خانواده درمانی

مشاوره چیست؟

مشاوره چیست؟

مشاوره گفتگویی بر اساس نظریه های روانشناسی برای حل مشکلات زندگی است.

اهمیت مشاوره

همه ما در زندگی با مشکلات، بحران ها و تعارض هایی مواجه می شویم. هیچ زندگی ای خالی از تنش نیست و موفق ترین و قدرتمندترین آدم ها هم گاهی مضطرب می شوند، شکست می خورند، غم های شدید را تجربه می کنند، کسی را از دست می دهند، به دنبال پاسخ برای سؤال هایشان می گردند، سردرگم می شوند و…

به عبارت دیگر همه ما در زندگی به کمک دیگران نیاز داریم و نمی توانیم به تنهایی از پس مشکلات بر آییم. خوشبختانه در عصر حاضر فرهنگ استفاده از خدمات مشاوره روانشناسی فراگیر شده و انسان ها به این باور رسیده اند که وقتی در مورد مسائل مهم زندگی به کمک نیاز دارند، بهتر است که به جای کمک گرفتن از یک دوست یا آشنا، از یک مشاور متخصص کمک بگیرند. کسی که در این رشته تحصیل کرده و صاحب تخصص و تجربه است.

روان درمانی فردی
موضوعات مشاوره فردی

این موضوعات عبارتند از:

۱. مشاوره ناامیدی و افسردگی:

افسردگی یک اختلال روانی بسیار شایع است که حدود ۲۰ درصد شیوع دارد و باعث غم شدید، احساس پوچی و ناامیدی و بی علاقگی به چیزهایی می شود که قبلاً مورد علاقه فرد بودند.

این بیماری قابل درمان است. مشاوره افسردگی به شما کمک می کند تا با روش های درمان این بیماری آشنا شوید.

۲. مشاوره استرس و اضطراب :

اضطراب شایعترین مشکل روانی است.یک وضعیت روانی است که افراد را دچار نگرانی شدید، تشویش ذهنی، ترس، دلهره و… می کند.

افراد مضطرب از نظر جسمی هم دچار مشکل می شوند و نمی توانند مثل گذشته درس بخوانند، کار کنند و حتی ممکن است این اختلال بر روابط مختلف تأثیر بگذارد.

۳. مشاوره وسواس فکری و وسواس عملی :

نظم و ترتیب و انجام دادن کارها به بهترین نحو برای بسیاری از ما مهم است اما گاهی اوقات اهمیت دادن به تمیزی و نظم و ترتیب در بعضی تبدیل به وسواس می شود. افکار وسواسی که به معنای فکر کردن مداوم به یک تصویر یا مسئله خاص است هم از دیگر نمودهای اختلال وسواس است.

وسواس یک بیماری روانی جدی است و می تواند چنان تأثیری بر فرد بگذارد که افراد خانواده و دوستان و آشنایانش ترکش کنند و حتی فرصت های تحصیلی و شغلی را از دست بدهد.

۴. مشاوره اختلالات تغذیه ای:

چاقی. لاغری. پرخوری. کم خوری. خوردن چیزهای مضر. نارضایتی از تصویر بدنی، فشار رسانه ها بر ما برای زیبا و بی عیب و نقص بودن و…. در بعضی انسان ها، مخصوصاً دختر و پسرهای نوجوان و جوان، تبدیل به پر اشتهایی و کم اشتهایی عصبی می شود.

به عنوان مثال بعضی از افراد مبتلا به این اختلالات اصلاً غذا نمی خورد و گرسنگی های شدید را تحمل می کنند و بعضی دیگر بلافاصله پس از خوردن، هر چه را خورده اند بالا می آورند.

اختلالات خوردن هم از نظر روانی بر ما تأثیر منفی می گذارند و هم به جسم مان آسیب می رسانند. مشاوره فردی به کسانی که از این اختلال رنج می کشند و پدران و مادرانی که فرزندشان مبتلا به چنین بیماری آسیب زایی است کمک می کند تا قبل از این که دیر شود، اختلال خوردن را درمان کنند.

۵. مشاوره اختلالات شخصیت:

شخصیت مجموعه صفات روانی دائمی است. هر انسانی شخصیت منحصر به فرد و خصوصیات ویژه ای دارد اما خصوصیات شخصیتی در بعضی افراد ناهنجار است و موجب می شود که فرد به خودش و حتی دیگران آسیب بزند.

اختلالات شخصیتی عبارتند از:

  1. اختلال ضد اجتماعی،
  2. اختلال شخصیت مرزی،
  3.  اختلال شخصیت پارانویید
  4.  اختلال شخصیت خودشیفته،
  5.  اختلال شخصیت نمایشی،
  6. اختلال شخصیت وابسته
  7.  اختلال شخصیت دوری گزین
  8.  اختلال شخصیت اجتنابی
  9.  اختلال شخصیت وسواسی جبری
  10.  اختلال شخصیت اسکیزوتایپی

از جمله مهم ترین اختلالات شخصیت هستند. مشاوره فردی فرصتی برای درمان این اختلالات است. اختلالات شخصیت بیش از هر اختلال دیگری به بشریت آسیب می زنند زیرا بسیار شایع هستند و به سختگی درمان می شوند.

۸. مشاوره مشکلات عاطفی:

این مشکلات می توانند موجب شکست در روابط، افسردگی، تنهایی، ناتوانی در ماندن در یک رابطه سالم، ازدواج ناموفق، تمایل به روابط ناسالم و اشتباه و… شوند.

مشکلات عاطفی ما ممکن است ریشه، در دوران کودکی، یک اختلال روانی، عوامل محیطی و… داشته باشند.

با استفاده از مشاوره فردی می توانید علت یا علل اصلی مشکلات عاطفی تان را بشناسید و از چرخه معیوبی که در آن گرفتار شده اید نجات پیدا کنید.

چرا مشاوره تلفنی؟

شاید این سؤال برای بسیاری از ما پیش آمده باشد که چرا مشاوره تلفنی طرفداران زیادی دارد. در پاسخ به این سؤال می توان به مزایای فراوان مشاوره تلفنی اشاره کرد:

کم هزینه تر و مقرون به صرفه تر بودن، نسبت به مشاوره حضوریصرف زمان کمتر و مناسب بودن برای افرادی که مشغله های زیادی دارندعدم دسترسی به مراکز مشاوره حضوریمناسب بودن برای افراد خجالتی و کسانی که تمایلی به گفت و گوهای رودر رو ندارندعدم افشای اطلاعات و هویت شخصی

با یک تماس تلفنی بهترین راه حل مشکلات خود را پیدا کنید.

این نکته را نباید فراموش کنیم که مشکلات آنقدر که فکر می کنیم بزرگ نیستند ولی اگر نتوانیم آنها را به شیوه های مناسب روانشناسی حل کنیم، ممکن است تبدیل به یک معضل جدی شده و در بسیاری از موارد حتی سبب فروپاشیدن خانواده مان شوند. اگر بر سر دوراهی یا چند راهی مانده اید، اگر نمی دانید باید چه کار کنید، اگر فکر می کنید هیچ کس نمی تواند بهتان کمک کند و یا اگر احساس می کنید چاره ای ندارید، پیشنهاد می کنیم قبل از هر اقدامی، با مشاوران روانشناسی خانه مشاوره تماس بگیرید.

۹. مشاوره در زمینه مشکلات و انحرافات جنسی

ناتوانی جنسی، سردمزاجی، اختلال نعوظ، دیر انزالی، زود انزالیو خود ارضایی، فتیش، کودک آزاری، همجنس گرایی، سادیسم جنسی، مازوخیزم جنسی و …

مشاوره ازدواج

۱۰. مشاوره ازدواج

ازدواج موفق، اختلاف سنی، مسائل جنسی ازدواج، خیانت، تفاوت فرهنگی، اختلاف طبقاتی، طلاق، دوستی قبل از ازدواج، دوران نامزدی، مسائل جنسی دوران عقد، حد و حدود رابطه، اختلافات خانوادگی و …

۱۱. مشاوره خیانت

خیانت در زندگی مشترک، خیانت همسر، راهکارهای پیشگیری از خیانت، ادامه رابطه پس از خیانت و یا طلاق و…

۱۲. مشاوره در زمینه سلامت و آموزش جنسی

بارداری، بیماری های مقاربتی و بهداشت جنسی، پیشگیری از بارداری، بهداشت جنسی، مهارت های بالا بردن کیفیت رابطه جنسی و …

۱۳. مشاوره در زمینه کودکان و نوجوانان

بلوغ، طلاق والدین، بهترین روش های تربیتی، ریشه کن کردن حسادت و ترس در کودکان، اختلالات یادگیری و روانی کودکان، رابطه با جنس مخالف در نوجوانان، رفتارهای پرخطر دوران نوجوانی، اعتیاد در نوجوانان و…

۱۴. مشاوره طلاق

تقاضاهای نامتعارف جنسی، عدم تفاهم جنسی (گرم مزاجی، سرد مزاجی)، بدبینی، پارانوئید، دخالت خانواده ها، عدم علاقه، مشکلات ارتباطی، مشکلات مالی، اعتیاد، سرنوشت فرزندان پس از طلاق و …

۱۵. مشاوره در زمینه ترک اعتیاد

علائم اعتیاد، ترک اعتیاد، برگشت به مواد پس از ترک، مصرف گل در نوجوانان، شکست عشقی و اعتیاد، اعتیاد در دختران، روش های تضمینی ترک و …

۱۶. مشاوره ترس و وحشت

غلبه بر انواع ترس مانند ترس از تنهایی، ترس از ازدواج، ارتفاع و …، ترس های بجامانده از دوران کودکی، درمان ترس و …

۱۷. مشاوره سالمندان

نگهداری از سالمندان مبتلا به آلزایمر، افسردگی سالمندان، اختلالات خواب در سالمندان، احساس تنهایی در سالمندان، سالمندان و کناره گیری از جامعه و ….

بیشتر بخوانید

مشاوره قبل از ازدواج

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۳۵۸۹۰۸۸۱۹ تماس حاصل فرمایید.

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره