روانکاوی

نوروفارماکولوژی الکل

نوروفارماکولوژی الکل

با توجه به اینکه الکل یک مسکن سلسله اعصاب مرکزی است، استفاده ی مداوم و زیاد آن عاقبت موجب بروز تغییرات دائمی در نسوج عصبی می‌شود. مصرف زیاد الکل موجب می شود که سلولها یا نسوج عصبی از نظر شکل، از هم غیرقابل تشخیص شده و عاقبت کوچک و باعث آتروفی آنها می‌گردد. در حقیقت آتروفی مغز، منتج به ضایعات دائمی نسوج عصبی می‌شود و عوارضی چون از دست دادن حافظه، ضعف در قضاوت و روان پریشی عضوی پیشرفته و یا نشانگان مغزی مزمن را ایجاد می‌کند. با توجه به اینکه آثار الکل بر رفتار و عملکرد های مختلف انسان پیچیده است.

الکل مصرفی بعد از ورود به جریان خون وارد مغز شده و بر چندین سیستم انتقال دهنده عصبی به ویژه بر گیرنده های نیکوتینی، استیل کولین، دوپامین، نوراپی نفرین، سروتونین و گابا اثر می‌گذارد. مصرف حاد الکل منجر به افزایش انتقال بازدارنده‌های مسیرهای گاما آمینوبوتریک اسید افزایش عملکرد سروتونین و آزاد شدن دوپامین می‌شود.

تاثیر الکل

تاثیر الکل بر سیستم های مطرح شده در فوق می‌تواند به تغییرات خلقی، تقویت خلق مثبت و کاهش اضطراب منجر شود. دوپامین می تواند به ویژه در آثار تقویت کننده و محرک و مقادیر کم مصرف الکل دخالت داشته باشد. نظرات دیرینه در مورد اثرات بیوشیمیایی الکل، اثرات آن را مربوط به غشای نورون ها می داند داده‌ها موید این حقیقت است که الکل در مصرف کوتاه مدت با جای گرفتن بر غشاهای نورونی و افزایش سیلان آنها، اثرات خود را اعمال می‌کند.

اما طبق این نظریه با مصرف طولانی مدت، غشاها سفت و سخت می شوند. سیلان غشاها برای عملکرد طبیعی گیرنده‌ها، کانال‌های یونی و سایر پروتئین‌های فعال وابسته به غشای نورون ها اهمیت حیاتی دارد. به علاوه، تداخل بین الکل و سایر داروها ممکن است خطرناک و مهلک باشد و افراد الکلی باید در مصرف مسکن ها و یا داروهای ضددرد و مواد افیونی محتاط باشند. مصرف مقادیر زیاد این داروها باعث ناراحتی تنفس و مرگ می گردد. مصرف آرام بخش ها و سایر داروهای روانگردان می‌تواند اثر الکل را تشدید کند و طیفی از علایم مانند تسکین، اختلال حرکتی و شناختی و حتی بهت و اغما و مرگ را به وجود آورد.

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره                 ۲۲۶۳۳۰۳۳ – ۰۲۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۲۲۶۳۴۵۵۸-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره