روانکاوی

مهارت شناخت انتظارات و قواعد ناگفته

مهارت شناخت انتظارات و قواعد نا گفته

مهارت شناخت انتظارات و قواعد نا گفته قواعدی که از این انتظارات ناکام به جریان می‌افتند، ویژگی های جالبی دارند:

۱. این فواید اغلب پنهان و ناگفته هستند زیرا فکر می کنید که آنها بدیهی و شناخته شده هستند. زن خوب در میان جمع با شوهرش مخالفت نمی کند، یک مرد واقعی خانواده خود را در اولویت قرار می دهد.

مهارت شناخت انتظارات و قواعد ناگفته

۲. با اینکه این مقررات پنهان هستند اما طرف مقابل باید آنها را می‌دانست. اول باید درک می‌کرد موقعی که من به خانه رسیدم مدتی به استراحت نیاز دارم، او باید قبل از اینکه از او بخواهم، در این مورد اقدامات لازم را انجام می‌داد. انگار باید همسرتان مغز شما را می‌خواند. به نظر شما اگر آن قواعد را به همسرتان یادآوری می‌کردید، شکایت فایده‌ای نداشت.

۳. اگر این قواعد به صورت آشکار بیان شوند اغلب به شکل جمله های باید هستند. او باید موقعی که من خسته ام به من کمک کند. او نباید اینقدر سر بچه‌ها داد بزند. کارن هورنای روانکاو این قواعد را استبداد بایدها نامید.

قواعد شرطی

۴. این قواعد اغلب یا شرطی هستند یا دارای معنای ضمنی هستند. اگر او به من توجه داشت، به موقع به خانه می‌آمد.، اگر او به من احترام می‌گذاشت، باید حتماً برایم هدیه می خرید. این معانی ضمنی اهمیت زیادی دارند. آرون بک بر یافتن معانی نمادین ناسازگاریهای زناشویی تاکید زیادی داشت که در ظاهر به خاطر عصبانیت جزئی به وجود می آیند.

۵. این قواعد اغلب مثل دکمه های شروع عکس العمل شدید هستند زیرا حول عزت نفس فرد تمرکز دارند: ارزش شخصی، احساس توجه، احساس منصفانه رفتار شدن. احترام، توجه و انصاف، موضوعاتی هستند که وقتی افراد مهمترین انتظارات خود را آشکارا بیان می‌کنند به طور مکرر به آنها اشاره می‌کنند.

۶. قواعد پنهان اکثرا در حوزه های زیر به کار می‌روند: تقسیم کار، موضوعات مالی، اوقات فراغت، خویشاوندان و دوستان، کودکان رابطه جنسی.

۷. آسیب زا ترین وضعیتها زمانی اتفاق می‌افتند که همسران مقرراتی متضاد با هم دارند. برای مثال بیتا به این قاعده پایبند است که شوهرم امین همیشه باید وقتی به او نیاز دارم، کنارم باشد. امین به این قاعده معتقد است که بیتا نباید هنگام کار مخل آسایش من شود. هنگامی که شیر آب ترکید و بیتا به امین در محل کارش زنگ زد که به خانه بیاید و این وضع اضطراری را درست کند، او عصبانی شد و به بیتا گفت: خودش به یک لوله کش زنگ بزند.

قواعد متضاد

این کار باعث دعوایی جدی شد و دو هفته طول کشید. قواعد متضاد باعث شد دعوا همچنان ادامه داشته باشد. برای بیتا به خانه نیامدن امین به این معنی بود که امین به او توجه نمی کند. برای امین مزاحمت در محل کار به این معنی بود که بیتا به اهمیت نقش امین به عنوان نان آور خانه احترام قائل نیست. چنین منظورهای متضادی افراد را مقابل هم قرار می دهد و باعث می شود به مواضع خود بیشتر تاکید کنند.

مهارت شناخت انتظارات و قواعد ناگفته

ماهیت مطلق

۸. قواعد ماهیت مطلق به خود می گیرند و یا مواردی فرض می شوند که از لحاظ اخلاقی باید انجام شوند. سرپیچی از مقررات گناه یا خیانت است و فرد متخلف مستوجب تنبیه می باشد؛ بنابراین موقعی که همسری، قانونی را نقض می‌کند، همسر مقابل از طریق دوری گزینی، فریاد زدن، قهر کردن، بد حرف زدن یا سایر روش های خشن او را تنبیه خواهد کرد. از آنجا که همسر متخلف معمولا نمی داند که کدام قانون را نقص کرده که مستوجب تنبیه شده است، تنبیه به نظر او ناعادلانه می آید؛ بنابراین او درصد تلافی برمی‌آید. دور باطل تلافی به وجود می‌آید که در آن هر دو همسر برای جرمی نامعلوم ناعادلانه مورد تنبیه واقع می‌شوند. هردو فکر می‌کنند که حق با خودشان است و همسرشان دچار اشتباه شده است.

از طریق بررسی وضعیت هایی که به طور مرتب منجر به بروز مشکلات می‌شوند و نیز شناسایی قواعد ناگفته می توانید از این دور باطل رها شوید. بعد از شناسایی قواعد ناگفته می توانید معنی نمادین آنها را نقض کنید. این کار به شما امکان می‌دهد قاعده را به شکل تقاضایی جرات مندانه و متناسب با وضعیت، بیان کنید. مفاهیمی مثل احساس ارزشمندی، توجه و انصاف را می‌توان به طور جداگانه در فضایی باز مورد بررسی قرار داد.

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره