Site icon مرکز مشاوره آرمیتا

وسواس های فکری از کجا سرچشمه می گیرند؟

وسواس های فکری از کجا سرچشمه می گیرند؟

پاسخ کامل به این سوال محتاج زمان است تا بتوانیم درک بهتری از ماهیت حقیقی افکار آدمی داشته باشیم، که این نیز قریب‌الوقوع نیست. در هر حال دو موقعیت درباره ی منشاء وسواس های فکری، در این مرحله قابل توجه است.

نخست، می‌دانیم که در مواجهه با استرس فشار روحی، وقوع افکار مزاحم ناخواسته که در واقع ماده ی اولیه تمام وسواس های فکری است، افزایش می‌یابد. دوم آن که شمار بسیار زیادی از افکار، به ویژه تکانه های وسواسی، از طریق عوامل یا سرنخ های بیرونی برانگیخته می‌شوند. این نظریه که وسواس های فکری الزاماً و منحصراً در درون به وجود می‌آیند، هنوز تایید نشده است. بیماران گزارش می دهند که در طی فشار عصبی (استرس)، تعداد وسواس‌های فکری آنها افزایش می‌یابد. در یک تحقیق تجربی که توسط هورویتز انجام شده، افراد مبتلا و افراد غیر مبتلا، افزایش افکار مزاحم را هنگام قرار گرفتن در معرض عوامل تنش‌زا از قبیل فیلم، گزارش دادند که، با موضوع فوق سازگاری دارد. در طی یک مطالعه طبیعی گرا، راکمن و پارکیسنون دریافتند، مادران کودکانی که در انتظار عمل جراحی به سر می برند، افکار مزاحم ناخواسته زیادی تجربه می‌کنند و این افکار هنگامی که کودک عمل جراحی را به سلامت پشت سر می گذاشت، سریع کاهش می‌یافت.

طی دوران فشار و سلامت روحی

وسواسهای فکری همچنین در طی دوران فشار و سلامت روحی، افزایش می‌یابند. ریکیاردی و مک نالی عقیده ی دیرین ارتباط نزدیک میان افسردگی و وسواس های فکری را کاملاً تایید کرده اند و در یک سری تحلیل‌های موردی از ۱۵۰ بیمار دریافتند که اختلال های خلقی، مشخصاً با شدیدتر شدن وسواس‌های فکری مرتبط است. این سوال همچنان قاطعانه بر جای مانده است که، آیا ملال، تنها، زمینه لازم را برای افکار مزاحم فراهم می سازد و یا علاوه بر آن، آنها را برمی‌انگیزد. اگر هر یک، صحیح باشد لازم است نظریه حاضر برای دربرگیری این ارتباط گسترش یابد ۔ شاید تحت شرایط ملال، اهمیت و یا پیامدهای ترسناک احتمالی افکار مزاحم، در هم گره بخورند؟ در مشاهده دوم، در خصوص شگفت‌ آور عوامل اصلی یا سرنخ های بیرونی، در اصل ما هنگام مطالعه شباهت ها و تفاوت های میان وسواس‌های فکری بهنجار و نابهنجار با آن مواجه شدیم. همچنان که در فوق نیز ذکر گردید، فراخوانی های بیرونی و از این رو شاید اجتناب های شدیدتر از اهمیت خاصی در برانگیختن تکانه های وسواسی، برخوردار می باشند. تحقیق صورت گرفته توسط هورویتز دلیل و اثبات واضحی از برانگیخته شدن افکار مزاحم از سوی محرک های تنش زا را تصریح می کند. احتمال زیادی وجود دارد که مبتلایان به وسواس‌های فکری همانند مبتلایان به وحشت زدگی، به یک دوره باطل گرفتار شوند.

چرا وسواس های فکری باقی می‌مانند؟

تا زمانی که سوء تعبیرها ادامه یابند، وسواس های فکری همچنان باقی می مانند، مگر آنکه و یا زمانی که شواهد و استدلال های جدیدی، این سوء تعبیرها را تغییر دهند. چرا وسواس های فکری تا این حد متعددند؟ احتمالا به این دلیل که سوء تعبیر های فاجعه آمیز شخص از افکار مزاحم، باعث می‌شود که سرنخ‌ها و موقعیت های خنثی به نشانه ها و موقعیت های خطرناک تبدیل شوند.

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید.

Exit mobile version