روانکاوی

مقایسه درمان شناختی با روش‌های مبتنی بر حضور ذهن در درمان افسردگی

مقایسه درمان شناختی با روش‌های مبتنی بر حضور ذهن در درمان افسردگی

رویکرد شناختی یک مدل استرس – آسیب پذیری است که در آن رویدادهای زندگی، افکار، رفتارها و حالات خلقی به صورت ظریفی به شیوه ای تعاملی به هم مرتبط هستند. شناخت واره ها، رفتارها و حالات خلقی همگی به صورت عملکردهای پیش خوراندی و پسخوراندی در یک قالب فرایندهای پیچیده پردازش اطلاعات، تنظیم رفتاری و انگیزش عمل می‌کنند.

مقایسه درمان شناختی با روش‌های مبتنی بر حضور ذهن در درمان افسردگی

اما چرا می‌توانیم مدعی باشیم که درمان شناختی رفتاری می‌تواند برای بیشتر اختلال های روانشناختی مفید باشد :

  1. اختلال فی نفسه شامل بدکارکردی رفتاری می‌شود و با دستکاری مناسب تقویت کننده ها قابل اصلاح است.
  2.  بدکارکردی رفتار نتیجه کاهش میزان تقویت مثبت است و این تقویت کننده ها با دستکاری مناسب قابل احیا هستند.
  3.  افراد مبتلا به اختلال های روانشناختی مانند بیماران افسرده توانایی پاسخ دادن را از دست داده اند زیرا بر این باورند که کنترلی بر محیط ندارند. درمان شناختی این امکان را برای بیمار فراهم می کند تا پی ببرد که او قابلیت اعمال چنین کنترلی را دارد.
  4.  اختلال های روانشناختی برخاسته از دیدگاه منفی و توام با سوگیری است و درمان شناختی این امکان را فراهم می آورد که برای اصلاح این دیدگاه به بیمار کمک کند.

مقایسه درمان شناختی با روش‌های مبتنی بر حضور ذهن در درمان افسردگی

اهداف اصلی درمان شناختی رفتاری عبارتند از

(الف) بیرون کشیدن و استخراج خودگویی‌ها، افکار و تعبیرات بیمار از رویدادها

(ب) جمع‌آوری مدارکی در راستا و بر له تعبیرات

(ج) به راه انداختن آزمایش های رفتاری برای سنجیدن اعتبار تفاسیر و جمع اوری اطلاعات بیشتر به منظور بررسی روایی باورها و فرضیات ناکارآمد ناکارآمد.

در درمان شناختی رفتاری از تکنیکهای سایر رویکردها نیز استفاده می‌شود. به عنوان نمونه تمرین جرات ورزی، برنامه‌ریزی فعالیت، آرمیدگی، بازی نقش و آموزش باز اسناد ذهنی. مشخصه متفاوت ساز درمان شناختی رفتاری در شیوه ای که از این تکنیک ها استفاده می کند. شناخت درمانگران در قالب تجربه گری مشارکتی از این تمرین ها استفاده می کنند.

شناسایی و دسترسی به افکار __ فاصله‌گیری ___ واقعیت آزمایی

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۳۵۸۹۰۸۸۱۹ تماس حاصل فرمایید.

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره