روان درمانی فردی

کاربردهای درمانی

کاربردهای درمانی

از نظریه مذکور این نتیجه حاصل می شود که مستقیم‌ترین و موفقیت آمیزترین درمان وسواس های فکری، مساعدت بیمار در تغییر و اصلاح و سوء تعبیر های فاجعه آمیز علّی ۔ فرضی از اهمیت و معنای افکار مزاحم خود می باشد. به صراحت می‌توان گفت، اگر این سوء تعبیرها اصلاح شوند، وسواس های فکری، متوقف می گردند.

درمان وسواس های فکری

از آنجایی که درمان وسواس های فکری، معطوف به، تغییر و سو تعبیر های مرتبط با اهمیت افکار مزاحم است بنابراین نخستین گام، آموزش بیمار می باشد. به بیماران اطلاع داده می‌شود که افکار، تصویرهای ذهنی و تکانه های مزاحم ناخواسته، امری عادی و در واقع همگانی می باشد. تهیه فهرستی کتبی از مثال های رایج، بسیار مفید است. دانستن این امر که وسواس های فکری یک مشکل کاملا شناخته شده می باشد، به از بین بردن برخی احساس های گناه آلود و اضطراب آور کمک می کند.

کاربردهای درمانی

به ویژه اگر وسواس فکری به صورت یک ترس مخفی و یا عاملی برای احساس خجالت در شخص پنهان شده باشد. دومین گام، آگاهی دادن به بیمار می باشد که افکار مزاحم از جمله وسواس‌های فکری، بازگو کننده ی ویژگی‌های اخلاقی پنهان آنها نیستند. به علاوه برخی از شخصیت های معروف و مورد ستایش عمومی مثل بونیان نیز مبتلا به وسواس فکری بوده اند. آنچه که بیش از همه در بررسی این افکار ناخوانده، ناخواسته و پراکنده مورد اهمیت می‌باشد، تاریخچه ی بیمار، پیشرفت ها، موفقیت ها، ارزش‌ها، استانداردها و رفتارهای وی می باشد. در واقع این، خصوصیتها معرف ویژگی های اخلاقی فرد می باشند.

گردآوری گزارش از محتوای وسواس های فکری

گام بعدی، گردآوری گزارش کاملی از محتوای وسواس های فکری و مورد بحث قرار دادن این محتوا به طرزی معقول و بی طرفانه می باشد، به طوری که به عنوان یک مشکل بالینی مطرح شود و مانند قبل، عامل خجالت، درماندگی و تهدید برای بیمار محسوب نشود. تشویق بیمار به تشریح و سپس ضبط رویداد وسواس‌های فکری، ترجیحاً به شکلی کسل کننده و مکانیکی به کم کردن اثر های زیان بخش وسواس فکری و تغییر معنای آن کمک می‌کند. جمع آوری این اطلاعات به طور معمول در درمان شناختی، به عنوان مبنایی برای ارزیابی تعبیر و تفسیرهای بیمار از وسواس فکری خود، به کار گرفته می‌شود. به همین ترتیب بیماران به ترسیم تعبیرهای دیگران از افکار مزاحم و هماهنگ‌کردن شواهد موجود، علیه معنای معانی ناگوار اولیه و تایید تعبیرهای دیگر، تشویق می‌شوند. این امر می‌تواند شامل آزمایش های رفتاری طراحی شده برای جمع‌آوری شواهد جدیدی باشد، که انجام آزمون هایی از تعبیرهای مختلف را امکان‌پذیر می‌کند. در این مرحله بیمار تشویق می‌شود، افکار مزاحم ناخواسته خود را به عنوان یک صدای مزاحم تا یک پیام حقیقی تلقی کند. تمثیل رادیو در اینجا می‌تواند سودمند باشد. هنگامی که ایستگاه رادیویی از تنظیم خارج می شود، سعی می‌کنیم تا صداهای اضافی را برطرف کرده تا بهتر بتوانیم سیگنال درست را دریافت کنیم. با رفتار اجتنابی که از وسواس‌های فکری ناشی می‌شود، به نحوی عادی برخورد می‌شود: به طوری‌ که بیماران تشویق شوند تا رفته رفته و به طور منظم خود را در معرض موقعیت‌های اضطراب برانگیز، قرار دهند برای مثال: ساعت های بیشتری را با بچه‌ها بگذرانند. درمانگران شناختی، هنوز نتوانسته اند روش های موثری برای کاهش سوگیری های شناختی با قاطعیت مطرح کنند. در واقع تا همین اواخر نیز این بدبینی وجود داشت که آیا اصلاً می توان چنین سوگیری‌هایی را برطرف کرد؟

کاربردهای درمانی

بر اساس استدلال پزشکی بالینی، آرکز روش های زیر را برای حداقل رساندن این سوگیری ها پیشنهاد کرده است:

• اجتناب از قضاوت های دوگانه؛
• مورد توجه قرار دادن عدم رخداد وقایع
• در نظر گرفتن شق های دیگر
• گردآوری شواهد ضد اینگونه سوگیری‌های
• تمرین تفکر بیزین

برخی از این روش ها برای درمان وسواس های فکری نیز، می توانند هماهنگ شوند. با توجه به نقش مهم احساس مسئولیت افراطی در اختلال وسواس فکری ۔ عملی و به ویژه در وسواس های فکری، درمانگران می بایست برای کاهش این مشکل، به بیماران کمک و یاری کنند این گونه ترکیب روش ها، در عمل می بایست کارآمد از آب درآید. اما تمرکز بر سو تعبیر های رایج از معنا و اهمیت افکار مزاحم، همچنان ادامه دارد.

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره