روانشناسی کودک و نوجوان

چگونه کودک خود را نادیده بگیریم

چگونه کودک خود را نادیده بگیریم

یک راه موثر برای برطرف کردن رفتارهای آزار دهنده خاص آن است که آن ها را به سادگی نادیده بگیریم. ممکن است در استفاده از این روش احساس کنید در واقع کاری برای بهبود وضعیت انجام نمی دهید. اما بعدا در می یابید که با نادیده گرفتن برخی رفتارها به طورحساب شده ومداوم˓این گونه رفتارها ترک می شوند و به این ترتیب˓ به نتایج حیرت انگیزی می رسید.

وقتی بچه ها بخواهند توجه شما را جلب کنند˓ هر کاری را به خاطر آن انجام می دهند. آن ها به خوبی می دانند که چه رفتاری و در موقعی بیشتر شما را آزار می دهد-برای مثال˓ درست موقعی که میهمانان وارد اتاق پذیرایی می شوند˓ وقتی در حال صحبت کردن با تلفن هستید˓ یا هنگامی که دارید در پای صندوق فروشگاه اجناس خریداری شده را˓ حساب می کنید. حال اگر بتوانید این رفتارها را تحمل کنید و آن ها را نادیده بگیرید˓ کودکان از آن ها دست خواهند کشید˓ زیرا به هدف خود که همانا جلب توجه شما بوده است˓ نائل نمی شوند.

نادیده گرفتن سنجیده

نادیده گرفتن سنجیده˓ هنر نادیده گرفتن رفتارهایی است که دوستشان ندارید و تعریف کردن از ان هایی است که دوستشان دارید. به یاد داشته باشید که هیچ کدام نباید بدون دیگری انجام داده شوند.

پیش از به کار بردن این راهبرد(استراتژی) باید رفتارها را طبقه بندی کنید و سپس ببینید کدام یک را می توانید نادیده بگیرید. روشن است که نمی توانید اعمال خطرناکی مثل دویدن به سمت خیابان یا بالا رفتن از یخچال را نادیده بگیرید. به علاوه تحمل برخی از رفتارها مانند گاز گرفتن و کتک زدن نیزی به سادگی ممکن نیست˓ به همین علت نمی توان آن ها را نادیده گرفت.

یک نکته مهم: نادیده گرفتن سنجیده روشی است که برخی والدین˓ آن را دوست دارند و می توانند به طور موثری از آن استفاده کنند. اما برای دیگران به علت پایین بودن ظرفیت تحملشان˓ این روش فقط فشار روانی و تنش را زیاد می کند. اگر شما هم چنین احساسی داشتید˓ یکی دیگر از راه حل های ما را برای برطرف کردن مشکل خود به کار ببندید.

به راهنمایی های زیر در مورد این روش توجه کنید:

تصمیم بگیرید که چه چیزهای را می توانید نادیده بگیرید˓ و چه چیزهایی را نمی توانید˓ آیا این رفتاری است که می توانید˓ مجبورید ایا می خواهید نادیده بگیرید؟ آیا نادیده گرفتن این رفتار برای کودک یا فرد دیگری خطرناک است یا احتمال زیان مالی دارد؟ اگر دیوید اشیا سنگین را به اطراف پرت می کند یا با پریز برق بازی می کند˓ نادیده گرفتن رفتارش صحیح نیست.

کاری را که نمی توانید به پایان ببرید˓ هیچگاه شروع نکنید

کاری را که نمی توانید به پایان ببرید˓ هیچگاه شروع نکنید. اگر فکر می کنید که قادربه نادیده گرفتن یک رفتار برای مدت طولانی نیستید˓ پس هیچ گاه شروع نکنید˓ زیرا در غیر این صورت˓ رفتارها بدتر خواهند شد. از خودتان بپرسید:«بدترین چیزی که ممکن است اتفاق بیفتد چیست؟»«آیا می توانم آن را تحمل کنم؟» ایا قادرید در فروشگاه با گریه کودکتان برای خوراکی بسازید˓ در حالی که مردم به شما خیره شده اند و سرشان را به علامت سنگدلی شما تکان می دهند؟اگرکودک شما به مادربزرگش بی احترامی می کند˓ می توانید آن را نشنیده بگیرید؟اگر نمی توانید˓ بهتر است روش دیگری را برای مقابله با این رفتار انتخاب کنید.

نادیده گرفتن رفتارهایی که قبلا به سبب توجه شما

نادیده گرفتن رفتارهایی که قبلا به سبب توجه شما˓ تقویت شده اند˓ موثرتر است تا آن هایی که در برخی سنین یا مراحل رشد طبیعی محسوب میشوند. برای مثال˓ بداخلاقی در مورد اغلب کودکان دو یا سه ساله طبیعی است و این واقع گرایانه نیست که انتظار چنین رفتارهایی را در این سنین نداشته باشیم. در نتیجه مهم نیست که چطور و چقدر آن ها را نادیده می گیرید. با این حال˓ نادیده گرفتن بدخلقی های اولیه می تواند از میزان آن ها در مراحل بعدی بکاهد.

نادیده گرفتن – متوفف کردن

نادیده گرفتن معمولا برای متوقف کردن رفتارهایی به کار می رود که همیشه مورد توجه بوده اند و همیشه به کودک اجازه داده شده است که به هدفش برسد. (برای مثال بداخلاقی ها) کودک شما شکلات می خواهد˓ اما شما می گویید«نه˓ حالا نه». ولی او گریه می کند˓ خودش را روی زمین می اندازد و جیغ می زند. در ابتدا سعی می کنید مقاومت کنید. ولی در نهایت تحمل خود را از دست می دهید و تسلیم می شوید و برای از بین بردن بداخلاقی اش به او شکلات میدهید.

گربه فرزندتان تمام می شود˓ اما شگرد او به نتیجه رسیده استᵎ شما اعتماد کودک را نسبت به بدخلقی اش تقویت کرده اید.بار دیگر سعی کنید به جای دادن شکلات˓ از اتاق خارج شده˓قدم بزنید. در این صورت˓ ممکن است از اینکه به زودی گریه اش بند می آید متعجب شوید. خانم جونز برای یک مشاوره نزد ما آمد˓ او یک دختر هفت ساله و یک دخترهشت سال و نیمه داشت که دائم با هم دعوا می کردند. از آنجایی که این دعواها بیشتر زمانی رخ می داد که مادرشان حضور داشت˓ ما نادیده گرفتن سنجیده را پیشنهاد کردیم. به این ترتیب˓ وقتی دعوایی رخ می داد˓خانم جونز به موضوعات دیگری مشغول می شد و توجهی به دعوا نمی کرد. دخترهایش سعی می کردند تا به نحوی توجهش را جلب کنند ولی مادرشان به آنها می گفت از اتاق خارج شوند و دعوا کنند.

وقتی دعوا تمام می شد˓ خانم جونز با آنها صحبت و بازی می کرد اما اگر دعوای دیگری پیش می آمد او دوباره ترکشان می کرد. پس از مدت کوتاهی دخترها دریافتند که دعوا کردنشان راه مناسبی برای دستیابی به نتایجی که می خواهند˓ نیست. پس کم کم از میزان دعواهایشان کاسته شد.

بیشتر بخوانید

چگونه رفتارهای کودک را نادیده بگیریم

تربیت کودک روش تحسین کردن

چگونه کودک خود را تحسین کنیم؟

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۳۵۸۹۰۸۸۱۹ تماس حاصل فرمایید

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره