زوج درمانی

مشکلات و مسائل جنسی

مشکلات و مسائل جنسی

رضایت جنسی رابطه بسیار مهمی با رضایت زناشویی دارد و رضایت زناشویی برای ایجاد دوام و پیوندهای قوی خانوادگی ضروری است. از طرف دیگر، نارضایتی جنسی زنان بر روحیه آنها تاثیر می گذارد و رابطه معناداری با افسردگی و سایر اختلالات روانپزشکی دارد.

تشخیص هویت جنسی

روابط جنسی

روابط جنسی یکی از عوامل تشدید کننده تفاوت فردی و تعارضات در زوجین است. به نظر می‌رسد که یک رابطه جنسی کارآمد بتواند بخشی از تعارضات و تنش‌هایی که از اهمیت کمتری برخوردارند را کاهش دهد. یک رابطه جنسی ناکارآمد موجب تشدید مشکلاتی می شود که در شرایط عادی از اهمیت کمتری برخوردارند. رابطه جنسی که به رضایت هر دو نفر منتهی شود به علل متفاوتی بستگی دارد. علل فردی مثل تمایلات و میزان میل جنسی افراد که اغلب ریشه در ژنتیک، جسم و روان دارد.

میل جنسی

میل جنسی از طریق تعدد برانگیختگی آلت تناسلی، میزان ترشحات جنسی، پرخاشگری هیجانی و مزاج طرفین قابل شناسایی است. بخشی از میل جنسی ارثی است و به ساختار جسمی و بخشی نیز به سبک زندگی و آرامش روانی افراد بستگی دارد. به این مسئله اشاره می‌کند که رابطه جنسی برای مردها بیشتر از زنها سود و منفعت دارد و مردها در رابطه جنسی لذت بیشتری را تجربه می کنند در حالی که زنها بیشتر تجربه ناخرسندی دارند. شناسایی میزان هماهنگی در میل جنسی مراجعین عاملی برای پیش‌بینی رضایت جنسی و داشتن روابط عاشقانه در زندگی مشترک است. روابط عاشقانه رضایت بخش و طولانی مدت، یکی از قویترین پیش‌بینی‌های بهزیستی و سلامت عمومی است. هویت جنسی به معنای تشخیص ذهنی فرد از خود و به عبارتی خود پنداره مرد یا زن است.

تشخیص هویت جنسی

تشخیص هویت جنسی

تشخیص هویت جنسی از کودکی شروع و در نوجوانی به ثبات می رسد. هویت جنسی در واقع برداشت های ذهنی همراه با رفتارهای بیرونی فرد در خانواده و جامعه که ممکن است مردانه یا زنانه باشد. در مواردی ممکن است رفتار بیرونی شخص با جنسیت او سازگار و یکسان نباشد به عنوان مثال ممکن است فردی با اندام جنسی زنانه متولد شود اما رفتار و هویت جنسی مردانه داشته باشد. هویت جنسی رابطه نزدیکی با شرایط خانواده و فرهنگ جامعه دارد و عامل مهمی برای رضایتمندی جنسی است. در بهترین شرایط ما شاهد رفتارهای زنانه برای خانم ها و رفتارهای مردانه برای آقایان هستیم. در واقع شکل ظاهری و رفتارهای فرد شباهت بیشتری با جنسیت و رفتارهای مرتبط با آن جنسیت دارد. موضوع مهم دیگر مسائل و مشکلات جنسی است که به شکل واقعی یا تخیلی در ذهن افراد نقش بسته و نگرانی آنها را در مورد رابطه جنسی بیشتر می کند.

مهمترین این نگرانی ها شامل

  • زود انزالی
  • دیر انزالی
  • مشکلات مربوط با شکل و اندازه آلت تناسلی
  • خشکی واژن در خانم ها
  • ترس از برقراری رابطه جنسی
  • ناتوانی در تداوم نعوظ
  • افکار منفی در حین رابطه جنسی
  • باورها و اعتقادات ناکارآمد در مورد رابطه جنسی
  • مشکلات مرتبط با فرزند آوری و بیماری های مرتبط با تولید مثل است.

این نگرانی ها اغلب وقتی از اهمیت برخوردار می‌شوند که در عملکرد جنسی فرد اختلال ایجاد کنند یا ذهن فرد را به شکل ناخوشایندی درگیری نمایند. هر گونه ترس و نگرانی از رابطه جنسی باید قبل از ازدواج به دقت شناساییوو برای رفع آن اقدام تخصصی صورت گیرد. از علت های دیگر مرتبط با نارضایتی جنسی زوجین می‌توان به برداشت ها و باورهای جنسی که از طریق والدین، خانواده، دوستان و رسانه‌ها از دوران کودکی تا بلوغ به فرد داده می‌شود اشاره کرد. برداشت کارآمد خانواده نسبت به مسائل جنسی عاملی برای داشتن رابطه جنسی مناسب در دوران بزرگسالی فرزندان است. همچنین صمیمیت زوجین و توانایی در حل مسائل و مشکلات زندگی به برقراری روابط جنسی بیشتر و با کیفیت تر در زندگی مشترک منتهی می‌شود. فرزند آوری در زمان مناسب و همچنین توجه به نیازهای جنسی طرف مقابل در زمان بروز مشکلات جسمانی برای یکی از زوجین، میزان رضایتمندی زندگی را افزایش می دهد.

تشخیص هویت جنسی

عواملی همچون شرایط شغلی، میزان درآمد، بالا بودن سطح آگاهی جامعه در مورد نیاز جنسی، بهره مندی از مراکز آموزشی و بهداشتی در مورد مسائل جنسی، داشتن زیر ساخت‌های لازم برای شناسایی و درمان اختلالات جنسی و نگاه غیر قضاوتی به تفاوت های افراد در تمایلات و گرایش‌های جنسی می‌تواند به یک رابطه جنسی کارآمد کمک کند. تحقیقات نشان داده روابط جنسی و عاشقانه مثبت، جنبه ای جدایی ناپذیر از کیفیت زندگی زنان و مردان است. مشاور با طرح سوالاتی نسبت به شناسایی تمایلات، گرایش ها، خصوصیات و اختلالات نابهنجاری جنسی اطلاعات کسب کرده و در صورت مشاهده علائم هشدار دهنده مراجعین را برای تشخیص و درمان به مراکز و افراد متخصص ارجاع می‌دهد.

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۳۵۸۹۰۸۸۱۹ تماس حاصل فرمایید.

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره