زوج درمانی

مشخصات ظاهری زن و شوهر

مشخصات ظاهری زن و شوهر

شاید اولین چیزی که در انتخاب افراد برای برقراری رابطه عاطفی مهم است داشتن یک سطح قابل قبولی از ویژگیهای ظاهری مثل چهره، اندام، قد، رنگ پوست و مو… است.

مشخصات ظاهری زن و شوهر3

در واقع فرد ابتدا از طریق مشاهده نسبت به آدم ها شروع به قضاوت ذهنی کرده و آنچه می بیند را در سیستم ذهنی خود پردازش می‌کند. اگر شرایط ظاهری فرد مقابل از دید او مورد تایید باشد آنگاه برای بررسی ویژگی های ذهنی مثل ارزش‌ها، خلق وخو و اعتقادات وی اقدام می‌کند. ارزیابی ظاهر افراد ارتباط مستقیمی با معیارهای ذهنی هر شخص دارد. دیوید هیوم معروف اعتقاد دارد که زیبایی از طریق دهن مورد تامل و ارزیابی قرار می‌گیرد و هر ذهنی ممکن است درک متفاوتی از زیبایی داشته باشد.

این ارزیایی نسبت به خود و دیگران از دوران کودکی و از طریق خانواده و محیط بر فرد تحمیل می‌شوند. بخشی از ارزیابی ظاهری خود و دیگران از طرف خانواده و به خصوص والد غیر همجنس به افراد داده می شود. برای مثال وقتی کودک، مادر مهربان با موهای بلوند یا پدری قد بلند و ورزیده داشته باشد ممکن است در بزرگسالی برای انتخاب همسر خود فقط به همین معیارها اکتفا کند. در واقع به دنبال شخصی با ویژگی‌های مشابه با فرد مورد علاقه خود است. ممکن است یکی از ویژگی‌های ظاهری، نقش مهمی برای فرد داشته باشد. برای مثال قد و فرم بدنی جزو موارد باشند که شخص به هیچ عنوان در مورد آنها نتواند چشم پوشی کند. در این مواقع مراجعین باید صادقانه در خصوص این موارد نظر خود را ابراز کنند تا بعدها در زندگی مشترک افکار آزار دهنده نداشته باشند.

مشخصات ظاهری زن و شوهر3

بخشی از این ویژگی ها قابل تغییر هستند ولی برخی دیگر را فقط باید پذیرفت. برای مثال قد را نمی‌شود بلندتر کرد ولی بینی یا فرم دندانهای فرد قابل تغییر است. در مجموع بهتر است مراجعین مشاوره پیش از ازدواج، فرد مقابل را با همان ویژگی های موجود بپدیرد. منطقی است برای تشخیص بهتر از مراجعین بخواهیم که میزان رضایت خود را بر اساس انتخاب نمره ای بین صفر به معنای عدم رضایت و صد به معنای رضایت کامل مشخص نمایند. بهره دیگری که از این سوالات نصیب مشاور می‌شود تعیین میزان رضایت مراجعین از خود و همچنین پذیرش محدودیتها و ویژگیهای فردی است. شخصی که نسبت به بدن خود اطمینان دارد و احساسات مثبت بیشتری نسبت به ظاهر خود ابراز می‌کند، در رابطه جنسی موفق تر و ابراز هیجانی بیشتر و صمیمیت عاشقانه را تجربه می نماید؛ این موارد در افزایش رضایت زوجین نقش دارد. موری هولمز و کالینز بر ازوم ارزیابی مثبت از خود برای رفتارهای پرخطر عاطفی مثل خود افشایی تاکی می‌کنند که می‌تواند روابط عاطفی را تقویت نماید. با وجود این به نظر می‌رسد زنان در جوامع امروزی با فشارهای زیادی برای لاغر بودن روبرو هستند که نوعی ارزیابی غیرمنصفانه است. آنها توسط تصاویر زنان خاص در رسانه‌ها بمباران می شوند. زنان به علت ارزیابی مثبت از طرف مردان تحت فشار روانشناختی هستند و از انتقاد هم جنسان خود فرار می کنند.

این موارد باعث شده تا زنان نسبت به بدن و ظاهر خود ناراضی باشند. افرادی که به ظاهر اهمیت بیشتری بدهند طبعاً در مورد جزئیاتی که مورد پذیرش آنها نیست، اظهار نظر بیشتر و دقیق تر می کنند. همچنین افرادی که با دقت به جزئیات می پردازند ممکن است مبتلا به اختلال های شخصیتی مثل خودشیفتگی و وسواسی ۔ جبری باشند؛ مشاور برای تایید یا رد این فرضیه ها از مراجعین سوالات تکمیلی می پرسد. میزان اهمیت مراجعین به ظاهرشان با مشاهده پوشش، آرایش و اقدامات زیبایی تا حدودی در جلسه مشاوره مشخص می شود.

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۳۵۸۹۰۸۸۱۹ تماس حاصل فرمایید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره