روانکاوی

مشخصه‌های خواب شکایت ذهنی

مشخصه‌های خواب شکایت ذهنی

شکایت ذهنی شکایت عمده در PTSD دشواری در به خواب رفتن (بی‌خوابی آغاز خواب)، دشواری در خواب ماندن (بی خوابی حفظ تداوم خواب) و بیداری های زودهنگام صبحگاهی هستند.

افزون بر این، بیماران اغلب از کابوس ها گزارش می کنند که محتوای آنها می‌تواند کاملا شبیه به ضربه و نیز سایر موضوعات تهدید کننده و ترسناک باشند. بر پایه ی نشانه‌ها، مضمون‌های کابوسها در مراحل اولیه بازتابی از ضربه است، اما در طول زمان صرفاً به موضوعات تهدیدکننده تبدیل می‌شوند. کل زمان خواب در افراد مبتلا به PTSD در مقایسه با افراد دارای بی خوابی، اما فاقد PTSD تفاوتی نشان نمی دهد.

مشخصه‌های خواب

بیماران دارای نشانه دیگر

اما این بیماران دارای نشانه های دیگری مانند ترس از به بستر رفتن، بیدار شدن با روکش پاره شده، ترس از تاریکی، تفکر در مورد ضربه در بستر، صحبت کردن و فریاد فریاد زدن هنگام خواب، بیداری با گیجی یا گم گشتگی، بیداری ناشی از کابوس و دشواری در خوابیدن مجدد نیز هستند. در اختلال پانیک، شکایت از بی خوابی، خواب نا آرام یا مختل شده و نیز حمله‌های پانیک در شب شایع هستند.

در حدود ۴۴ – ۷۱ درصد از بیماران، حداقل یکبار از حمله‌های پانیک شبانه در طول زندگی‌شان گزارش کرده اند. در هراس اجتماعی، شکایات معمول درباره ی رفتار خواب، بی خوابی و خواب غیر تجدید کننده ی قوا است. باید توجه داشت که این در بیماران آشفتگی های خواب از نشانه های برجسته به شمار نمی‌آیند. ۶۰ تا ۷۰ درصد اشخاص مبتلا به GAD از بی‌خوابی شکایت می‌کنند.

مشخصه‌های خواب

شدت بی خوابی

شدت بی خوابی با درجه ی اختلال اضطراب همبستگی مثبت داشته و شامل شکایاتی از قبیل دشواری در به خواب رفتن یا عدم تداوم آن می‌شود. همچنین بی قراری یا خواب غیر رضایت بخش در GAD گزارش شده است. افراد مبتلا به OCD، آشفتگی های ویژه ی خواب را ابراز نمی کنند. برخی از افراد هنگام به بستر رفتن با توجه به وسواس های عملی با دست زدن به اقداماتی مثل کنترل در اصلی یا اجاق خوراک پزی دچار مشکلاتی می‌شوند. در سایر موارد ممکن شکایاتی از خواب وجود داشته باشد که می تواند به افسردگی ثانویه نسبت داده شود.

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره