روانکاوی

نقش عاطفه در درمان

نقش عاطفه در درمان

بیمار اغلب عاطفه بالایی را به نمایش می گذارد. اگر با وی چالش شود درباره موفقیت‌های خویش تاکید بیشتری کرده و در چهره او نیز اضطراب یاه عصبانیتی گذرا، قبل یا آمیخته با عاطفه مثبت دیده می‌شود که پیام دوگانه فریب را به شما نشان می دهد. اگر چالش با او ادامه یابد عاطفه او به سمت عصبانیت رفته و سرانجام هنگامی که با نقطه ضعف او برخورد شود، ممکن است نسبت به شکست هایش احساس گناه کند. گاهی وی خود را متهم می کند که برای مدت طولانی خود را گول می زده است. از آنجا که بیمار نه تنها شما را بلکه خود را نیز فریب داده، معمولاً در خصوص فریب دادن شما احساس گناه نشان نمی‌دهد. چنین تغییرات کلی و گذرا عاطفه، ویژگی‌ اساسی بیماران خود – فریبنده است. این ویژگی ها در واکنش‌های خودکار، حرکات واکنشی، تظاهرات چهره‌ای، رفتار بیماری و تن کلام بازتاب می‌یابد.

واکنش خودکار عاطفی را منعکس می کند که بیمار برای توصیف خویش خود را در آن حالت قرار می‌دهد. هنگامی که وی از نظر روانی به هم می‌ریزد آماده واکنش های قوی خودکار از قبیل سرخ شدن، افزایش تعداد تنفس و گریه می شود.

حرکات واکنشی

حرکات واکنشی او بسیار متنوع است. بیمار گاهی هنگام بیان داستان خود – فریبی، حرکات واکنشی خود را سرکوب کرده، مثل اینکه می‌خواهد خود را از وقفه های غیر معمول محافظت نماید. بنابراین، ممکن است حرکات واکنشی خود را غلوآمیز کرده و شما را همچون تازه واردی دعوت می‌کند تا شنونده ادعاهای اغراق‌آمیز او باشید. همچنین اگر بیمار در چالش با شما عصبانی شود، حرکات واکنشی او افزایش می یابد. در این هنگام، برای رهایی از پرسش های شما، با سر و صدای تندی واکنش نشان می دهد. در هر حال او ممکن است بعد از یک سخنرانی شدیداللحن بر علیه شما و چالش تان، همه این حرف‌ قطع کردن ها را نادیده بگیرد. سرانجام اگر او با مشکل خویش برخورد کرده و افسردگی و ناامیدی در دل وی جای گیرد. ممکن است حرکات واکنشی کاهش یابد.

تظاهرات چهره‌ای هم صادقانه و هم بازی گرانه هستند. اگر که او بخواهد خودش را متقاعد سازد که اظهاراتش صحت دارد، تظاهرات چهره ای او پر تنش و با تن قوی صدایش همخوانی می یابد. با این حال، وقتی که حرف او قطع شده و مورد سوال قرار می‌گیرد، تحریک پذیر می‌شود ولی او این احساسات را در پس ظاهری از اطمینان پنهان می کند. اگر او را به سمتی ببرند تا خودفریبی اش را بشناسد آنوقت عصبانی می شود. عاطفه ابراز شده او در تظاهرات چهره ای انعکاس دهنده تنشی است که به هنگام تقلا کردن برای کنترل تجربه می‌کند.

رفتار تیماری بیمار

رفتار تیماری بیمار از جمله مالش دادن گردن یا بازوها می تواند طولانی و مستمر باشد، بخصوص آن هنگام که وی احساس کند که در به دست آوردن نظرات مقبول کامیاب شده و از کارش راضی است. هنگامی که به چالش کشیده شود، ممکن است کشش های کوتاه و سریع، خارش یا مالش دادن پاها نمایان شده تا ناراحتی پنهان وی سرکوب شود.

صدای بیمار گاهی بم و بیش از حد مطمئن به نظر می‌رسد. اگر بیمار به چالش کشیده شود صدایش فشرده و بلندتر شده و کلمات وی سریع‌تر ادا می‌شود که خبر از وقوع طغیان خشم می دهد. با در هم شکستن خود – فریبی آهنگ کلام فروکش می‌کند.

 

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۳۵۸۹۰۸۸۱۹ تماس حاصل فرمایید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره