روانکاوی

هیجان بهتر است یا منطق؟

هیجان بهتر است یا منطق

اگر چه منطقی بودن همیشه تأثیر مهمی در فلسفه داشته است و به طور کلی در فرهنگ غربی این چنین بود ولی همیشه هیجان در نقطه مقابل قرار دارد و باعث عملکرد دیالکتیک در طول تاریخ شده است. تاکید افلاطون بر منطق و تفکر منطقی بر خلاف سنت عظیم تراژدی یونانی بود در واقع نمایشنامه باکوس نمای غم انگیزی را به نمایش گذاشت که اگر فردی خدا را نادیده بگیرد که در آواز رقص و احساس جریان دارد آن فرد با اضمحلال کامل دیوانه خواهد شد. این مانند فردی است که هیجان را در مسئولیت خود نادیده می‌گیرد.

مدل طرحواره های هیجانی پیشنهاد می‌کند هدف احساس خوب نیست بلکه ظرفیت احساس هر چیزی است.

در این مدل «خود» بالاتر یا پایین‌تر وجود ندارد تمام هیجانات در خود قرار دارند این مدل شامل تمام هیجانات حتی انواع نامطلوب مثل خشم و رنجش، حسادت و کینه است و برای پذیرش این هیجانات به عنوان بخشی از طبیعت پیچیده انسانی تلاش می‌شود. این نمایش غم انگیز نشان می‌دهد که زحمت کشیدن اجتناب‌ناپذیر است ممکن است کاهش یابد ممکن است فرد خارج شود و مخرب باشد و برای هر کسی نیز پیش می آید همه ما بخشی از همان جامعه شکننده جایزالخطا و فناپذیر هستیم. بر خلاف این نمایش غم انگیز افلاطون منطق را به عنوان راهی برای قدرت و کنترل مطرح می‌کند و تراژدی آن بخشی است که از طریق ایمیل و هیجان ایجاد می‌شود.

در قرن نوزدهم نیچه پیشنهاد کرد که تضاد ما هم در فرهنگ و فلسفه بین طرفداران آپولو و دینانیس است و در واقع بین تأکید بر ساختار منطق و کنترل و تاکید بر هیجان شدت فردی بودن و بیان وحشی آزادی کامل است. بعدها این موضوع در مسائل رومانتیک مطرح شد که یک هیجان کامل است و بر رشد هیجان تجربه فردی، قهرمانان، تفکر جادویی، متافور، افسانه تفکر انقلابی فردی و خصوصی، ملی گرایی، عشق فردی شدید استوار است.

طبیعت با تاکید بر غرایز طبیعی، توحش باشکوه، مناظر طبیعی و رهایی از محدودیت، اولویت را به جهان ساختار یافته روشنفکری می‌دهد. منطق به عنوان بخشی از تجربه زندگی در نظر گرفته می شود. از نظر فلاسفه رومانتیک از جمله هگل اسکوفن هاور، روسو و شعرای مثل میرون این مسئله ادامه پیدا کرد.

رومانیسم

رومانیسم نیز همچنین تأثیر عمیقی بر موسیقی داشت که در کارهای واگنر، بتهوون، شوبرت دیده می‌شود. یکی از عناصر حرکت رومانتیک جنبش سانتی مانتالیزم در قرن هجدهم بود که بشدت تجربه فردی بیش از هنجارهای منطقی و مورد قبول همراه با بیان صحت تظاهر فردی صمیمیت و قدرت احساس فرد تاکید داشت. در واقع این موضوع برای اعضای خانه لرد در بریتانیا در حالی که وضعیتشان را با حال گیری آن مورد استقلال قرار می‌دادند امر نامعلومی نبود.

خودکشی بیان بیشترین شدت این حالت عاشقانه بود.

اگزیستانسیالیسم نیروی متقابل مهمی در برابر مدل های فلسفه منطق بریتانیایی و آمریکایی بود. پیروان این مکتب بر نقش اهداف فردی، انتخاب، شناخت مرگ، استنباط طبیعی از وجود و هیجانات تاکید داشتند.
مسایل پیچیده وجودی، وحشت بیماری مرگ و بحران انتخاب فردی را توصیف کرد. فلسفه نیازمند نشان دادن کاربردهای ویرانی فردی در زندگی و تاریخ و مسائل غامض فردی در ایجاد معناست. سارتر استدلال کرد که افراد باید مسائلی را حل کنند که نتیجه موقعیت ایجاد شده توسط آزادی های به دست آمده است.

مدل طرحواره های هیجانی

مدل طرحواره های هیجانی پیشنهاد می کند که مبارزه افراد با آزادی انتخابشان اغلب باعث مشکلی در زندگی روزمره آنها می‌شود. در حالی که باید تشخیص دهند که آیا انتخاب های آنها شامل مسائل پیچیده است که مشکلات هیجانی ایجاد می‌کند. انتخاب آزادی، پشیمانی و اتاق وحشت اجزا ضروری زندگی در این مدل می باشد. این حقایق نمی تواند به آسانی توسط آنالیزهای سود و زیان منطقی سازی و تعصب از بین برود. اگرچه ارزیابی منطقی برای سبک و سنگین کردن هزینه ها مهم است و این هزینه ها اغلب نامطلوب و سخت است. این مرور اجمالی نمی‌تواند منظره دوگانه هیجان و منطق را در جهان غرب مورد قضاوت قرار دهد. مدل طرحواره هیجانی مشخص می‌کند که هیجان و منطق اغلب در حال مبارزه با یکدیگر هستند و اغلب فشار دیالکتیکی بر آنچه انتخاب می کنیم وجود دارد اما به هر حال وجود هر دو ضروری است.

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۳۵۸۹۰۸۸۱۹ تماس حاصل فرماییدا

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره