روانکاوی

پرخوابی با علت ناشناخته

پرخوابی با علت ناشناخته

پر خوابی با علت ناشناخته IH در دهه ی ۱۹۷۰ توسط روت توصیف شده است. او همچنین دو زیر گروه کم نشانه و تک نشانه را شناسایی کرده است که هر دو با EDS مشخص می‌شوند. نوع کم نشانه ای مشتمل بر خواب های طولانی مدت شبانه، مستی خواب به مجرد بیداری و EDS است.

ICSD 2 با برداشت این طبقه بندی آن را به صورت زیر نامگذاری کرده است:

۱۔ IH با زمان های خواب طولانی
۲۔ IH بدون زمان های خواب طولانی

پرخوابی با علت ناشناخته

بیماران با زمان های خواب طولانی دارای یک دوره ی طولانی خواب به مدت بیش از ۱۰ ساعت هستند که حداقل یک بار در هفته تکرار می‌شود. مدت نهفتگی خواب در MSLT به طور متوسط کمتر از ۸ دقیقه و تعداد SOREMP کمتر از دو بار است. چرتهای روزانه معمولاً غیر نیروبخش و مستی خواب ممکن است در یک چهارم اشخاص روی دهد. چرتها در IH با زمان خواب بهنجار، ممکن است نیروبخش یا غیر نیروبخش باشند. در نیمی از بیماران با این نوع IH ممکن است خواب های شبانه ناآرام همراه با اِرازل های مکرر مشاهده شود. ساختار درشت خواب نشانگر افزایش خواب مرحله ی ۱ و کاهش مراحل ۳ و ۴ است. توهمات هنگام به خواب رفتن و فلج خواب در این بیماری به همان اندازه ی نارکولپسی بدون کاتاپلکسی شایع است. بسیاری از بیماران با IH از اختلالات روانپزشکی شامل اضطراب، تحریک پذیری، خستگی و افسردگی رنج می برند. این که افسردگی یک مشخصه ی مرتبط با بیماری یا پیامد آن است، مشخص نیست. در نیمی از بیماران شکایاتی از قبیل سردرد های میگرنی، سنکوپ، فشار خون پایین اورتوستاتیک و نشانه های مشابه سندرم رینود گزارش شده که یک تغییر در دستگاه عصبی اتونوم را نشان می‌دهد. همانند نارکولپسی، EDS می‌تواند پس از مصرف الکل، غذای سنگین و ورزش سنگین تشدید یابد.

پرخوابی راجعه

نمونه‌هایی از IH با زمان خواب طولانی

مادرم حداقل سه بار مرا صدا زد تا بیدار بشوم و من هر دفعه به او پاسخ می دادم، امّا تا وقتی که به اتاقم نیامده و مرا تکان نداده بود بیدار نشدم. تا آن موقع تمام تلاش های قبلی او را بیدار کردنم به خاطر نمی‌آورم. هنگام تعطیلاتم ساعت ۱۰ شب به بستر می رفتم و ساعت ۲ بعد از ظهر با احساس خستگی بیدار می‌شدم. این شرایط چندین روز به همین شیوه ادامه داشت بدون اینکه احساس بیداری بیشتری به من دست بدهد.

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره