روانکاوی

پست مدرنیسم

پست مدرنیسم

پیشرفت‌هایی در علم در آغاز قرن بیستم، این حس را به ما داد که حقیقت مسائل می‌تواند به واسطه مشاهده اندازه گیری عینی آشکار شود. جهان، ساز و کاری بود که قوانین عملکردی آن می‌بایست کشف می شد.

پست مدرنیسم

به محض اینکه این قوانین جهانی شناخته شدند، ما توانستیم محیطمان را کنترل کنیم. این دیدگاه مدرن، نحوه برخورد پیشگامان خانواده درمانی را با مراجعانشان تحت تاثیر قرار داد ۔ به عنوان نظامهای سیبرنتیک که نیاز به رمزگشایی و برنامه ریزی مجدد دارند. درمانگر، متخصص بود. از طرح‌های ساختاری و راهبردی استفاده شد تا نقایص موجود شناخته شده و ترمیم شود، صرف نظر از اینکه اعضای خانواده ها خود متوجه این نکات هستند یا نه.
پست مدرنیسم واکنشی بود به این نوع غرور بیجا. ما نه تنها در حال از دست دادن اعتقاد خود به اعتبار حقایق علمی، سیاسی و مذهبی هستیم، بلکه به این شکل نیزه افتاده ایم آیا حقیقت مطلقی می تواند وجود داشته باشد.

همانطور که والتر تروئه اندرسون می‌نویسد: اکثر تعارضاتی که عصر مدرن به پایان رسیده را از هم گسیختند، بین نظام های اعتقادی متفاوتی بود که هر یک ادعا میکردند واجد حقیقت هستند: این اعتقاد در برابر دیگری، کاپیتالیسم در برابر کمونیسم، علم در برابر مذهب. فرض هر طرف این بود که کسی اصل واقعیت را در دست دارد. حقیقت ثابت است و فراسوی گمان بشری صرف در خانواده درمانی، حقیقت ساختاری در برابر پویایی های روانی قرار گرفت؛ بوئن در برابر ستیر. نظریه نسبیت انیشتن، اعتقاد ما را به قطعیت سست کرد. مارکس حق یک طبقه را برای تسلط بر دیگری به چالش کشید. در دهه ۱۹۶۰ ما اعتماد خود را به تثبیت از دست دادیم و به این حس رسیدیم که حقایقی علاوه بر آنهایی که در خودآگاهی معمول هستند، وجود دارند. نهضت تساوی زن و مرد، پیش فرض هایی در مورد جنسیت را که قوانین طبیعی تلقی می شدند، به چالش کشید. هنگامی که جهان کوچک شد و ما به طور فزاینده با افرادی از فرهنگ های متفاوت مواجه شدیم، می بایست فرض های خود را در مورد باورهای منحصر به فرد آنها مجدداً بررسی می‌کردیم. این شک گرایی فزاینده در دهه ۱۹۸۰ تبدیل به یک نیروی اساسی شد و ستون‌های هر تلاش انسانی را به لرزه درآورد.

پست مدرنیسم

در ادبیات، آموزش، مذهب، علوم سیاسی، و روانشناسی ساختار روش های پذیرفته شده تغییر شکل داد و شکسته شد ۔ بدین معنی که قراردادهای اجتماعی حاصل ضرورت‌های زندگی خود مردم بود. فیلسوف اجتماعی میشل فوکال، اصول پذیرفته شده در بسیاری از حوزه‌ها را به عنوان داستانهایی تعبیر کرده است که برای حفظ ساختارهای قدرت و ساکت کردن دیگر صداها حفظ شده اند. اولین و شاید بانفوذترین این صداهای بر آمده در خانواده درمانی، نقد تساوی زن و مرد بود.

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۳۵۸۹۰۸۸۱۹ تماس حاصل فرمایید.

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره