درمان های دارویی

موارد مصرف لاموتریژین (Lamotrigine)

در ادامه مطلب موارد موثر در مصرف داروی لاموتریژین را مطالعه کنید.

الف) درمان کمکي صرع نسبي تا تشنج ژنراليزه سندرم Lennox-Gastaut.
ب) ادامه لاموتريژين به تنهايي در رژيمهايي که حاوي ضدصرع ‌هاي القاکننده آنزيمي مي‌ باشند.
پ) لاموتريژين به تنهايي در کساني که دارو را همراه والپروات براي صرع نسبي دريافت مي‌ کنند.
ت) اختلالات دوقطبي.

مکانیسم اثر لاموتریژین (Lamotrigine)

اثر ضدصرع: مشخص نيست. اعتقاد بر اين است که اثر آن به مهار آزادسازي گلوتامات و آسپارتات (نوروترانسم يترهاي تحريکي) در مغز مربوط است. اين عمل ممکن است با اثر بر کانال‌هاي سديم حساس به ولتاژ صورت گيرد.

موارد منع مصرف لاموتریژین (Lamotrigine)

حساسيت به دارو يا ديگر اجزاء فرمولاسيون.

موارد احتياط لاموتریژین

 مواردي از اختلالات خوني (مانند نوتروپني، لکوپني، ترومبوسيتوپني، پانسيتوپني و آنمي) به دنبال مصرف گزارش شده است. در کساني که سابقه قبلي عوارض هماتولوژيک به داروهاي ديگر را دارند در معرض خطر بالاتري هستند. تشخيص اوليه عوارض خوني اهميت دارد. به بيمار در مورد علائمي مثل تب ، گلودرد، زخم‌هاي دهاني، عفونت، کبودشدگي، پتشي يا پورپورا توضيح دهيد.اين عوارض ممکن است همراه واکنش‌هاي حساسيتي رخ دهد.
دارو با دپرسيون CNS توان ذهني و فيزيکي را کاهش مي‌دهد. به بيماران در مورد کارهايي که انجام آنها نياز به هوشياري بالا دارد توضيح دهيد.
واکنش‌هاي حساسيتي درگيرکننده چند ارگان با داروهاي ضدصرع گزارش شده که بعضي موارد کشنده‌اند.
علائم درگيري کليوي، کبدي، لنفاتيک و خوني را به دقت مانيتور کنيد. در صورت بروز قطع تدريجي دارو و استفاده از ديگر ضدصرع‌ها لازم است.
بثورات پوستي شديد که گاه نياز به بستري دارند با دارو گزارش شده است. تجويز همزمان با والپروات دوزهاي بالا ي دارو و تيتراسيون سريع دوز اين خطر را افزايش مي‌ دهد. اکثر موارد در 8 هفته اول درمان رخ مي‌ دهد. مواردي به دنبال درمان ‌هاي طولاني تر نيز گزارش شده است. با اولين علائم راش دارو را قطع کنيد. مگر اينکه علت غيردارويي داشته باشد.
در بيماران با بيماري‌هاي قلبي: عروقي، نارسايي کبدي و کليوي با احتياط استفاده شود.
مصرف همزمان قرص‌هاي پيشگيري کننده از بارداري باعث کاهش سطوح دارو مي‌ شود که نياز به تعديل دوز دارد. اثر سداتيو دارو با ساير داروهاي سداتيو و اتانول تشديد مي‌شود.
کساني که جهت درمان اختلالات دوقطبي دارو را دريافت مي‌ کنند بايد از نظر بدتر شدن علائم بيماري و ميل به خودکشي بررسي شوند. دارو بايد به صورت محدود در اختيار اين بيماران قرار گيرد.
دارو به ملانين متصل شده و در چشم و ديگر بافت‌هاي حاوي ملانين تجمع مي‌يابد. اهميت اين مسأله هنوز مشخص نيست.
ايمني و اثربخشي دارو در شروع درمان به صورت مونوتراپي مشخص نيست ولي مي‌توان بيمار را از روي ساير ضدصرع‌ها مانند کاربامازپين، فني توئين، فنوباربيتال، پريميدين، والپروات به خاطر افزايش احتمال تشنج، قطع دارو بايد حداقل در فاصله 2 هفته و به آهستگي صورت گيرد.

عوارض جانبی لاموتریژین (Lamotrigine)

اعصاب مرکزي: سرگيجه، سردرد، آتاکسي، خواب آلودگي، عدم تعادل بدن، بي خوابي، لرزش، افسردگي، اضطراب، تشنج، تحريک پذيري، اختلال در تکلم، کاهش حافظه، تشديد واکنش‌ها، اختلال در تمرکز، اختلال در خوابيدن، ناپايداري احساسي، سرگيجه حقيقي، ذهن رقابت جو، قصد خودکشي.
قلبي ـ عروقي: طپش قلب ، ادم محيطي، فلاشينگ.
چشم، گوش، حلق و بيني: دوبيني، تاري ديد، اختلال بينايي، نيستاگموس.
دستگاه گوارش: تهوع ، استفراغ، اسهال، سوء هاضمه، درد شکمي، يبوست، اختلال دندان، بي اشتهايي، خشکي دهان ، خونريزي رکتال.
تنفسي: رينيت، فارنژيت، سرفه، تنگي نفس.
پوست: سندرم استيونس – جانسون ، بثورات پوستي، خارش، گرگرفتگي، آلوپسي، آکنه، تعريق، درماتيت تماسي، افزايش حساسيت به نور.
ساير عوارض: لکنت زبان، اسپاسم عضلاني، سندرم شبه آنفلوانزا، تب، عفونت، درد گردن، کسالت، لرز، قاعدگي دردناک ، التهاب مهبل، آمنوره، حساسيت به نور.

تداخل دارویی لاموتریژین (Lamotrigine)

کاربامازپين، فنوباربيتال، فني توئين و پريميدون، ريفامپين و OCP غلظت پايدار لاموتريژين را کاهش مي‌ دهند. بيمار بايد به دقت پيگيري شود. مهارکننده ‌هاي فولات (مانند کوتريموکسازول و متوترکسات) تحت تأثير لاموتريژين قرار مي‌ گيرند. زيرا اين دارو آنزيم دي هيدروفولات ردوکتاز را که در ساخت اسيد فوليک نقش دارد، مهار مي‌ کند. بيمار بايد به دقت پيگيري شود ، زيرا دارو ممکن است يک اثر تجمعي داشته باشد.
اسيد والپروئيک کليرانس لاموتريژين را کاهش مي‌ دهد، درنتيجه غلظت پايدار دارو افزايش مي‌ يابد. بيمار از نظر مسموميت به دقت پيگيري شود.

مصرف لاموتریژین (Lamotrigine) در بارداری

مصرف لاموتریژین (Lamotrigine) در دوران شیردهی

ترشح لاموتريژين در شير مادر گزارش شده است. مصرف دارو در دوران شيردهي توصيه نمي‌ شود.

مقدار مصرف لاموتریژین (Lamotrigine)

برای اطلاع از مقدار و نحوه مصرف دارو با پزشک مشورت کنید.

هشدارها در مورد لاموتریژین (Lamotrigine)

از قطع ناگهاني مصرف دارو خوددار ي شود ، زيرا احتمال افزايش دفعات حملات تشنجي وجود دارد و دارو به تدريج و طي دو هفته قطع شود.
اگر لاموتريژين به يک رژيم چنددارويي شامل والپروات اضافه شود ، مقدار مصرف لاموتريژين بايد کاهش يابد. در بيماران دچار اختلال شديد کار کليه از مقدار نگهدارنده کم استفاده شود.
بيمار از نظر کاهش دفعات و مدت حملات تشنجي ارزيابي شود و ارزيابي دوره‌اي غلظت سرمي داروهاي ضدتشنج کمکي کنترل شود. .
دارو را مي‌ توان بدون توجه به غذا تجويز کرد.
داروي Lamictal را با Lamisil اشتباه نکنيد.

نکات قابل توصیه در مورد لاموتریژین (Lamotrigine)

لاموتريژين ممکن است موجب بروز بثورات پوستي، بخصوص طي شش هفته اول درمان شود. به نظر مي‌ رسد درمان ترکيبي اسيد والپروئيک و لاموتريژين سبب بروز ناگهاني بثورات وخيم پوستي مي‌ شود.
اگرچه بثورات پوستي ممکن است با ادامه درمان برطرف شود ، ولي آن را فوراً به پزشک اطلاع دهيد، زيرا ممکن است قطع مصرف دارو ضروري باشد.
تا مشخص شدن اثر CNS دارو از انجام فعاليت‌هاي مخاطره آميز خودداري کنيد.
تا مشخص شدن تحمل به دارو اقدامات محافظتي در مقابل واکنش ‌هاي حساسيتي به نور به عمل آوريد.
مصرف در سالمندان: اثربخشي و بي ضرر ي دارو ثابت نشده است.
مصرف در كودكان: به طور محدود در کودکان 12-2 سال تجويز شده است. تجويز بايد با احتياط باشد چون احتمال بثورات جلدي خطرناک در کودکان بالاتر است.

 نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟! 

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید .

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟! 

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ تماس حاصل فرمایید .

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp , IMO , Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۳۵۸۹۰۸۸۱۹ تماس حاصل فرمایید

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره