روانکاوی

هیجان های متضاد

هیجان های متضاد

عمل برخلاف هیجان فعلی، دشوار است نه فقط به این علت که برخلاف تجربه فعلی و عادات شماست، بلکه به این خاطر که افراد، غالباً نمی‌دانند کار مخالف هیجان چیست و یا به اشتباه کار دیگری انجام می‌دهند. نقطه مقابل نفرت، عشق نیست، بلکه بی تفاوتی است. نفرت، هیجانی فعال است ۔ شما را به سمت عملی فوری سوق می‌دهد.

هیجان های متضاد

بی تفاوتی، هیجانی غیر فعال

بی تفاوتی، هیجانی غیر فعال است زیرا تکانه ای برای عمل ندارد. با نفرت، شما متوجه فرد یا رویدادی که از آن نفرت دارید، می شوید و به آن می چسبید، در حالی که با بی‌تفاوتی، از آن جدا می‌شوید و کمتر به آن اهمیت می دهید. هنگام انجام عمل مخالف، باید به این افراد فعال ۔ غیرفعال توجه کنید. اگر هیجان فعلی فعال باشد برای انجام چیزی احساس اضطرار کردن عمل خلاف آن باید غیر فعال باشد به این نتیجه برسید آنان کمتر انجام دهید. با توجه به احساس های مبتنی بر ترس، لازم است به هر چه می ترسید، نزدیک شوید. باید با رویداد ترسناک رابطه متقابل داشته باشید. در معرض چیزی قرار بگیرید که از آن می‌ترسید، به دوست داشتن آن تظاهر نکنید. با توجه به احساس گناه و شرم، باید نزدیک شوید عذرخواهی کنید، دلجویی کنید، نقص های خود را بپذیرید. یا رد کنید تصمیم بگیرید که آیا این احساس با ارزش‌های شما مطابقت دارد یا نه، سپس بگذارید ناپدید شود. احساس گناه و شرم، هیجان های ماندگار، غیر فعال، اما مقاوم هستند.

هیجان های متضاد

باید فعال و عمل مدار باشید و سپس به رابطه متقابل خود با رویداد یا فرایند خاتمه دهید. در مورد هیجان‌های اندوه و مبتنی بر افسردگی، باید فعال باشید، چون افسردگی معمولاً شما را غیر فعال و منفعل می کند. هیجان‌های مبتنی بر خشم غالباً فعال هستند و موجب احساس اضطرار می شوند، پس باید با هر چه شما را خشمگین می سازد، ملایم، مهربان، بردبار باشید و آن را کنترل نکنید. عمل بر خلاف هیجان، اساساً درباره ایجاد احساس های جدید است تا تظاهر به آنچه دوست ندارید. بنابراین، مهم است عمل مخالفی را انتخاب کنید که قصد دارید آن را نتیجه بخش سازید. نگیرید کاری انجام دهید که در موردش دلشوره زیادی دارید یا از آن متنفر هستید، درباره اهداف هیجانی طولانی مدت فکر کنید: احساسی که سعی دارید برای خودتان ایجاد کنید، چیست؟

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره