روانکاوی

پرخوابی ثانویه

پرخوابی ثانویه

پرخوابی ممکن است ناشی از یک بیماری زمینه ای طبی یا عصبی ایجاد شود. پرخوابی متغیر است و خواب شبانه ی طولانی مدت ممکن است وجود داشته باشد. نشانه های غیر اختصاصی مانند توهمات هنگام به خواب رفتن، فلج خواب، یا رفتار خودکار ممکن است روی دهند. کاتاپلکسی یک ملاک
استثنایی است.

MSLT ممکن است و نشان‌دهنده ی دوره ی نهفتگی خواب بوده، اما SOREMP هرگز بیش از یک بار مشاهده نمی‌شود. پلی سومنوگرافی می‌تواند اختلالات تنفسی در خواب، PLMD، اختلالات حرکتی و پاراسمنی ها را آشکار سازد. لازم به توضیح است که این نشانه ها مرتبط با بیماری بوده، اما علت پرخوابی نیستند، هر چند می توانند در آن نقش داشته باشند. اختلالات مکرر طبی که منجر به پرخوابی ثانویه می شوند، به طور خلاصه بیان می شوند.

پرخوابی ثانویه

بیماری پارکینسون(PD)

اختلالات خواب یکی از شایعترین نشانه های غیر حرکتی در بیماری پارکینسون است. خواب آلودگی مفرط روزانه و اختلال خواب شبانه هر دو می توانند روی دهند. با پیشرفت بیماری و مصرف دارو جهت درمان آن، EDS گرایش به افزایش دارد.
حمله های ناگهانی خواب در طول روز در مقایسه با افراد سالمند سالم و حدود ۷ بار بیشتر روی می دهد و با کاربرد داروهای دوپامینی ارتباط داده شده است. EDS در PD ممکن است یک اختلال درونی در ارتباط با فرایند بیماری بوده، یا ممکن است ثانویه در ارتباط با سایر عوامل از جمله داروها و آشفتگی‌های شبانه ی خواب مانند آپنه ی خواب پدید آید. یک بازنگری اخیر توسط هاپه و ترنک والدا جزئیات بیشتری از علل احتمالی فراهم کرده است. پلی سومنوگرافی ممکن است خواب چندپاره، کاهش خواب با موج آهسته، تقلیل کارایی خواب، یا آپنه ی خواب را نشان بدهد.

پرخوابی پس ضربه ای

پر خوابی در برخی موارد پس از ضربه ی مغزی گزارش شده است. تشخیص باید صرفاً پس از ردّ سایر عوامل دخیل مانند آپنه ی خواب، PLMT و غیره صورت بگیرد.

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره