روانکاوی

چرا رفتار درمانی شناختی برای اختلالات شدید روانی به کار گرفته شده است؟

چرا رفتار درمانی شناختی برای اختلالات شدید روانی به کار گرفته شده است؟

با وجود تلاش‌های گسترده تحقیقاتی در زمینه درک ژنتیک و اساس زیست شناختی اسکیزوفرنیا، اختلال دوقطبی و افسردگی و با وجود گذشت بیش از ۵ دهه از تولید فشرده داروهای جدید برای بیماری ها. داروشناسی روانی نتوانسته تا کنون راه حل کاملی برای اختلالات شدید روانی ارائه دهد.

شکستهای درمانی

شکستهای درمانی. علائم باقیمانده، ازمان بیماری و موارد بازگشت بیماری شایع هستند. برای مثال، میزان بهبودی علائم مثبت اسکیزوفرنیا با داروهای ضد جنون به طور مشخص کمتر از ۲۰% است؛ میزان عود اختلال دوقطبی درمان شده با داروهای تثبیت کننده خلقی در یک دوره زمانی یک تا ۴ ساله در حدود ۳۰% – ۴۰% است؛ میزانهای بهبود نسبی در درمان افسردگی عمده با وجود مقدار مناسب داروی ضد افسردگی، بنا به تعداد داروهای امتحان شده قبلی از حدود ۱۳% تا ۳۷% متغیر میباشد. به وضوح، فرصت‌های زیادی برای پیشرفت وجود دارد. روش های درمانی دیگر مثل رفتار درمانی – شناختی لازم هستند تا به بیماران کمک کنند بیماری اشان را درک کرده و کنترل نمایند، علایم را کاهش دهند و مشکلاتی را که به دارو درمانی به طور کامل کامل پاسخ نمی‌دهند، حل و فصل نمایند. مداخلات اجتماعی مانند اشتغال حمایت شده، مدیریت مورد و امدادرسانی قرص و محکم می توانند در رویکرد جامع نسبت به سایکوز و سایر اختلالات شدید روانی نقش مهمی ایفا نمایند. فهرست علایمی که ممکن است در برابر دارو درمانی مقاوم باشند در برگیرنده تعدادی اهداف درمانی است که کارآئی روشهای رفتار درمانی شناختی برای آنها به خوبی اثبات شده است.

گرایش به خودکشی و احساس ناامیدی

این احتمال وجود دارد که گرایش به خودکشی و احساس ناامیدی، مشکلات شایع مبتلایان به اختلالات شدید روانی، به خوبی به رفتار درمانی شناختی پاسخ دهند. علائم اضطراب و افسردگی، نه فقط در بیماران دچار افسردگی عمده و اختلالات اضطرابی، بلکه در مبتلایان به اسکیزوفرنیا نیز ممکن است با رفتار درمانی شناختی به طور موثری درمان شوند. دیگر مشکل شایع یعنی اختلال در خواب نیز کاملا با مداخلات رفتار درمانی شناختی برطرف میشود و عادی‌سازی الگوهای خواب اغلب هدف مهم درمانی بیماری های شدیدی همچون شیدایی، افسردگی مزمن و سایکوز می باشد. اگر چه روش‌های رفتار درمانی شناختی برای سایکوز، در مقایسه با مداخلات علائم خلقی و اضطراب، کمتر شناخته شده هستند اما بنا به شواهد محکم، مداخلات رفتار درمانی شناختی می تواند تاثیر داروها در بهبود توهمات، هذیان ها و علائم منفی را فزونی بخشد. در حقیقت موسسه ملی برتری بالینی در انگلستان به این نتیجه رسیده است که کلیه بیماران مبتلا به اسکیزوفرنیا بایستی یک دوره رفتار درمانی شناختی را بگذرانند.

رفتار درمانی شناختی

دیگر هدف مهم رفتار درمانی شناختی، تبعیت از دارو درمانی میزان عدم تبعیت درمانی در افسردگی، اختلال دوقطبی و اسکیزوفرنیا بسیار بالاست و دلیل اصلی پاسخ ضعیف درمانی و عودها می باشد. برای مثال، کک و همکاران دریافتند که در طول یکسال پیگیری، ۵۱% بیماران مبتلا به اختلال دوقطبی درمان را ادامه نداده اند، و آکین سی گیل و همکاران گزارش کردند که ۴۹% بیماران افسرده حاضر در یک مطالعه بزرگ، دوره ۱۶ هفته ای درمان حاد با یک ضد افسردگی را به پایان نرساندند. کوچران، کمپ و همکاران و سایرین اثبات کرده اند که رفتار درمانی شناختی می تواند تبعیت از دارو درمانی را بهبود بخشد. همچنین، فهرست اهداف رفتار درمانی در برگیرنده مشکلات عدیده اجتماعی، فرهنگی بین فردی است که رفتار درمانی شناختی در مقایسه با دارو درمانی به تنهایی می‌تواند کمک بیشتری ارائه نماید. رفتار درمانی شناختی به طور مستقیم انگ، یک معضل کمرشکن اجتماعی و فردی، را مورد رسیدگی قرار می‌دهد؛ مشکلات بین فردی، نقایص مهارتهای اجتماعی و انزوا را می‌توان شناسایی و درمان نمود؛ روشهای رفتار درمانی شناختی را می‌توان برای مساعدت به مشکلات انگیزشی و اهمالکاری بکار برد. همبودی سوء مصرف مواد مخدر، بیماری شایع مبتلایان اختلالات عمده روانی، می‌تواند دیگر کاربرد سودمند روش‌های رفتار درمانی شناختی باشد. پیشگیری از عود یکی از مهمترین اهداف کلیه روش‌های درمانی بیماران شدید روانی است. هدف راهبردهای رفتار درمانی شناختی، آموزش‌های مهارتهای خاص به بیماران است تا با علائم اولیه بازگشت بیماری به مقابله برخیزند و بدین ترتیب، پیشرفت علایم را محدود ساخته و یا متوقف نمایند. نتایج تحقیقات در زمینه اختلال دوقطبی و اسکیزوفرنیا متناقض بوده‌اند که می تواند بیانگر نیاز احتمالی به درمان طولانی تر و یا شدیدتر جهت کاهش خطر عود در این بیماری‌ها باشد. تداوم جلسات یادآور رفتار درمانی شناختی، مشابه با دارو درمانی نگهدارنده، می‌تواند روش مفیدی برای دستیابی به حداکثر نتایج درمانی بیماری‌های شدید روانی باشد.

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۳۵۸۹۰۸۸۱۹ تماس حاصل فرمایید.

نیاز به مشاوره ازدواج  دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره قبل از ازدواج دارید می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره