روانکاوی

چه عواملی باعث تداوم کمال خواهی می شود

چه عواملی باعث تداوم کمال خواهی می شود؟

اولین قدم برای غلبه بر کمال خواهی تان این است که این مدل را بر خودتان منطبق کنید، در نتیجه با تجربیات شخصی شما متناسب می شود تا بتوانید چرخه ی کمال خواهی خودتان را ترسیم کنید. ما با یک مثال شروع می‌کنیم، با استفاده از مورد کمال که در زیر توصیف شده است.

چه عواملی باعث تداوم کمال خواهی می شود

بررسی کمال خواهی کمال

کمال ۵۹ ساله، یک مرد متاهل با سه فرزند است. او در مدرسه دانش آموز برجسته ای نبود ام سخت کار می کرد. بعد از ترک مدرسه در ۱۶ سالگی، در یک کارخانه سازنده ی هواپیما مشغول به کار شد و هنوز هم در آنجا کار می کند. او همواره به سختی کار می‌کرد و از این که به ندرت دچار اشتباه می‌شد به خودش افتخار می‌کرد. او با همکارانش به خوبی کنار می‌آمد می‌آمد اما آنها از کمال خواهی او شکایت می‌کردند زیرا باعث می‌شد کارها به کندی انجام شود با این تصور که لازم است قبل از تصمیم‌گیری، تمام گزینه های ممکن را با دقت و جزئیات بررسی کند. او برای بزرگ کردن بچه ها هم همین قدر توجه به خرج می‌داد درباره ی اینکه به آنها اجازه ی هر نوع ریسک کردنی بدهد، محتاط بود و همواره به دنبال این بود که مطمئن شود پدر خوبی است. پدر خوب بودن و خوب کار کردن دو عامل بسیار مهم در دیدگاه کمال نسبت به خودش بود. او در محل کارش قوانین متعددی تعیین کرده بود تا مطمئن شود دچار اشتباه نشده است. قوانین او شامل موارد زیر بود: من باید قبل از هر نوع تصمیمی تمام گزینه های احتمالی را با دقت بررسی کنم، من باید برای محافظت از فرزندانم در مقابل هر نوع آسیبی هر کاری که از دستم برمی‌آید انجام دهم و من همیشه باید بهترین کار را انجام دهم. اما اگر چه دیگران او را یک پدر موفق و در کارش نیز موفق می دانستند، کمال در کارش احساس شکست می کرد. او مدام در ذهنش به مواقعی فکر می‌کرد که تمام گزینه های ممکن را در نظر نگرفته است، یا اگر تصمیم متفاوتی می‌گرفت چه اتفاقی ممکن بود بیفتد. او اغلب دستانش را به هم فشار می داد و به خودش می گفت شکست خورده و احمق. وقتی کارها خیلی بد پیش می‌رفت، او از بودن با بچه هایش اجتناب می کرد با این تصور که چون پدر خوبی نیست، بیشتر از خوبی به بچه هایش آسیب می رساند.

چه عواملی باعث تداوم کمال خواهی می شود

درمان شناختی ۔ رفتاری کمال خواهی

در درمان شناختی ۔ رفتاری کمال خواهی، همیشه اولین قدم، شناختن عوامل تداوم بخش آن به وسیله ی ترسیم یک نمودار است. این نمودار لزوماً عین واقعیت نیست، بلکه مجموعه ای از ایده‌هایی است درباره ی ویژگی‌های اصلی کمال خواهی و شیوه ای که با هم مرتبط می‌شوند. وقتی که
مدتی کار کنید، نمودار مختص به خودتان شکل می گیرد که در آن ویژگی های متفاوتی اضافه و منطبق شده است. وقتی افراد ویژگی‌های را که باعث تداوم و مشکلاتشان شده است در این نمودار می بینند، به شیوه‌های متفاوتی پاسخ می دهند.

برخی از این مثالها در زیر آمده است:

• اکنون که آنها روی کاغذ آمده است احساس کنترل بیشتری می کنم. (تانیا ۲۴ ساله)
• وقتی که نوشته می‌شود به نظر خیلی ساده می‌رسد، اما در ذهنم خیلی پیچیده است. (مینا ۴۷ ساله)
• این نمودار با بخش‌های بسیار متعددی که دارد بسیار کلافه کننده است. (مهسا ۳۱ ساله)
• اکنون می فهمم که همه ی این مشکلات چگونه به هم مرتبط شده اند. (سمیه ۳۲ ساله)

با وجود اینکه ترسیم این نمودار ممکن است دشوار به نظر برسد، به این دلیل است که همه ی بخش‌های متفاوت آن هم مرتبطند اگر در یک زمینه تغییر ایجاد کنید، در سایر زمینه ها هم تغییر حاصل می شود.

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۳۵۸۹۰۸۸۱۹ تماس حاصل فرمایید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره