روانکاوی

من نمی‌توانم این را از ذهنم بیرون کنم

من نمی‌توانم این را از ذهنم بیرون کنم

به نظر می رسد بسیاری از افرادی که از حسادت گذشته نگر رنج می‌برند، تجارب گذشته همسر فعلی خودشان را رها نمی کنند. آنها درباره چگونگی تجارب مهیج و معنادار گذشته همسرشان نشخوار فکری می‌کنند و نتیجه می‌گیرند که آن باید با رابطه فعلی تداخل کند.

به عبارات زیر نگاه کنید و از خودتان بپرسید کدام یک از آنها درباره شما صدق می‌کند.

• من اغلب درباره این واقعیت فکر می کنم که همسرم قبل از ملاقات من با فرد دیگر رابطه زناشویی داشته است.
• نمی توانم این افکار را از ذهنم خارج کنم.
• وقتی درباره گذشته فکر می‌کنم که وی رابطه زناشویی داشته است، ناراحت می‌شوم.
• من از اینکه همسرم درباره آن تجارب گذشته فکر کند، اشتغال ذهنی دارم.
• اگر همسرم به آن تجارب گذشته فکر می‌کند، به این معنی است که روابط ما معیوب است.

نمی توانم این احساس را تحمل کنم

شاید برخی یا همه این افکار در مورد شما درست باشد. شما ممکن است بر روی این افکار گیر کنید و ممکن است در ذهن خودتان تصوراتی درباره گذشته همسرتان شکل دهید. شاید اینگونه فکر کنید چون این افکار را دارید، چیز بسیار معنادار و بدی رخ داده است. رابطه فعلی شما، در برخی موارد، توسط گذشته، لکه دار شده است. حتی ممکن است فکر کنید که چون همسرتان این تجارب را داشته است، شما در مرتبه دوم اولویت و یک ابزاری ابزار برای تسلی او هستید و نمی‌توانید آن را بپذیرید. تحمل این افکار مزاحم برایتان مشکل است. بر این باورید که برای لذت بردن از رابطه فعلی باید از شر آنها خلاص شوید، بنابراین سعی می‌کنید این افکار را از ذهن خودتان خارج کنید، اما همچنان آنها شما را به ستوه درمی‌آورند، آزار می‌دهند و مرعوب خود می سازند. هر کجا بروید، این افکار شما را دنبال می‌کنند. چه اتفاقی می‌افتد، اگر شما بپذیرید این افکار و تصورات در گوشه ای در ذهن شما اقامت داشته باشند؟ آنها می توانند کنجکاویهای کاملاً طبیعی باشند.

کلکسیون حافظه ی ارتباطی

شما می توانید تلاش کنید که آنها را به عنوان بخشی از کلکسیون حافظه ی ارتباطی تان ببینید: درست همانطور که درباره این مسائل فکر می کنید، همسرتان هم ممکن است افکار و تصاویری درباره تجارب گذشته شما داشته باشد. در نظر بگیرید که این می تواند واقعاً یک بخش طبیعی از روابط شما باشد، همانطور که گذشته اغلب بخشی از کنجکاوی ما درباره فردی است که در حال حاضر با وی زندگی می کنیم. همانطور که این افکار را می پذیرید، می‌توانید از توجه آگاهی انفصالی استفاده کنید. به سادگی به آنها اشاره کنید و بگویید: آه، فکر دیگری درباره گذشته همسرم وجود دارد. متوجه شدم که ذهنم آن فکر را منتشر کرد و می‌توانم همین الان آن را اینجا ببینم. جالب است که ذهن من چگونه کار می کند و افکار و تصاویر را انتشار می دهد. می توانم این افکار را بپذیرم، آنها طبیعی هستند، هر کسی می‌تواند ممکن است به ذهنش خطور کند. من می‌توانم آنها را مشاهده و سپس درک کنم که آنها فقط فکر هستند. می‌توان توجه خودم را به لحظه کنونی جلب کنم. می توانم بر دم و بازدم خودم متمرکز شوم و با هر دم در فکر فرو بروم او در گذشته یک همسر داشته است و با هر بازدم از فکر دم برآورم و اجازه دهم آن برود. اینها افکار لحظه‌ای، وقایع ذهنی و چیزهایی در مغز من هستند. مجبور نیستم از شر آنها خلاص شوم. می توانم با آنها زندگی کنم، بدون اینکه تحت تاثیرشان قرار بگیرم.

نمی توانم این احساس را تحمل کنم

تمرین توجه آگاهی

تمرین توجه آگاهی امروز انفصالی را شروع کنید: لحظه ای بایستید، افکارتان را مشاهده کنید، آنها را بپذیرید، تلاش نکنید آنها را کنترل یا قضاوت کنید. همانطور که این کار را انجام می دهید، ممکن است متوجه شوید که این افکار سیال تر می شوند و جلو و عقب می‌روند، بدون اینکه بر ذهن شما مسلط شوند و شما را مرعوب خود سازند. شاید متوجه شوید که می توانید با بودن این افکار به زندگی روزمره تان ادامه دهید و نیاز نداشته باشید که نه از شر آنها خلاص شوید و نه زمان زیادی صرف فکر کردن درباره آنها بکنید. آنها فقط افکار هستند. به خاطر داشته باشید که رابطه فعلی شما در لحظه جاری است. شما می توانید با همسرتان با گرمی، عشق و شود برخورد کنید، حتی زمانی که افکار و تصاویری درباره گذشته دارید.

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره