خانواده درمانیروانکاویزوج درمانی

مهارت مقابله با همسر عصبانی

مهارت مقابله با همسر عصبانی

موقعی که همسرتان عصبانی است، از شما انتقاد خواهد کرد. این انتقادها شما را ناراحت کرده و احساسی شبیه طرد به وجود می‌آورند. موقعی که انتقاد از طرف فردی که به او علاقمند هستید و کسی که نظرات او برایتان مهم است، انجام می‌گیرد حتی انتقادی جزئی می‌تواند بسیار ناراحت‌ کننده باشد.

مهارت مقابله با همسر عصبانی

از بین رفتن عزت نفس

خواه اینکه انتقاد درست و به جا باشد یا کاملاً اشتباه، در هر صورت، ممکن است احساس کنید که او در مورد شما بد قضاوت کرده و به شما پرخاش کرده است. این رفتار باعث می‌شود عزت نفستان از بین برود و ممکن است شدیداً حالت دفاعی به خود بگیرید. همیشه به یاد داشته باشید که افراد عصبانی، اغلب آنهایی هستند که نمی توانند به طور موثر ارتباط برقرار کنند.

نحوه مذاکره کردن با همسر 

آنها برای دست یافتن به خواسته ی خود نمی‌دانند چگونه مذاکره کنند و قدرت نه گفتن ندارند.‌ آنها نحوه ی جلب همکاری دیگران را بلد نیستند، نمی دانند چگونه ناسازگاری ها را حل و فصل نمایند. افرادی که ناامید و عصبانی هستند، دیگران را مورد حمله و تمسخر و انتقاد قرار می دهند. عصبانیت خود شما ممکن است عکس العمل موجه و نیز روشی مفید در مقابل انتقاد به نظر برسد. متاسفانه وقتی به خاطر انتقاد طرف مقابل عصبانی شوید نه تنها مشکلی حل نمی شود، بلکه باعث عصبانیت و انتقاد بیشتر از طرف مقابل خواهد شد.

پرخاشگری آشکار یا پرخاشگری پنهان

عصبانیت می‌تواند به صورت پرخاشگری آشکار یا پرخاشگری پنهان و منفعل باشد، اما در هر صورت باعث تخریب صمیمیت و اعتماد دوجانبه می‌شود. شراره و محسن برای رفتن به جلسه ی اداره کمی تاخیر داشتند. شراره کمی به خاطر اولین برخوردش با همکار محسن نگران بود و به ظاهر خود خیلی توجه می کرد. همین که از اتاق بیرون آمد، محسن بی پرده گفت: خیلی به خود رسیدی این پوشش واقعاً بی شرمانه است.

شراره ناراحت شد و باطعنه جواب داد: از کی به متخصص مدل لباس مهمانی شده‌ای؟ محسن خشمگین شد و گفت: من متخصص نشده ام؟؟، اما حداقل این درک را دارم که با پوشیدن چنین لباس تحریک کننده ای خودم را به دیگران نشان ندهم. شراره گفت اوه، آره؟ خوب حداقل من شبیه مرده شورها نیستم.

مهارت مقابله با همسر عصبانی

شراره ناگهان به اتاق برگشت تا لباس هایش را عوض کند؛ محسن هم به اتاق نشیمن رفت و مهمانی عصر کاملاً خراب شد. در سوی دیگر، مهسا و پرویز به ندرت به سر هم داد می‌زنند. گر چه پرویز مکررا با انتقادهایش مهسا را ناراحت می‌کند، اما مهسا جواب او را به صورت واضح نمی دهد.

او ناراحتی های خود را با نگاه کردن به پایین، زمزمه‌ی حرف های نامشخص و منتظر شدن برای اتمام سخنرانی پرویز، پنهان می کند. در ظاهر این روش مفید است، اما دردسرهای او که طی ماه‌های اول رابطه شان آرام بوده، اخیراً دوباره شدت گرفته و بیشتر قرار ملاقات ها و توافق های خود را با پرویز، در ظاهر ندانسته فراموش می کند.

خواه شراره با پرخاشگری به انتقاد جواب دهید یا مثل مهسا با حالت منفعل، رابطه ی شما بهتر نخواهد شد. این روش ها پیامد مناسبی به همراه ندارند. خوشبختانه برای این موارد راهکارهای جایگزین وجود دارد.

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره