روان درمانی فردی

منع خنثی سازی

منع خنثی سازی

خنثی سازی ارتباط نزدیکی با سرکوب افکار دارد. سرکوبی شامل تلاش برای متوقف کردن وسواس‌های فکری و خنثی سازی یعنی از بین بردن اثر های وسواس های فکری می باشد.

منع خنثی سازی

درمانگر توضیح می دهد که وسواس های فکری، اغلب بیمار را به تلاش برای خنثی کردن اثرات آنها وا می‌دارد؛ که این تلاش‌ها هر چه بیشتر به برقراری و تثبیت معنا اهمیتی که به غلط به وسواس های فکری نسبت داده می شود، کمک می کنند. تلاش برای خنثی سازی می تواند غلبه بر این مشکل را سخت‌تر کند و به همین دلیل هم توصیه نمی‌شود. خنثی سازی می تواند به یکی از اشکال زیر ظاهر شود: تلاش برای جایگزینی یک فکر مقبول تر و یا سعی در شکل دادن یک تصویر ذهنی اطمینان بخش و ایمن به منظور ابطال یک فکر نامقبول یا به هر طریقی سر و سامان دادن به اوضاع. خنثی سازی می‌تواند درونی و به صورت گفتن عبارت‌های دعایی و اصلاحی باشد یا بیرونی و به صورت شستن مکرر دست‌ها، بروز کند.

عمل خنثی سازی به صورت شستن مکرر دست‌ها یا وارسی های وسواسی

عمل خنثی سازی به صورت شستن مکرر دست‌ها یا وارسی های وسواسی، عموماً یک آسودگی و تسکین سریع ایجاد می‌کند ‌۔ اما این تصمیم بندرت ادامه می یابد و در نتیجه به اعمال خنثی‌سازی بیشتری نیاز می باشد. این دامی است برای بیمار تا باور کند تا اتفاق‌های ناگواری که از آنها بیم داشت، به علت این خنثی سازی رخ نداده اند. این امر سوء تفسیر های بنیادی راجع به اهمیت و معنای افکار مزاحم را تحکیم می کند. دیده‌اند ترس و ناراحتی تقلی یافته با خنثی سازی، حتی با حذف عمل خنثی سازی هم گرایش طبیعی برای کاهش دارند.

منع خنثی سازی

ممکن است کاهش طبیعی کمی وقت بیشتری بگیرد، اما به هر حال رخ می‌دهد. برای بیمارانی که به خنثی سازی رو می‌آورند، تجربه این کاهش ذاتی مفید است. در این رابطه اثبات تجربی نیز می تواند سودمند باشد. اگر بیمار از لحاظ اخلاقی خود را ملزم به خنثی سازی کردن وسواس‌های فکری می‌داند. این اثبات تجربی می بایست با آزمون مولفه اخلاقی خنثی سازی تکمیل شود.

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره