زوج درمانی

مشخصات فردی زوجین

مشخصات فردی زوجین

پژوهشگران برای اینکه دریابند زوج ها چگونه یکدیگر را انتخاب می‌کنند و ظاهر همدیگر را طبق چه معیارهایی می پسندند، تلاش‌ زیادی انجام داده اند. به نظر می‌رسد هنوز قواعد جذابیت های ظاهری زنان و مردان، معیارهای دقیقی ندارد. البته طبیعی است که در نهایت آنچه باعث دوام و پایداری یک رابطه عاطفی می‌شود بیشتر بر رفتارهای زوجین در طول زندگی بستگی دارد.

مشخصات فردی زوجین

به نظر می‌رسد در اغلب موارد جذابیت ظاهری شوهر ها برای خانم ها اهمیت چندانی ندارد، در عوض زنها به دنبال مردهایی هستند که بتوانند به خوبی از آنها حمایت کنند. بسیاری از اختلافات در روابط زناشویی به دلیل عدم تناسب زوجین از نظر ویژگی های فردی و فرهنگی است. برخی از این ویژگی ها عبارت اند از: تناسب سن، تناسب فیزیکی، باورها و عقاید فکری و مذهبی، وضعیت اقتصادی و بافت فرهنگی ۔ اجتماعی، مشخصات فردی، پیشینه خانوادگی و عوامل شخصی که هر یک از همسران با خود به رابطه می‌آورند.

تجارب فرد در خانواده قبلی

تجاربی که فرد در خانواده قبلی خود داشته به عنوان یک عامل تاریخی با مشکلات ارتباطی همبستگی دارد. با توجه به اهمیت ویژگی‌های شخصی، اولین قدم برای شروع مشاوره پیش از ازدواج دریافت اطلاعات فردی است. بهتر است این اطلاعات طبق فرمت زیر از هر دو نفر گرفته شود. مشاوره با دریافت اطلاعات فردی تا حدودی می تواند نسبت به تفاوت های مهم و تاثیرگذار مراجعین آگاهی کسب نماید. در صورت مشاهده تفاوت آشکار در اطلاعات این بخش باید مراجعین را نسبت به پیامدهایی کوتاه مدت و بلندمدت این موارد آگاه کرد. برای مثال رندی اولسون، دانشمند ارشد در دانشگاه پنسیلوانیا می گوید: هرچه فاصله سنی بین زوجین بیشتر باشد، احتمال اینکه ازدواج آنها به طلاق ختم شود بیشتر می‌شود؛ تنها یک یا ۵ سال تفاوت سنی نگران کننده نیست. البته قابل ذکر است که برخی از این تفاوت ها از دید مشاور ممکن است مهم باشند ولی از دیدگاه مراجعین حساسیتی ایجاد نکند. مشاور با سوال پرسیدن، مراجعین را نسبت به این تفاوتها آگاه می‌کند تا پیامدهای احتمالی انتخاب خود را شناسایی نمایند. بخشی از اطلاعات دریافتی از طریق مشاهده مراجعین در جلسه مشاوره به دست می آید.

مشخصات فردی زوجین

نوع پوشش، زبان بدن، لحن کلام، رفتارها

نوع پوشش، زبان بدن، لحن کلام، رفتارها و واکنش‌های مراجعین اطلاعات خوبی در خصوص تفاوت های فرهنگی، مذهبی، اختلاف طبقاتی، خصوصیات شخصیتی و اختلالات روانشناختی به مشاور می‌دهد تا برای راستی آزمایی آنها در طول مشاوره اقدام نماید. لازم به ذکر است می بایست فقط علایم مشاهده شده را ثبت کرد و تا جمع بندی نهایی اطلاعات و برداشت های خود را در اختیار مراجعین قرار ندهیم. بر این اساس ممکن است برداشت شخصی مشاور از مشاهدات تا پایان روند مشاوره تغییرات مشهودی پیدا کند.

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۳۵۸۹۰۸۸۱۹ تماس حاصل فرمایید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره