتاری و آزار دیدن از همسر: مشاوره تلفنی طلاق آزار جسمانی و بدرفتاری عاطفی و بی اعتنایی و محدود کردن همسر را از دلایل طلاق می داند.

پیشرفت یکی از زوج ها: پیشرفت مالی و تحصیلی یکی از زوج ها و مخصوصا تغییر موقعیت کسی که پیشرفته زیادی داشته می تواند عامل جدایی باشد.

ویژگی های شخصیتی: مشاوره پیش از طلاق نشان می دهد افراد خود محور و رقابت جو معمولا در پی ارضای نیازها و دستیابی به اهداف خود هستند. اشتغال ذهنی بی اندازه به شغل خود و به اهداف شخصی ، مانع از این می شود که آن ها برای ارضای نیازهای همسرشان وقت بگذارند . به عبارتی انرژی آن ها اغلب صرف ارضای نیازهای خودشان می شود و به همین دلیل از مراقبت و حمایت از همسر باز می مانند. افراد خود محور تحت تأثیر آن به جای عشق ورزیدن، بخشیدن و نثار، به طور مداوم در صدد دریافت توجه، عشق و احترام دیگری هستند.

پی بردن به ضعف ها: بعضی از همسر ها برای خود تحلیل روانی اشتباه انجام می دهند که باعث می شود بر دیدگاهشان نسبت به خود و دیگران تأثیر بگذارد و موجب می شود فرد پس از پی بردن به تفاوت های زیاد بین خود و همسرش به زندگی مشترک ادامه ندهد.

نازایی: نازایی و ناتوانی در باروری در زنان یا مردان می تواند یکی از علل جدایی و طلاق باشد.

کم هوشی: کم هوشی و ضعف در پردازش اطلاعات از جمله دلایل جدایی هستند.

پنهان کاری: مشاوره های پس از طلاق نشان می دهد پنهان کاری در موارد مهم زندگی مانند ازدواج قبلی، بستری شدن در بیمارستان به دلیل ابتلا به بیماری روان پزشکی، سابقه¬ی زندان یا دیگر بزه های اجتماعی، نداشتن مدرک تحصیلی، درآمد پایین و شغل نامناسب و آشکار شدن آن ها بعد از شروع زندگی زناشویی ممکن است برای بسیاری از افراد غیرقابل قبول باشد و تصمیم به طلاق بگیرند.

در انتها لازم است خاطر نشان کنیم که پیش از هر گونه تصمیم ناگهانی حتما از مشاوره پیش از طلاق ، مشاوره پس از طلاق و مشاوره تلفنی طلاق استفاده کنید تا با آگاهی کامل تصمیم بگیرید

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟! 

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید .

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟! 

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ تماس حاصل فرمایید .

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp , IMO , Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۳۵۸۹۰۸۸۱۹ تماس حاصل فرمایید

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره