روانشناسی کودک و نوجوان

چگونه از روش محروم کردن موقتی برای تربیت کودکان استفاده کنیم؟

چگونه از روش محروم کردن موقتی برای تربیت کودکان استفاده کنیم؟

بیشتر روش های که والدین از آن ها استفاده می کنند˓ دست اول نیستند. از محروم کردن برای مدت زیادی استفاده شده است. این روش بدین معناست که کودک را از یک فعالیت یا موقعیت محروم کنید تا نتوانید مورد توجه قرار بگیرید وتمجید شود.این روش اگر به طور صحیح مورد استفاده قرارگیرد˓ می تواند بسیار موثر باشد.این روش بخصوص همگامی بهترین اثر را دارد که کودک حس کند دارد چیز با ارزشی را از دست می دهد.

در استفاده از این روش به نکات زیر توجه کنید:
  • محل اخراج کردن را به دقت انتخاب کنید.

برای موثر بودن این روش˓ کودک باید احساس کند که چیزی را از دست می دهد و در واقع احساس محرومیت کند. بنابراین˓ محل اخراج شدن باید خسته کننده باشد(البته نباید تاریک یا ترسناک باشد). هر مکان امنی در خانه که سرگرم کننده نباشد˓ برای این کار مناسب است. جایی که از جریان فعالیت خانواده جدا باشد.

اتاق خواب هم اگر بتوان کودک را محدود به تخت خواب کرد˓مناسب است. جایی که از جریان فعالیت خانواده جدا باشد. اتاق خواب هم اگر بتوان کودک را محدود به تخت و خواب کرد˓ مناسب است. به طور کلی˓ خود محل اخراج کردن آنقدر مهم نیست بلکه کودک باید ترجیح بدهد جای دیگری باشد. اگر سندی می خواهد یک برنامه تلویزیونی را تماشا کند˓ در حیاط بازی کند یا دوچرخه سواری کند˓ یک اتاق خواب حتی اگر پر از اسباب بازی باشد مکان مناسبی به نظر می رسد.

  • دلائل محرومیت را برای کودک بیان کنید.

پیش از هر اقدامی به کودکتان بگویید اگر رفتارناپسندش را ادامه دهد˓ او را به اتاقش می فرستید. توضیح دهید که این کار کمکش می کند تا او عادت ناپسندش را ترک کند. به این ترتیب˓ هرگاه از فرمان شما سرپیچی کرد˓ به قول خود عمل کنید. ابتدا فقط برای یک رفتار ناپسند از این روش استفاده کنید. اگر در یک زمان˓ کودک را برای رفتارهای ناپسند متعددی تنبیه کنید˓ کودک گیج می شود و نمی تواند علت اصلی این تنبیه را در یابد. به علاوه˓ محروم کردن مانند هر روش دیگر˓ در اثر تکرار˓ کم اثر می شود.

  • مدت زمان محرومیت را بر حسب سن کودک تعیین کنید

گذراندن دوره های طولانی در یک اتاق یا محروم شدن از بیرون رفتن از خانه برای چند هفته˓ سازنده نیست˓ و کودک را آزرده می کند. معمولا یک محرومیت کوتاه مدت˓ خیلی موثرتر است. این زمان در حد چند دقیقه است دکنر«وانس هال» در کتاب: «چگونه از شیوه اخراج کردن استفاده کنیم» می نویسد:یک کودک را می توان در ازای هر سال از سنش˓ یک دقیقه اخراج کرد. به نظر ما نیز این قانون موثر و عملی است. بر این اساس˓ برای یک کودک چهار ساله˓ چهار دقیقه˓ برای یک کودک پنج ساله˓ پنج دقیقه و به همین نسبت برای هر سال اضافی˓ یک دقیقه بیشتر مناسب است.

برای یک کودک همین زمان های کوتاه هم طولانی هستند.این زمان˓ باعث قطع فعالیت او می شود و مهم تر از همه اینکه فرصت می یابد تا با ارامش˓ از انجام عملی که باعث فرستاده˓ شدنش به ان مکان شده است˓ دست بکشد.

  • در صورت مقاومت بر شمار دقایق بیفزایید.

اگر در محروم کردن کودک یا نگه داشتن او در محل اخراج˓ مشکلی پیدا کردید˓ در ازای هر گونه مقاومت یک دقیقه به زمان اخراج اضافه کنید. اگر مارشال از پذیرفتن مجازات خودداری می کند˓ باید او را وادار کنید. به او بگویید «حالا که به حرفم گوش نمی دی یک دقیقه بیشتر»در صورت لزوم می توانید بر انجام این مجازات نظارت کنید.

اگر بدون اجازه شما از آن مکان خارج شد˓ در اولین فرصت او را برگردانید و یک دقیقه دیگر نیز بر مجازاتش بیفزایید اما در مجموع˓ پیش از سه دقیقه به مجازات او اضافه نکنید. زیرا در این صورت˓ مجازات تاثیر دلخواه را نخواهد داشت.

  • در صورت مقاومت کودک کمی عصبانیت به خرج دهید.

اگر به جایی رسیدید که لازم بود در کلمات و رفتارتان عصبانیت به خرج دهید˓به کودک اطلاع دهید که اگر مجازات را نپذیرد˓ اسباب بازی مورد علاقه˓ یا یک امتیاز ویژه را برای چندین روز از دست خواهد داد. یادتان باشد که حتما به وعده خود عمل کنید. اغلب˓ گفتن اینکه عصبانی هستید˓ مقاومت کودک را درهم می شکند.

  • از یک تایمر استفاده کنید.

زمان را با یک تایمر در آشپزخانه نگاه دارید. به کودک بگویید:«وقتی صدای زنگ تایمر را شنیدی می تونی از اتاقت بیای بیرون. به شرط آن که اروم باشی». در غیر این صورت نگذارید از اتاق خارج شود˓ به عنوان مجازات˓ بر میزان دقایق اضافه کنید و منتظر بمانید تا خودش را کنترل کند و منتظر به پایان رسید زمان مورد نظر باشد.

  • نگذارید دوره محروم شدن˓ راهی برای درو ماندن از مسئولیت باشد.

پس از به پایان رسیدن زمان محرومیت˓ از کودک بخواهید کاری را که قبل از مجازات باید انجام می داد˓ انجام دهد یا رفتار مناسبی نشان دهد. اکر با شما همکاری کرد˓ به گرمی او را تحسین کنید. در مواردی که کودک مشتاق اصلاح رفتار خود است˓ این برخورد بسیار موثر می باشد

  • تنبیه را با موقعیت سنی کودک تطبیق دهید.

روش محروم کردن به عنوان یک روش تنبیهی˓ نه تنها در کودکان خردسال بلکه در کودکان بزرگتر و نوجوانان نیز تاثیر زیادی دارد. برای ان ها نیز زمان اخراج یا محروم شدن از یک فعالیت˓ بهتر است کوتاه باشد. و اگر کودک دوباره عادات قدیمی اش را تکرار کرد˓ می توان بر میزان و شدت تنبیه افزود. برای نمونه˓ اگر نمره کودکتان در یک درس کم باشد˓ می توان او را برای چند روز از بازی کردن

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۳۵۸۹۰۸۸۱۹ تماس حاصل فرمایید

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره