روانکاوی

مهارتهای تحمل پریشانی

مهارتهای تحمل پریشانی

هم درد بدنی و هم درد هیجانی، بخشی از زندگی است. ما نمی توانیم از تمام تجربه های افسرده کننده یا موقعیت های اضطراب آور کناره گیری کنیم و دلیل خوبی هم برای این عدم توانایی وجود دارد.

مهارتهای تحمل پریشانی

درست مانند درد بدنی، که یک سیستم هشدار درونی دارد و با ما اخطار می‌دهد چیزی دارد اتفاق می‌افتد که باید فوری به آن توجه کرد، درد هیجانی نیز نوعی بازخورد است که هشدار می دهد چیزی دارد اتفاق می‌افتد و باید به آن توجه کنید. در واقع، افرادی که با نقایص فیزیولوژیکی متولد شده‌اند که احساس درد بدنی ندارند، زمان زیادی عمر نمی‌کنند. چون بدون اینکه حتی متوجه شوند تا حد مرگ خون ریزی می‌کنند، سوختگی‌های شدیدی را تجربه می‌کنند که بدن نمی‌تواند آنها را ترمیم کند، و ضربه ها و کبودی های دوران کودکی که ما را احساس می کند مراقب محیط خود باشیم، در این افراد وجود ندارد. من بسیاری از افراد عقب مانده ذهنی را دیده ام که آنقدر نسبت به درد بدنی غیر حساس هستند که دیگران باید حواسشان به هر گونه علایم یا نشانه های بیماری یا جراحت آنها باشد. این افراد ناتوان، هرگز نیاموخته اند علایم‌ درد به چه معناست و بنابراین عملکرد درستی هم ندارند. چیزهای زیادی در مورد اثر های مفید بازخورد بدنی وجود دارد که می توان آموخت.

قطعا، افرادی که دچار اختلال درد مزمن هستند به ما خواهند گفت: دیگر سیستم هشدار بدنشان مفید نیست و اگر می‌توانستند این سیستم هشدار را از کار بیندازند، این کار را می‌کردند تا اندکی از دردناکی زندگیشان بکاهند. درد، تنها سیستمی هشدار دهنده برای اینکه اعلام کند مشکلی وجود دارد، نیست، همچنین می تواند نوعی یادآور دائم باشد که سبب می‌شود نسبت به گذشته شادی کمتری داشته باشد.

مهارتهای تحمل پریشانی

افسردگی و اضطراب

افسردگی و اضطراب نیز به همین صورت است. احساس ناراحتی، وقتی چیز مهمی را از دست می‌دهید، احساس ناامیدی وقتی شیء از دست رفته، چیز خوبی است و احساس خشم وقتی کسی چیزی را از شما می‌گیرد که آن را حق خود تصور می‌کنید، طبیعی و عادی است. بیشتر ما به طور موقتی درد هیجانی حاد را تحمل می کنیم. شما تحمل می کنید زیرا می دانید این درد پایان خواهد پذیرفت. آن را تحمل می کنید زیرا آن را به عنوان چیزی طبیعی و قابل انتظار می پذیرید. بیشتر شما آن را تحمل می‌کنید زیرا انتظار دارید در آینده احساس متفاوتی داشته باشید. شما نور را در انتهای تونل می بینید و انتظار دارید در آینده دوباره احساس خوبی داشته باشید. اما وقتی تجربه های دردناک هیجانی را برای مدت زمان طولانی حفظ کنید، چه اتفاقی می افتد؟ زمانی که درد شما احساس خیلی بدی در شما ایجاد می کند و برای مدت طولانی ادامه داشته باشد به گونه‌ای که احساس کنید دیگر نمی‌توانید آن را تحمل کنید، چه اتفاقی می‌افتد؟

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره