روان درمانی فردی

ناخن جویدن و کمال طلبی

ناخن جویدن و کمال طلبی

وقتی از اکثر مردم پرسیده شود که ناخن جویدن چه عللی دارد احتمالا همه آنها این رفتار را ناشی از اضطراب تلقی می کنند و درمان ناخن جویدن در بزرگسالان و کودکان را وابسته به درمان اضطراب می دانند.
ولی پژوهشهای اخیر نشان می دهند که رفتارهای تکراری مانند ناخن جویدن علل دیگری علاوه بر اضطراب دارند. مقالاتی که در مجله رفتار درمانی و آزمایشات روانپزشکی انتشار یافت نشان دهنده این موضوع است که این رفتارها ریشه در کمال طلبی افراد دارد.
کمال گرایی فکری

کمال گرایی فکری است که فرد را مجبور می کند تمام کارهایش را به روشی وسواسی و کامل انجام دهد و غیر از آن برایش قابل قبول نیست.

 

از دیدگاه آسیب شناسی

از دیدگاه آسیب شناسی کمال‌طلبی صفت شخصیتی مربوط به وضعیت وسواسی و اجباری است که در آن اگر انجام کاری یا نتیجه کاری کمتر از کمال باشد مقبول فرد نمی باشد در این حالتها باورهای مذکور غیر سالم هستند و متخصصان سلامت روان از این افراد به عنوان کمال‌طلبهای نابهنجار ذکر می‌کنند. برخی متخصصین معتقدند انسان‌های کمال‌طلب، فشاری مداوم برای حرکت به سمت اهداف غیر قابل دسترسی در ذهنشان احساس می‌کنند. آنها ارزش خود را با کارایی و توانایی خودشان و نتایج کارشان اندازه گیری می کنند. لذا این افراد وقتی نتوانند به هدفهای کمال گرایانه خود برسند مبتلا به احساس نارضایتی، سرخوردگی و بی حوصلگی و اندوه می شوند.

 

علت ناخن جویدن

ناخن جویدن صرفا ناشی از اضطراب نیست بلکه نوعی سرخوردگی و استیصال نیز می باشد! در تحقیقی برای بررسی عوامل و درمان ناخن جویدن در افراد ۴۸ فرد مورد بررسی قرار گرفتند که نیمی از آن ها دارای رفتارهای تکرار شونده مانند ناخن جویدن بودند.

این افراد پرسشنامه هایی را که جهت ارزیابی رفتارها و هیجانهایشان طراحی شده بود را تکمیل کردند و در انتها نتیجه گیری شد افرادی که ناخن می جوند کمال طلب هستند . این افراد اکثر اوقات فاقد رضایت بوده و سرخورده و ناراحتند چون یک آدم کمال گرا انتظارات و توقعات زیادی از خودش، دیگران و دنیای اطراف خودش دارد لذا با توسل به رفتارهایی مثل ناخن جویدن در زمان اضطراب ناامیدی را مرتفع می سازند.

ناخن جویدن باعث می شود انرژی های ایجاد شده به دلیل مقید بودن و هدفهای کمال گرایانه شان را برای مدتی هر چند کوتاه رها سازند. ولی هیجان رضایت بسیار ناپایدار و کوتاه مدت است و اغلب یک ترس درونی از اشتباه کردن در ذهنشان وجود دارد. این بیماران سرزنش‌های درونی بسیار زیادی دارند و به همین دلیل اکثر اوقات در درون شان احساس گناه و سرزنش و پشیمانی دارند.

گرچه و ظاهرا ناخن جویدن یک رفتار نسبتا بی ضرری است اما در طولانی مدت خطراتی برای فرد در پی خواهد داشت. اختلال ناخن جویدن می تواند باعث بروز عفونت های پوستی و آسیب در دندان ها و تغییر شکل انگشتها و خجالت ناشی از آن شود. این آسیبها در ناخن ها فرد را وادار به مراجعه به روانپزشک می کند. وقتی بیمار بداند که این ناخن جویدن ناشی از باورهای کمال طلبانه است درمان ناخن جویدن راحت تر میشود و بیمار راحتتر می تواند افکار خود را کنترل کند. وقتی بیمار متوجه شود و بداند که ریشه های ناخن جویدن در او چیست راحتتر می تواند احساس بی حوصلگی و سرخوردگی خودش را درمان کند و با آنها مبارزه کند.

علامتهای رفتاری در افراد کمال گرا 
علامتهای رفتاری در افراد کمال گرا به قرار زیر است:
اکثر اوقات در تصمیم‌گیری های زندگی مشکل دارند چون خیلی از اشتباه کردن می‌ترسند. تصمیم‌گیری های نهایی و قطعی برای این افراد سخت است بعنوان مثال وقتی می‌خواهند لباسی بخرند مدتها و چندین بار مغازه‌های زیادی را می‌بینند و یا با دیگران مشورت می‌کنند و سرانجام نمی‌توانند به راحتی تصمیم بگیرند و خرید کنند. می ترسند که مبادا مورد انتقاد قرار بگیرند، وقتی که انتقادهای دیگران را می‌شنوند خیلی ناراحت می‌شوند.همان‌طور که از نامش معلوم است، این بیماران همیشه به دنبال بهترین‌ها هستند و در حقیقت انسانهای آرمان گرایی هستند و خیلی برای شان مهم است خوب دیده شوند. این افراد دوست دارتد همیشه در زندگی و در نظر دیگران نقش انسان خوب و پسر خوب یا دختر خوب را ایفا کنند.دیگران نیز از اینگونه افراد انتظار دارند که مادام آدم خوبه باشند، پدرها و مادرها نیز همیشه او را به عنوان پسر خوب یا دختر خوب می‌شناسند.همواره برای این افراد درست و غلط بسیار مهم است، یعنی همیشه دوست دارند کارهای مختلف زندگی شان درست و عالی باشد.اگر زمانی متوجه شوند کار نادرست یا اشتباهی کرده‌اند، کاملاً مضطرب و ناراحت شده و به هم می‌ریزند.همیشه یک ترس درونی از اشتباه کردن در ایشان دیده میشود.این افراد سرزنش‌های درونی و ذهنی بسیار زیادی دارند و به همین علت همیشه در درون شان احساس گناه و سرزنش می‌کنند.

 

اگر در این خصوص نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید جهت تعیین وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر

ر واقع در تهران و یا کرج و یا با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید .

نیاز به ویزیت یا مشاوره در منزل دارید؟

اگر ترجیح می دهید که مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید .

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp , IMO , Skypeو .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۳۵۸۹۰۸۸۱۹ تماس حاصل فرمایید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره