روانکاوی

هذیان یا دلیریوم ترک الکل

هذیان یا دلیریوم ترک الکل

هذیان یا دلیریوم ترمنس، نوع سندرم ترک می باشد که ۷۲ ساعت بعد از قطع یا کاهش الکل بعد از ۵ تا ۱۵ سال مصرف سنگین الکل ظاهر می‌شود. هذیان ترک الکل یک فوریت پزشکی است که در صورت عدم معالجه می تواند به مرگ منجر شود. در صورت قطع مصرف الکل، مجموعه علایمی ظاهر می‌شوند که اکثرا ناشی از هیپراکتیویتی سیستم اتونوم یا بیش فعالی سیستم خودمختار است که خطر آسیب و مرگ را را در شخص افزایش می‌دهد. در مرحله ی دلیریوم ترک الکل، بیمار نسبت به رفتار خود کنترل ندارد و رفتارهای انتحاری و غیرمنتظره ای چون رفتارهای تهاجمی و پرخاشگرانه یا انتحاری از خود نشان می دهند که هم برای خودش و هم دیگران بسیار خطرناک است. در چنین بیمارانی تهاجم و خودکشی توهمات لی لی پوتین دیدن موجودات ریز شایع است. مرحله ی هذیان الکلی، ایجاد حالتی شبیه خواب آلودگی است و به این علت، تجربه های هذیان الکلی را هذیان خوابی یا رویایی نیز می‌نامند. هذیان های تجربه شده مانند دیدن صحنه های خوشایند یا ناخوشایند و وحشتناک، مانند ظاهر شدن حیوانات عجیب و ترسناک که بر روی بدن الکلی می خزند، می باشند. این تجربیات سخت منجر به شکل گیری رفتار های پیش بینی نشده مانند فرار شخص و یا واکنشهای دیگر می گردند. علائم و ویژگی‌های اصلی سندرم دلیریوم، یک هفته پس از ترک الکل و یا کاهش میزان مصرف آن ظاهر می شوند و اغلب با بی اشتهایی، استفراغ و اسهال همراه هستند.

علایم و ویژگی‌های اصلی هذیان ترک الکل عبارتند از :

۱- بیش فعالی سمپاتیک و بروز علائمی چون تاکیکاردی، تعریق، اضطراب، تب، بی خوابی، افزایش فشارخون
۲- دگرگونی های ادراکی که غالباً به صورت توهمات بینایی یا لمسی ظاهر می‌شوند.
۳- نوسان سطح فعالیت های روانی – حرکتی که از تحریک پذیری مفرط تا بی حالی شدید می تواند پدیدار شود.
در این مرحله، بیمار از نظر فیزیولوژیکی به شدت عرق می ریزد و اشتهای خود را از دست می دهد حالت تهوع و ترس و وحشت زدگی در او ظاهر می گردد. در این زمان بیشتر بیماران تا مدت ها از نوشیدن الکل خودداری می‌کنند، اما بعد از یک دوره بهبودی نسبی دوباره مصرف الکل را شروع کرده و مقدار آن را افزایش می دهند و آماده ی بعدی می‌شوند.

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره                 ۲۲۶۳۳۰۳۳ – ۰۲۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۲۲۶۳۴۵۵۸-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره