روانکاوی

کابوس های شبانه

کابوس های شبانه

کابوس ها در خواب REM در شکل رویاهای ترسناک، به طور معمول در اواسط یا اواخر یا در اواخر شب روی می دهند. شخص آنها را به خاطر آورده و ناگهان با تغییرات اندک اتونوم برخلاف محتوای متمایز و آشفته کننده در رویا بیدار می‌شود. کابوس ها به طور معمول از اوایل سن سه سالگی آغاز شده و عموماً در دهه‌های بعدی از فراوانی و شدت آنها کاسته می‌شود.

کابوس های شبانه

با تحقیق بر روی دوقلوها، برخی از اثرات ژنتیکی در توزیع سنی و هم ابتلایی با سایر پاراسمنی ها نشان داده شده است. اشخاص با اختلال تنیدگی پس از ضربه ای (PTSD) بروز بالایی از رویاهای پس ضربه‌ای را نشان می‌دهند که به خواب NREM در سرتاسر شب گسترش می‌یابند. PLMS مکرراً در هر دو حالت خواب REM و NREM ثبت می گردد و این بیماران به طور متناقض دارای آستانه ی بیداری بالاتر از حالت بهنجار هستند. پلی سومنوگرافی تا زمانی که مشکل اختلال گسستگی رخ نداده باشد، به طور روزمره انجام نگرفته و نیز توصیه نمی‌شود. تشخیص‌های افتراقی که باید در نظر گرفته شوند، عبارتند از: وحشت های شبانه، RBD (سابقه‌ای از رفتار کنش نمایی خشونت‌آمیز آسیب‌رسان)، حمله‌های پانیک شبانه (به طور معمول در بخش اول شب) و اختلالات گسستگی مرتبط با خواب از جمله اختلال چند شخصیتی و گریز گسسته، اگرچه در این مدت زمان شخص بیدار است.

سودمندی اطمینان آفرینی و درمانگری شناختی ۔ رفتاری در مواردی به اثبات رسیده است. ضد افسردگی های بازدارنده ی خواب REM یا سه حلقه ای ها به ویژه به هنگام همایندی اپیزود افسردگی بالینی با بیماری، ممکن است مفید باشند.

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره