روانشناسی کودک و نوجوان

نحوه رفتار با کودک پرخاشگر

اگر گهگاهی رفتارهای پرخاشگرانه از کودک شما (در هر سنی) سر می زند، در درجه اول مهم است که سرسری از رفتار او رد نشوید. سپس شروع کنید به برداشتن قدم های بعدی. در ادامه مطلب قدم های لازم برای رفتار با کودک پرخاشگر را می توانید مطالعه کنید.

نحوه رفتار با کودک پرخاشگر

۱- خونسردی تان را حفظ کنید.

داد زدن، کتک زدن و یا زدن برچسب «بچه بد» به کودک تغییر مثبتی در رفتار او ایجاد نمی کند. بلکه فقط شیوه های جدیدی از رفتار های پرخاشگرانه را به او نشان می دهد. اما با نشان دادن اینکه شما می توانید خودتان را کنترل کنید به او کمک می کنید که بتواند خودش را کنترل کند.

یادتان باشد که خود- کنترلی یک مهارت اکتسابی است و هیچ کس با چنین مهارتی متولد نمی شود. شما به عنوان والد مسؤل آموزش خود-کنترلی به کوچولویتان هستید.

شما باید به او یاد بدهید که چطور وقتی که احساس ناکامی و یا خشم می کند کتک کاری نکند و یا به وسیله ای صدمه نزند. به عبارت دیگر شما باید به او یاد بدهید که بتواند قبل از اینکه به طور تکانشی وارد عمل شود درباره رفتاری که می خواهد بکند فکر کند.

۲- چارچوب و قوانین پایداری وضع کنید.

بچه ها نیاز دارند تا به صورت روشن و دقیق بدانند که کدام رفتار برای آنها مجاز و کدام رفتارها غیر مجاز هستند. به این قوانین وفادار باشید و حتی اگر ساعاتی از روز افرادی به غیر از خودتان از کودک تان مراقبت می کنند آنها را از این قوانین آگاه کنید و از آنها بخواهید به آن قوانین عمل کنند.

۳- طوری بگویید که او بفهمد.

وقتی به کودکتان می گویید که رفتارهای پرخاشگرانه غیر قابل قبول هستند، مطمئن شوید که او کاملاً کلمات و منظور شما را فهمیده است. متناسب با سن او خود- کنترلی و توانایی ابراز احساسات به روش های مناسب را در او تقویت کنید.

۴- بلافاصله به او بازخورد بدهید.

کودکی که کتک می زند و یا گاز می گیرد باید فوری و دقیق بفهمد کاری که انجام می دهد اشتباه است. برای مثال اگر کودک شما دوستش را با توپ می زند، بدون درنگ او را از بازی بیرون بیاورید، کنار خودتان بنشانید و به او بگویید وقتی که آماده بازی کردن با دوستش شد می تواند به بازی برگردد به عبارت دیگر بین رفتار کودکتان و بازخوردی که به او می دهید فاصله نیندازید.

چون اگر فاصله بیفتد او نمی تواند بین رفتارش و نتیجه آن ارتباط برقرار کند. به علاوه به نصیحت کردن هم امید نبندید چون به خصوص در بچه های کمتر از شش سال کودک پیامد رفتارش را می فهمد اما هنوز نمی تواند خودش را جای طرف مقابل بگذارد.

نیاز به مشاوره حضوری در خصوص نحوه رفتار با کودک پرخاشگر دارید ؟! 

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید .

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟! 

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ تماس حاصل فرمایید .

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp , IMO , Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۳۵۸۹۰۸۸۱۹ تماس حاصل فرمایید

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره